Prosztatarák: ezért nem mindegy, milyen gyorsan bontja le a szervezet a koffeint
A kávépörkölésen átment kivonatok csökkenthetik a daganat növekedését sejtvonal- és egérprosztatarák modellekben.
Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő írt egy érdekes kutatásról, ami valószínűnek tartja, hogy a kávéfogyasztás hosszabb prosztatarák-specifikus túléléssel jár bizonyos betegcsoportokban. Több kutatásra szükséges annak teljes megértéséhez, hogy pontosan milyen esetekben előnyös a kávé, és miért, de az eddigi eredmények bíztatók:
"Egy, az European Urology Oncology szaklapban megjelent vizsgálat célja a kávéfogyasztás, a koffein anyagcsere genotípusa és a túlélési időtartam közötti összefüggések értékelése volt.
Ebben a vizsgálatban hét USA-beli, ausztrál és európai tanulmányból 5727 prosztatarákos férfi adatait értékelték a PRACTICAL Consortium adatbázisból. A bevont esetek a CYP1A2 -163C>A rs762551 egynukleotidból álló genetikai variánsról rendelkeztek adatokkal, összefüggésben a koffein anyagcserével és a kávéfogyasztással, több, mint 6 hónapos követési időtartamban.
Úgy tűnik, hogy a magas kávéfogyasztás hosszabb prosztatarák-specifikus túlélési idővel (kockázati arány 0,85) és általános túlélési idővel (kockázati arány 0,90) társult, bár az eredmények statisztikailag nem voltak jelentősen eltérőek. A CYP1A2-163AA (*1F/*1F) genotípusú (gyors koffein-lebontó) férfiaknál a kávéfogyasztás hosszabb prosztatarák-specifikus túlélési idővel társult.
A kávé számos antioxidáns és bioaktív vegyületet tartalmaz, amelyek csökkenthetik a szisztémás gyulladást; kimutatták, hogy a kávépörkölésen átment kivonatok csökkenthetik a daganat növekedését sejtvonal- és egérprosztatarák modellekben. A koffein hatásait leíró bizonyítékok vegyesek, mivel a koffein számtalan mechanizmuson keresztül hathat a sejtekre, beleértve a DNS-javítást és az apoptózist (programozott sejthalált), valamint a keringő tesztoszteron és androgénreceptorok, valamint a prosztatarák progressziójában kulcsfontosságú jelzőhormonok magasabb szintjét. Ezek az adatok felvetik annak lehetőségét, hogy a kávéban jelenlévő védővegyületek ellensúlyozhatják a koffein potenciálisan káros hatásait (amit a koffein gyorsabb lebontása is segíthet).
Ezért további vizsgálatokra van szükség a kávé és a koffein anyagcseretermékei, valamint ezek onkológiailag releváns eredményekkel való kapcsolatának értékeléséhez."
(Koronavírus vakcináció - szakirodalmi tallózó FB-csoport)/Egészségkalauz