Panorámás jógaközpont: ez készült a Daganatos.hu Alapítvány rákos gyerekeknek gyűjtött pénzéből
A videókampány szerint rákos gyerekeken segítenek, az alapítvány szerint ők „leginkább a daganatos gyermekkori betegségek prevenciós területeire fókuszálnak”. - írja a magyarnarancs.hu.
A Daganatos.hu Alapítványt azokból a kampányvideókból ismerjetjük, amelyekben rákos gyerekek segítésére hívják fel az embereket, és kérik adójuk egy százalék. Nagyon is sikeresen, mert eddig ezekből 1,7 milliárd forintot szedhettek össze. Hogy mindezt mire költötték el, arról a 444.hu ír. A kampányvideókban elhangzottaktól némileg eltérő módon ugyanis az alapítvány célja elsősorban nem az, hogy a már megbetegedett gyerkekeknek és családjaiknak nyújtson anyagi támogatást, hanem „leginkább a daganatos gyermekkori betegségek prevenciós területeire fókuszál”. Ezt az alapítvány egy az RTL Klubnak adott írásbeli interjúban nyilatkozta, a 444.hu megkeresésére azonban nem válaszoltak.
Az alapítvány kulcsfigurája, Gombár Györgyi fejtette ki az RTL Klubnak, hogy a beérkező 1%-okból azért nem közvetlenül a betegek családját támogatják, mert 15 éves tapasztalatuk szerint a pénzt ilyenkor a családok nem közvetlenül a gyógyulásra fordítják: sok esetben a tartozások, a lakhatási vagy egyéb költségek kiegyenlítésére használják. Ezért az alapítvány arra jutott, hogy
A kuratórium a háttérelemzések, és a sokéves tapasztalatok alapján arra jutott, hogy a legtöbbet akkor tehetjük, ha megpróbáljuk megelőzni a betegség kialakulását, illetve kiújulását, nem pedig sokadikként beállni a sorba, akik fogják a betegágyon a gyermekek kezét, vagy kifizetik a villanyszámlahátralékot. Talán furcsán hangzik, de nem biztos, hogy az anyagi támogatás a legoptimálisabb segítség egy daganatos gyermeknek.
Ezért aztán építettek egy jógaközpontot: Gyermek Vitál Stúdió néven. A hellyel csak az a probléma, hogy a Pünkösdfürdő utca 48. szám alatt van a 100 négyzetméteres ingatlan teraszára megépítettek egy csodás panorámájú, üvegfalú stúdiót, amelyre semmilyen engedély nem volt.
Az alapítvány szerint a létesítmény célja a daganatos gyerekek segítése, a posztjaikból úgy tűnik, a jógastúdiót kifejezetten a rákos betegségekben érintettek használják. A 444.hu cikkéből az is kiderül, hogy a ház lakói szerint többször is előfordult, hogy a Vitál Stúdióban olyan hangosan buliztak, hogy nem tudtak aludni.
Céges rendezvényt nyilván lehet tartani a cég céghelyén, de azért mégsem így képzel el az ember egy daganatos gyerekeken segítő alapítványt
- idéznek egy ott lakót.
Az engedély nélküli építés miatt a ház közgyűlése felszólította az alapítványt a stúdió lebontására, ám az ennek ellenére is remekül üzemelt 2018-ban. Gombár szerint teljes volt a kihasználtság, arról azonban nincs adatuk, hogy a használókból konkrétan mennyi volt daganatos gyerek vagy betegségben érintett. Erről azt nyilatkozta, hogy
a Gyermek Vitál stúdióban tartott foglalkozásokon résztvevőkről több esetben (!) tudomásunkra jutott, hogy daganatos betegséggel kezelték, de erről nem készítünk nyilvántartást.
Egy az RTL Klubnak adott későbbi válaszban viszont arra hivatkozott, hogy
A stúdió 1 éve nyitotta meg kapuit, jelenleg kitudjuk szolgálni a jelentkezőket, így egyelőre annak az igénye nem merült fel, hogy megkülönböztessük a daganatos betegséggel kezelteket mondjuk a hematológiai daganattal kezelt, vagy épp a viselkedészavaros gyermekektől, és ez alapján bejelentkezési sorrendet állítsunk. Ameddig kapacitással bírjuk, ugyanakkora szeretettel fogadjuk a megelőzés jegyében érkezőket is. Eddig több mint 100 foglalkozást és kezelést tartottunk a stúdióban.
A stúdióban emellett olyan foglalkozásokat tartanak, mint az orvosok körében egyébként erősen vitatott Mora Nova kezelés (amely az alapítvány szerint „a természetgyógyászat hatókörében működő, biofizikai állapotfelmérő és energetikai harmonizáló rendszer”, de ők is hozzáteszik, hogy a klinikai kezelést és diagnosztikát nem helyettesíti); de tartanak spirituális választerápiát, elektroszmog mérést, Yin jógát és gyerekjógát.
Egy korábbi reggeli műsorban a jógaoktatójuk pedig azt is elmondta, hogy a foglalkozásokra érkező gyerekek többsége egészséges, mert arra jutottak, hogy bár fontos célja az alapítványnak a daganatos gyerekek és családjaik segítése, de az egészséges gyerekekre is ki kell terjeszteni, mert szerintük testi-szellemi egyensúllyal sok betegség megelőzhető. Az alapítvány azt is hirdeti, hogy „a daganatos betegségek hátterében gyakran lelki eredetű problémák állhatnak, és azt is, kutatások támasztották alá, hogy életmódváltással a daganatos betegség 1/3 részben megelőzhető”.
- Az engedély nélkül felépített stúdió ügyében az önkormányzat megerősítette, hogy nem kaptak hivatalos bejelentést az épülettel/építkezéssel kapcsolatosan. Mivel azonban az építés már megtörtént, továbbították az ügyet az ilyen esetekben eljáró szervhez, a budapesti kormányhivatalhoz.
A Daganatos.hu Alapítványnak egyébként van egy 2009-ben 76 millió forintért vett nyaralója is, amelyben eddig még egy gyerek sem nyaralt: Gombár szerint az épület tavaly ugyan elkészült, de csőtörés volt, így csak idén kezdhetil használni a gyerekek
- írják.
A 444.hu még hozzáteszi, hogy a A Daganatos.hu Alapítvány körüli furcsaságok nem egyedülállóak: az intézmény ugyanis része egy több szálon összefonódó, az egyszázalékos felajánlásokat nagy sikerrel gyűjtő alapítványhálónak, amelyba az Országos Állatmentő Alapítvány és a Gyermekmentő Támogató Alapítvány is tartozik. Előbbi telephelyén a 444.hu nem talált egyetlen állatot sem, utóbbiról pedig azt tudták meg, hogy nem ment gyerekeket, és egy fonyódi, elhagyatott faházba van bejelentve.