h i r d e t é s

Sport-biznisz, avagy hová szökik a vizes VB-re szánt pénz?

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Sport-biznisz, avagy hová szökik a vizes VB-re szánt pénz?

2017. június 05. - 08:38

Nem kell különösebben megerőltetnie magát az ember fiának, ha pénzhez akar jutni Magyarországon. Persze csak akkor, ha már egyébként is bír az ember némi, nem kevésbé tetemes mennyiségű pénzmaggal. 

Ily módon könnyebben kerülhet az ember fia akár hazája miniszterelnökével is baráti viszonyba.

A pénz nem boldogít, tartja a fáma. Nem is lehet másképpen, ha az ember azt látja, hogy véres verítékkel összekapart alamizsnája oroszlánrészét tölcséren keresztül töltik bele arctalan emberek zsebeibe.

A legkevésbé sem boldogít a pénz, ha Vajnáék legújabb monstre pénzszórását látjuk. Ahogy akkor sem boldogít, ha Orbán Ráhel saját lábon állását tolja arcunkba.

Akkor ellenben igenis boldogít a pénz, ha az ember hirtelen megtöbbszörözheti a vagyonát csak azzal, hogy a megfelelő helyen kilincsel és nem törődik a minden valószínűség szerint felmerülhető konzekvenciákkal.

A sport, mint politikai kampányfogás nagyon hosszú ideje mániája a mindenkori hatalomnak. Nem is csoda, hiszen egy-egy baki fedezéséhez, vagy inkább kompenzálásához a sikersport nevű adut dobják be.

Így aztán aligha meglepő, ha az egyébként futballfétis jeleit mutató Fidesz kapva kapott a vizes világbajnokság megrendezésének lehetősége után. Tette mindezt kettős céllal.

Egyfelől a fentebb taglalt megfontolásból, hiszen a már egyszerű reklám szintjén megjelenő plakátok egyre kevesebb ingert váltanak ki a választókból a rohadó egészség-, oktatás- és munkaügy ismeretében.

Másfelől mint bármely nagyszabású sportesemény, úgy a vizes VB is tartogat a kormány számára értékes potenciált. És természetesen nem a bizonytalan és a magyar béreket tekintve közel sem kielégítő bevételekről van itt szó, hanem a pályázható projektekről.

Garancsi István a Market Kft. többségi tulajdonosa, Orbán Viktor újsütetű barátja. Ezt követően nyerte el a VB szervezésének egyik legjobb opciójának számító projektjét. Természetesen az azóta számos probléma forrását képező Duna Arénáról van szó.

A költségek alakulása is jellegzetes, előbb 8, majd 17, 23, 25 milliárd forintra ugrott és meg sem állt 38,6 milliárdig, amit a Market Kft meg is nyert. Utóbb még egyszer módosították a projekt büdzséjét és így a végösszeg 43,4 milliárd forint lett.

Pofátlanul nagy összeg annak tükrében, hogy az építmény látványában sem felel meg a terveknek, és sorra produkálja a „műszaki katasztrófát” előrevetítő riasztó eseteket. Beázás, kilyukadó padló, a vb részét képező versenyszám, a toronyugrás körülötti balhé.

Ezek tükrében okkal firtathatjuk azt a kérdést, hogy vajon mire költötték ezt az elképesztő összeget?