Kétszer belenézni ugyanabba a pofonba?
Egy személyes gondolat lead helyett: 2014-ben az eredményhirdetés előtti percekben már borítékolható volt az eredmény. Nemcsak a Fidesz kifacsart, torz és obszcén választási törvényének ismeretében, hanem annak tudatában is, hogy az egyébként nagyon is kívánatos ellenzéki összefogásra az utolsó napokig kellett várni.
Azt gondolná az ember, hogy az ellenzéki pártok azt követően, hogy egy illegitim (lényeges jellemző) törvény keretrendszerén belül ekkorát nyaltak, levonják a kellő konzekvenciákat. Állításuk szerint akkor erre is készültek. És aztán az Összefogás véget is ért. Az ellenzéki pártok újabb négy éven keresztül keresték a pozícióikat.
Holott tudhatták, hogy egy frissiben létrejött egység megerősítésével többre mentek volna, mint a szavazóbázis teljes szétforgácsolásával. Miért nem? Miért kellett külön utakra lépni? Amikor az is tudható volt, hogy a Fidesznek ehhez stratégiai érdeke fűződik.
Nem állítjuk természetesen, hogy ez teljességgel szándékos lett volna, de a tény, hogy az ellenzéki csoportosulások (pártszimpatizánsok, aktivisták stb) akkor is egymást tépték, arra enged következtetni, hogy az egyes pártok kommunikációja nem volt kifogástalan. Sőt e pártok elmulasztották sulykolni azt a körülményt – akár minden nap – hogy a viszály szítása ellenzéki körökben a Fidesz egyik mesteri módszere.
A kérdés 2014-ben annyi volt, hogy egy, a Fidesz által írt választási törvény keretein belül van-e esélye akár egyetlen egységes tömbnek is nyerni a választáson? Tudjuk az eredményt. 2018-ban arra kellett rájönnünk, hogy külön utakon, csak gyengébb lett az ellenállás.
Eddig az ellenzéket érintő kritika.
Ami pedig a teljes képet illeti. Rengeteg híresztelés és kétségbeesett, de el nem hanyagolható felvetés merült fel az idei választás kapcsán. Amit csak megerősített a Választási iroda azon lépése, hogy majdnem az eredményhirdetésig visszatartották a részadatokat. Mégpedig a választási törvényre hivatkozva. Aminek Tóth Zoltán, választási szakértő álláspontja szerint nincs ilyen kitétele.
Ezek után az, hogy szinte ugyanazt az eredményt kaptuk mint 2014-ben (az eltérések, csak „kozmetikai korrekciónak” tűnnek) megerősít minket abban, hogy a választás tisztasága hagy kívánnivalót maga mögött.
Éppen ezért a Civilhetes is vállalja, hogy kísérletet tesz a választás körüli gyanús esetek felderítésére.