Romagyilkosságok: kezdődik a harmadfok, ítélet is várható
Ma harmadfokon folytatódik a romagyilkosságok büntetőpere három, tényleges életfogytiglanra ítélt vádlott, Kiss Árpád, Kiss István és Pető Zsolt ügyében.
Az elsőrendű vádlott, Kiss Árpád védője, Bérdi Zsolt szerint ítélet is várható - írja az MTI.
Az ügyvéd korábban az MTI-nek azt mondta, a Kúriának két nagy feladata lesz: egyrészt meg kell állapítania, helytálló-e, hogy másodfokon bűnösnek mondták ki az érintett vádlottakat a besenyszögi rablással kapcsolatban egy olyan bűncselekményben, amelyben az elsőfokú bíróság nem állapította meg bűnösségüket. A másik nagy feladata, hogy megnézze, az első- és a másodfokú eljárásban történt-e olyan eljárási szabálysértés, amely miatt az egész ügy tárgyalását újra kell kezdeni - tette hozzá akkor Bérdi Zsolt.
A Fővárosi Ítélőtábla 2015. május 8-án kihirdetett másodfokú döntése nyomán csak a negyedrendű vádlott, Csontos István ügyében emelkedett jogerőre a korábban első fokon kiszabott büntetés, 13 év fegyház.
Az első-, a másod- és a harmadrendű vádlott esetében megnyílt a lehetőség a fellebbezésre az említettek - azaz a személyi szabadság megsértésben is megállapított bűnösség - miatt. A három vádlott és védőik rögtön fellebbeztek, így ügyükben nem jogerős az ítélőtábla másodfokú döntése.
MTI
Életfogytiglant kaptak a romagyilkosságok vádlottjai
Kedd délután, maratoni tárgyalás után harmadfokon is ítéletet hirdettek a 2008-2009-es romagyilkosságok ügyében a Kúrián. A modernkori magyar kriminalisztika történetének egyik legsúlyosabb bűncselekmény-sorozata zárult így le.
A másodfokú ítéletet helybenhagyva Kiss Árpád Sándor elsőrendű, Kiss István Zoltán másodrendű és Pető Zsolt István harmadrendű vádlott életfogytiglant kapott, és feltételesen sem bocsáthatók szabadlábra.
Kiss Árpád, a testvére, Kiss István és Pető Zsolt 2008-2009-ben 9 helyszínen hajtott végre fegyveres támadást romák otthonai ellen, a negyedik társuk, Csontos István pedig a két utolsó támadásban volt a sofőrjük. Összesen 6 ember, köztük egy gyerek meghalt, és öten súlyosan megsérültek.
Első- és másodfokon is tényleges életfogytiglani büntetésre ítélték őket, ők viszont eljárási hibák, illetve az első és másodfokú eljárásokban tapasztalt különbségek miatt az ítéletek hatályon kívül helyezését és új tárgyalást akartak.
Fellebbezésre azért volt lehetőségük, mert a másodfokú ítéletében a Fővárosi Ítélőtábla egy olyan bűncselekményben is kimondta a bűnösségüket, ami az elsőfokú ítéletben még nem szerepelt. E szerint ugyanis amikor a gyilkosok fegyvert raboltak Besenyőszögön a későbbi támadásokhoz, a kirabolt vadászt és családját megkötözték, ezzel pedig korlátozták a személyi szabadságát.
A keddi tárgyalási napon a másodrendű vádlott védője maratoni, két és fél órás beszédben próbálta meg összefoglalni, milyen eljárási hibák terhelték az első két fordulót, Kiss Árpád pedig utolsó szó jogán szintén jogorvoslati szempontok mentén tárgyalta saját ügyét, közel egy órán át sorolta fel, hol talált ellentmondást az első- és másodfokú tárgyalások iratainak szakértői leirataiban.
2015 májusában az ügyben másodfokon eljáró ítélőtábla fél napig tartó szóbeli indoklásában kitért arra, hogy a védők által jelzett eljárási szabálysértések nem alapozták meg a hatályon kívül helyezést vagy új eljárás elrendelését. A bíró megjegyezte azt is, hogy a rasszista indítékból elkövetett, élet elleni cselekmények elkövetői a legsúlyosabb büntetést érdemlik.
A három, tényleges életfogytiglanra ítélt vádlott ügyében vádlotti és védői fellebbezések miatt harmadfokon a Kúrián folytatódott a büntetőper, a három vádlott előzetesben maradt, csak a negyedrendű vádlott, Csontos István ügyében emelkedett jogerőre a korábban első fokon kiszabott 13 év fegyházbüntetés - írja a 444.hu.