Rekord lett Európában a magyar inflációból
A júliusi infláció a vártnál magasabb, 3,8 százalékos lett - derült ki a KSH közléséből. Most az is kiderült, mekkora ez a kontinens többi országának adatához képest.
Európában sehol nem mértek olyan ütemű drágulást, mint Magyarországon, igaz, ebben egyszeri hatások is szerepet játszottak, hiszen a dohánytermékek és az üzemanyagok jövedéki adója is emelkedett - mutatott ár összeállításában a Portfolio.
A magyar adat a júniusi 2,9 százalékról ugrott egy hónap múlvára 3,8-ra, az elemzők csak 3,2-3,3 százalékos értékre számítottak.
Szerdán az Eurostat is közzétette a harmonizált fogyasztói árindex júliusi statisztikáját. Ez minimálisan, néhány tized százalékponttal eltérhet a tagállamok inflációs adatától, azonban ezek összehasonlítható statisztikák. Magyarországon az Eurostat módszertana szerint 3,9%-os volt az áremelkedés tavaly júliushoz képest. Ennél nagyobb éves drágulást Európában sehol nem mértek, csak a lengyel és a cseh adat közelítette meg, utána komolyabb szakadék jött.
A havi összehasonlítások adatainak európai listájában is rekorder Magyarország, ám utána Hollandia, Dánia és Bulgária következik. Az Eurostat adatai szerint júniushoz képest 1,2 százalékos volt a drágulás itthon.
A magyar adatok emelkedéséhez hozzájárult;
- az idényáras élelmiszerek, azokon belül a friss hazai és déligyümölcsök ármelekedése (időjárási okok),
- a dohánytermékek, az üzemanyagok jövedéki adójának emelkedése július 1-jétől,
- a szolgáltatásokon belül a parkolási és autópályadíjak is drágultak, valamint ezeknél jóval nagyobb mértékben az üdülési szolgáltatások árai emelkedtek.