h i r d e t é s

Svájci-magyar együttműködés vasúti kocsik összeszereléséről

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Svájci-magyar együttműködés vasúti kocsik összeszereléséről

2015. március 06. - 18:40
0 komment

A svájci központtal rendelkező Stadler és a Dunakeszi járműjavító Kft. együttműködési szerződést írt alá, melynek értelmében hosszú távon a Dunakeszi járműjavító végezheti majd a különféle, elsősorban hazai alkalmazásra gyártott vasúti kocsik végösszeszerelését.

A Stadler tervezéssel és kocsiszekrény-gyártással kezdi majd a munkafolyamatokat, s ezek után kerülnek majd leszállításra a járművek a magyar céghez, ahonnan már a forgalomba helyezés is megtörténik a végösszeszerelést követően.

Egyelőre a gyártási együttműködésről szóló nyilatkozat nem minősül szerződésnek, de előfeltételezi azt, hogy amint pályázatok válnak elérhetővé a nevezett területen, a két cég innentől kezdve már közösen fogja megpályázni a tendereket.

A CAF-villamosok spanyol érdekeltségű gyártójával korábban már született megállapodás járműtesztelésről és végösszeszerelésről, de egyelőre semmi nyoma annak, hogy a cég akár egyetlen lépést is tett volna a folyamatok előmozdításában. Ha gond lehet az együttműködési nyilatkozatokkal, akkor erre tökéletes példa a CAF eddigi mozdulatlanságának ténye. A Stadler egyébként jelenleg is éppen közös projekttervezetet készít a Dunakeszi járműjavítóval, melynek célja, hogy egyiptomi piacra készítsenek közös erővel motorvonatokat.

A svájci cég ezidáig 102 motorvonat gyártására kapott megrendelést a MÁV-tól, s amennyiben elégedett lesz a vasúttársaság, további megrendelésekkel is számolhat a Stadler.
A cég magyarországi gyára Szolnokon található, melyben azonban mindez idáig nem épített ki végösszeszerelő üzemet. Ennek köszönhető, hogy tárt kapukkal várja a Dunakeszi járműjavító Kft.-t.

Ha sikerrel zárul az egyiptomi projekt, illetve a mostani együttműködési szerződés is gyümölcsöző lesz, a Stadler valószínűleg továbbra sem fogja összeszerelő üzemmel bővíteni szolnoki gyárát.
Így aztán elképzelhető, hogy a hazai vasúti-jármű-gyártás újra virágzásnak indulhat, ami egyfelől folyamatos munkát biztosíthatna a szakágban érdekeltek dolgozó számára, másfelől a kooperáció komolyabb érdeklődést kelthetne a külföldi megrendelőkben is.

 

(MTI Fotó: Bugány János)