h i r d e t é s

Sakk van Esztergomban, de inkább mattolnák őket

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Sakk van Esztergomban, de inkább mattolnák őket

2016. november 09. - 09:30
0 komment

Kapkodjuk a fejünket, jobbnál jobb eredmények érkeznek sakkozóinkról.

Fiatalok szállítják a szép eredményeket, az Esztergomi Sakkiskola példásan működik, évente két Fide nemzetközi versenyekre érkeznek a sakkozók a világ több tájáról, Szabó Márton Mihály 15 évesen Bad Wieeseeben került nagyon közel a mesteri címhez, úgy néz ki valójában minden sínen van,
Esztergom támogatja a sakkozást. Annak jártunk utána, valójában így van-e?

A múlt

Esztergomi Sakk Club az ország egyik legpatinásabb egyesülete, a városi sport klubok közül is történelmi múltú, hiszen elődeink a városi szervezett sakkozást 1924-ben alapították versenyszerűvé. Érdekesség, hogy Magyar Sakkszövetség 1921-ben kezdte meg működését és rá három évre már tagjai között volt Esztergom városa.

A 20-as, 30-as években több városházi képviselő a városi sakkcsapat tagja volt, ebben a korban a királyok játéka az egyik legfontosabb, legpolgáribb sportág volt Esztergomban. Az Esztergomi Sakk Club több néven szerepelt az elmúlt 92 évben, amelyet lelkes, önzetlen, sportszerető emberek tartottak életben.

Az esztergomiakat a 20-as évektől a sakkjáték világa lekötötte, a város különböző helyein (Korona Kávéház, Katolikus Legényegylet, Tiszti Kaszinó) e sportnak hódoltak. Az Esztergomi Sakk-körben bonyolították le az évenkénti versenyeket, a sakk népszerűsítése érdekében tanfolyamokat szerveztek. Esztergomi Sakk Kör, Esztergomi Bástya, majd a 60-as évektől Vörös Meteor, SZIM Vasas, Labor MIM SE néven szerepeltek az Esztergomi Sakk Club elődei. Az ország egyik legerősebb megyei bajnokságában rendszeresen részt vettek, amelyet Szobi T. Ipolyi, Szilágyi, dr. Gábris, Kiss, Fazekas, Siroki, Kovács V., Cserfalvi, Raáb, Kondár összetételben, 1968-ban megnyertek.

Az NB-II-es osztályozón nem sikerül feljutni, 2 győzelem 1 döntetlen, 1 vereség volt az esztergomi mérleg. A 60-as, 70-es-80-as években Hirman József szakosztályvezető volt a csapat motorja, a fiatalok Szilágyi Istvánnál ( Pista bácsinál) edződtek a Révész Béla Úttörőházban.
1989-ben 60 (!) igazolt esztergomi sakkozó ünnepelte a 75 éves egyesületet, ekkor már Esztergomi Sakk Club néven. A 90-es évek elején Esztergom éltáblása Szobi Tibor, akinek a sakkozók 2013-ban márványtáblát állítottak önerőből Szentgyörgymezőn.

Az ESC 1999/2000-ben megnyerte a megye bajnokságot és sikeres NB II-es osztályozott vívott Eger csapata ellen, így feljutott történetében először az NB II-ben.

Ekkor már a szakmai munkát Kovács Géza végezte Egri Gyulával, játékos-edzőként mindketten rendszeresen éveken keresztül Esztergom legjobb pontszerzői voltak. Az NB II-ből az Esztergomi Sakk Club kétszer is önhibáján kívül esett ki. M.T. nevezetű polgármester miatt. Az első kiesés oka az volt, hogy nem volt Esztergomnak olyan versenyhelyisége (megjegyzés: edzőterme sem), ahol leülhetett volna az NB-s (!) csapat és méltó módon fogadhatta volna az ország különböző pontjáról érkező NB-s klubokat.

Senkit nem érdekeltek a gondok és az, hogy akár még az NB II-t is megnyerhette volna Esztergom, Kovács Géza erejét a mindennapos betartások kötötték le. Előfordult, hogy megkapták NB-s mérkőzésre a Gadányi termet, de üresen, így teherautóval kellett asztalokat, székeket (!) 1 órával a meccs előtt a Szentgyörgymezői Olvasókörből a Városházára szállítani. Hatórás mérkőzés után vissza.

Aki a Szent István Gimnázium történetét ismeri, az el tudja képzelni, hogy Kovács Gézáék min mentek keresztül. Megaláztatás, betartás, perek, minden szinten. Versenyterem nélkül kénytelenek voltak visszalépni az NB II-től, három sikeres év után.

Ezekben az években a városi klub, támogatás és terem nélkül tartotta fenn magát, volt, hogy fűtetlen kocsmában (!) fogadta megyei ellenfeleit, csak az egyesület életben tartása lehetett a cél. Kondár Béla segítségével termet kapott a városi sakkcsapat, egyből jöttek újra az eredmények. Kovács Géza szervezésének köszönhetően újra megnyerték sakkozóink a megyebajnokságot és az NB II-ből kiesett Tatabánya ellen sikeres osztályozót vívtak.

Polgár József a Szentgyörgymezői Olvasókör vezetőjének köszönhet sokat az egyesület, most is itt játssza bajnoki mérkőzéseit az egyesület. M.T. és az Esztergomi Sakk Club szakosztályvezetője közötti ellentétet, nem csak Kovács Géza szenvedte meg. M. T. és testülete az Esztergomi Sakk Clubot üldözte, ahogy azokat, akik ellent mertek mondani Esztergomban a zsarnokságnak.

2009-ben visszavont oda ítélt támogatások miatt volt kénytelen visszalépni a városi sakkcsapat az NB II-től. Példátlan módon a szerződést politikai okok miatt nem teljesítette az önkormányzat, sőt 2009 november16-án KSB határozatban visszavonta 150ezer Ft támogatásunkat, majd a 789/2009. (XII.10.) önkormányzati rendeletben 199.769 Ft megnyert támogatást.

Ekkor M. és testülete bűncselekményt is elkövetett, hiszen írásba adták, hogy Kovács Géza miatt nem támogatják az egyesületet. Ilyen nyíltan senkit nem rekesztettek ki Esztergomban és ezzel a kollektív büntetéssel nem Kovács Gézának, hanem az Esztergomi Sakk Clubnak és a sakkozásnak ártottak…

 

folytatjuk...