Nőtt az ecuadori földrengés áldozatainak száma
Legkevesebb 272-re emelkedett az Ecuador partjait megrázó, a Richter-skála szerint 7,8-es erősségű földrengés halálos áldozatainak száma - közölte vasárnap Rafael Correa ecuadori elnök Twitter-oldalán.
1979 óta ez volt a legsúlyosabb földrengés, ami a latin-amerikai országot sújtotta - írja a Magyar Hírlap. A természeti csapás miatt római látogatását megszakító Correa nemzeti vészhelyzetet hirdetett, és arra buzdította az ecuadoriakat, hogy maradjanak erősek. Ferenc pápa szolidaritásáról biztosította Ecuador lakosságát.
A földrengés áldozatainak száma egy vasárnapi összesítés szerint legkevesebb 272, a sebesültek számát mintegy 2060-ra teszik.
A földmozgás epicentruma az ország nyugati részén fekvő tengerparti Esmeraldas tartományban, Pedernales várostól 14 kilométerre északnyugatra, fészke pedig 19 kilométeres mélységben volt, de a katasztrófa a szomszédos Manabí tartományt is súlyosan érinti.
A rezgést több mint 135 utórengés követte, az egyik a Richter-skála szerint 5,6-es erősségű volt. A hatóságok arra figyelmeztették a lakosságot, hogy a következő órákban és napokban erősebb utórengések várhatóak.
Jorge Glas alelnök tájékoztatása szerint a földmozgás epicentrumától közel 400 kilométerre fekvő Guayaquil, illetve a 200 kilométerre található Manta és Portoviejo városokban is szedett halálos áldozatokat a katasztrófa.
A mentési munkálatok a latin-amerikai ország számos térségében továbbra is tartanak, így valószínű, hogy az áldozatok száma tovább emelkedik.
A part mentén fekvő településeket kiürítették az esetleges szökőár veszélye miatt, néhány órával később azonban a hatóságok visszaengedték a lakosokat otthonaikba.
Glas közölte, a fegyveres erők tízezer tagját mozgósították és további 4600 rendőrt küldtek a földrengés epicentruma közelében fekvő településekre. A szomszédos Kolumbiából és Mexikóból is számos segítő indult útnak.
A rengés epicentrumának közelében fekvő, 40 ezres Pedernales, valamint Portoviejo városokban átmeneti szállásokat és kórházakat állítanak fel. Több mint háromezer adag élelmiszert és 8000 hálózsákot szállítanak a helyszínre.
A káosz és a feszültség érezhető volt az érintett térségekben: az emberek az utcákon aludtak, összegyűjtötték a fellelhető élelmiszereket és bőröndökbe pakolták megmaradt holmijukat.
A természeti katasztrófa következtében az egyik portoviejoi börtönből kitört mintegy száz rab. Ledy Zuniga, Ecuador igazságügyi minisztere a Twitter mikroblogportálon közzétett bejegyzésében arról számolt be, hogy 30-at közülük nem sokkal később sikerült elfogni.
A földrengés epientrumának közelében fekvő, 40 ezer lakosú Pedernales város polgármestere, Gabriel Alcivar arról számolt be, hogy a káosz közepette fosztogatások törtek ki a városban, de a hatóságok túlságosan el vannak foglalva a mentési munkálatokkal, ezért nem tudnak a rend helyreállításával törődni.
A szeizmikus aktivitást az epicentrumtól 170 kilométerre fekvő fővárosban, Quitóban is érezni lehetett: az emberek rémülten szaladtak az utcákra, számos kerületben áramkimaradások voltak.
Az olajtermelő országban elővigyázatossági intézkedésként lezárták az olajvezetékeket és leállították a vízerőműveket.
László György, az ecuadori magyar nagykövetség tanácsosa az M1 aktuális csatorna vasárnap esti műsorában azt mondta: nem tudnak magyar sérültről.