Óriási lyukacsos tájak vannak a Plútón
Eredetileg július 14-én készültek ezek a képek, de a borzasztóan lassú adatkapcsolat miatt időbe telt, mire visszaküldte őket a földi irányítóközpontba a szonda.
Fotó: NASA
A fotók azt mutatják, hogy a Plútó szív alakú területén rengeteg kisebb gödör alakult ki valahogy - írja az Index. Az egyenként néhány száz méter széles és néhány tucat méter mély gödrök túl szabályos mintát alkotnak ahhoz, hogy becsapódási kráterek legyenek. A kutatók szerint sokkal valószínűbb, hogy a felszíni, eleinte sima jégréteg olvadt meg valahogy a közelmúltban. Az egyes gödrök mélysége abban segíthet, hogy az átalakulás pontosabb időpontját és sebességét is meghatározzák a csillagászok.
Fotó: NASA
A Plútóról készült képek szeptemberig érkeztek a hajszálvékony adatkapcsolaton, és a NASA most folyamatosan közzé is teszi a titokzatos világ fotóit, amíg a szonda műszeres adatokat küld a következő fél évben. Néhányat az eredeti színvilágban is láthatunk, és egyre jobban látszik, hogy a hatalmas jéghegyekkel és óriási, jégóceánokhoz hasonlítható területekkel a Plútó jóval több érdekességet tartogat még, mint azt a New Horizons érkezése előtt bárki gondolta volna.