Stumpf: Orbán mindenféle kontroll nélkül dönthet
Amit a kormány pénteken kitalált, hétfőn beleírták az alkotmányba.
A Magyar Narancs hívta fel a figyelmet arra, hogy milyen meglepő nyíltsággal beszélt a NER működéséről Stumpf István távozó alkotmánybíró, az első Orbán-kormány kancelláriaminisztere.
Stumpf István A láthatatlan alkotmány trónfosztása avagy a politikai konstitucionalisták győzelme? címmel tartott előadást az MTA Politikatudományi Intézetében, amely most már a Maróth Miklós irányításával működő Eötvös Loránd Kutatói Hálózat égisze alatt működik, és pontról pontra megerősítette a közkeletű gyanút Orbán Viktor által létrehozott politikai rendszer működésével kapcsolatban.
Magyarországon 2010 után simán előfordulhatott, hogy a kormányban pénteken kitaláltak valamit, hétfőn pedig már meg is hozták róla a jogszabályt vagy beleírták az alkotmányba. Nálunk lényegében semmi nem korlátozza a kétharmados hatalmat az alkotmánymódosításban, nincsen örökkévalósági klauzula vagy más garanciális szabály
– fogalmazott Stumpf István, aki szerint Orbán Viktor valóban teljhatalmú úr, aki
mindenféle kontroll nélkül határozhatja meg a kormánya politikáját.
Emiatt Magyarország már kvázi elnöki demokráciaként működik, és benne van a játékban, hogy formálisan is félelnökivé alakítják. A távozó alkotmánybíró szerint Orbán Viktort hosszú időn át nem érdekelte a közigazgatás, a napi szintű problémák, amelyeket 1998 és 2002 között rá, 2010 és 2014 között Navracsics Tibor volt igazságügyi miniszterre, 2014 és 2018 pedig Lázár Jánosra, a Miniszterelnökség volt vezetőjére bízott. Aztán jött a konfliktus Lázár János és a Miniszterelnöki Kabinetiroda első emberévé avanzsáló Rogán Antal között,
törésvonal keletkezett a hatalmi centrumban, problémák jelentkeztek az uralkodói udvartartásban,
és ezt a helyzetet nem lehetett sokáig tartani. A 2018. április 8-i parlamenti választások után Orbán Viktor magához vonta az irányítást.
Stumpf István beszélt arról is, hogy az Alkotmánybíróságnak ugyan az értékrend is fontos a lojalitáson túl, de azt nem hiszi, hogy a taláros testület kész lenne szembeszállni a miniszterelnökkel egy olyan kérdésben, amilyen az MTA kutatóintézeteinek az elvétele volt.