Nyugdíjasok, figyelem: ennyi lesz a novemberi pluszpénz!
Immár hivatalos: november 1-jétől − január 1-jei visszamenőleges hatállyal − 1,2 százalékkal hivatalból nőnek a magyar nyugdíjak, azaz ekkora lesz a tervezettnél magasabb infláció miatt járó nyugdíj-kiegészítés.
A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény alapján 2020. november 1-jétől − 2020. január 1-jei visszamenőleges hatállyal − 1,2 százalékkal hivatalból kell emelni a nyugdíjakat és más, a jogszabályban felsorolt juttatásokat - derül ki a szerda este megjelent Magyar Közlönyből.
A friss kormányrendelet alapján az emelendő, 2020. novemberre járó ellátásokat a jogosultak számára már emelt összegben kell folyósítani. A 2020. január-október hónapokra járó emelés összegét pedig a 2020 novemberére járó ellátással egyidejűleg, egy összegben, hivatalból kell folyósítani.
Ezekre a juttatásokra vonatkozik az 1,2 százalékos emelés:
- öregségi nyugdíj,
- özvegyi nyugdíj,
- szülői nyugdíj,
- árvaellátás,
- baleseti hozzátartozói nyugellátás,
- mezőgazdasági szövetkezeti öregségi, munkaképtelenségi, özvegyi járadék,
- mezőgazdasági szakszövetkezeti tagok növelt összegű öregségi, munkaképtelenségi, özvegyi járadék,
- korhatár előtti ellátás,
- szolgálati járandóság,
- átmeneti bányászjáradék,
- táncművészeti életjáradék,
- rokkantsági ellátás,
- rehabilitációs ellátás,
- baleseti járadék,
- bányászok egészségkárosodási járadéka,
- fogyatékossági támogatás,
- vakok személyi járadéka,
- Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány által folyósított ellátásokról szóló kormányrendelet alapján folyósított ellátás,
- polgármesterek közszolgálati járadéka,
- honvédek jogállásáról szóló törvény szerinti kiegészítő rokkantsági támogatás,
- honvédek jogállásáról szóló törvény szerinti árvák kiegészítő támogatás,
- honvédek jogállásáról szóló törvény szerinti, valamint a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló törvény szerinti kiegészítő hozzátartozói támogatás,
- hadigondozásról szóló törvény alapján emelendő rendszeres pénzbeli ellátások,
- házastársi pótlék,
- házastárs után járó jövedelempótlék,
- nemzeti helytállásért elnevezésű pótlék, és
- egyes személyes szabadságot korlátozó intézkedésekkel vagy semmissé nyilvánított elítéléssel összefüggésben járó emelések.
A Magyar Közlönyben most megjelent mértéke nem számít meglepetésnek, mivel már szeptember 9-én kiderült, hogy a KSH adatai szerint az augusztusi infláció 3,9 százalék lett, így pedig átlagosan mintegy 20 ezer forint jár az időseknek a rendes nyugdíjon felül.
A kifizetés oka, hogy a 2019 tavaszán az idei büdzsébe betervezett nyugdíjemelés 2,8 százalékos mértéke végül elmaradt a nyugdíjasok inflációs kosara alapján számolt 2020. január-augusztusi infláció (3,99 százalék) mértékétől. A nyugdíjtörvény ehhez köti ugyanis a kifizetést, ha ez az érték nagyobb, mint az összes aktív háztartásra számolt infláció. Az utóbbi alapján is járna a kompenzáció, mivel nyolc hónap átlagában 3,5 százalék lett ez a mutató, de a jogszabály szerint a magasabb inflációt kell ebben az esetben figyelembe venni.
Mivel a Magyar Államkincstár adatai szerint 142,1 ezer forint az országos nyugdíjátlag, így az 1,2 százalékos kiegészítés korrekció 11 havi mértéke 18,8 ezer forintot tesz ki. A dolog szépséghibája, hogy a 2,05 millió itthoni nyugdíjas több mint felének, összesen 1,14 millió jogosultnak 60-139,9 ezer forint között van a havi öregségi járandósága. Az országos átlagnyugdíjnak megfelelő vagy annál magasabb összegű ellátásra csupán mintegy 800 ezren jogosultak, közülük bő negyedmillió személynek 200-300 ezer forint jár, további 54 ezer esetben a 300 ezret is meghaladja a juttatás összege.
A kincstár nyugdíjnaptára szerint idén novemberben 11-én utalják a nyugdíjakat, decemberben viszont jóval korábban, már a hónap elején, 1-jén megtörténik az utalás. A bankszámlára történő utalásnál a jóváírás az utalás napját követő munkanapon történik meg. Akik postai úton kapják a nyugdíjat, azok az úgynevezett postai kifizetési naptárban meghatározott napon jutnak hozzá az adott összeghez.
A szabályok alapján ha a január-augusztusi inflációra alapozott várható éves infláció egy százalékpontnál kisebb mértékben haladja meg a 2,8 százalékot, akkor egyösszegű kompenzációra, ha nagyobb mértékben, akkor visszamenőleges nyugdíjemelésre kerülhet sor. A különbség az, hogy egyösszegű kompenzáció (emelési különbözet) fizetése esetén a novemberi nyugdíjjal együtt a január-december hónapokra járó emeléseket egy összegben fizetik ki, így a decemberi nyugdíj összege nem nő, viszont a következő januári nyugdíj összegét az emelési különbözet egytizenketted részével meg kell növelni a következő évi rendszeres nyugdíjemelés - amely a 2021-re elfogadott költségvetési törvény szerint 3 százalékos lesz - végrehajtása előtt. A visszamenőleges nyugdíjemelés révén viszont a novemberi nyugdíjjal együtt kifizetik a január-október hónapokra eső emelés összegét, míg a novemberi - és persze a decemberi - nyugdíj már az emelt összegben érkezik. Az utóbbi történik most. (napi.hu)