Százhetven túszt ejtettek dzsihádisták
A túszok közt van afrika leggazdagabb embere.
Százhetven embert túszul ejtettek és legalább hármukkal végeztek dzsihadista fegyveres támadók Mali fővárosában, Bamakóban egy luxusszállodában november 20-án, pénteken a hotel üzemeltetője közleménye szerint - adta hírül a hirado.hu.

Aliko Dangote, Afrika leggazdagabb embere
A Bamako központjában, kormányzati és diplomáciai épületek közelében lévő Radisson Blu hotelben az azt üzemeltető Rezidor Hotel Group közleménye szerint a támadók 140 vendéget és a személyzet 30 tagját ejtették fogságba a hetedik emeleten. A fegyveresek számát különböző beszámolók kettő és tizenkettő közé tették. A BBC szerint 13 halottja van a támadásnak, köztük 5 ENSZ-dolgozó. A mali belbiztonsági hatóságok szerint a támadásban legalább három túsz életét vesztette, más források kilenc halottról számoltak be. A biztonsági erők egy katonai szóvivő közlése szerint nagyjából tucatnyi embert kiszabadítottak. A Reuters hírügynökségnek nyilatkozó biztonsági források szerint a túszejtők néhány embert maguk engedtek szabadon, köztük azokat, akik idézni tudtak a muszlim szent könyvből, a Koránból.
Egy milliárdos is a túszok közt van
Beszámolók szerint a fegyveresek péntek reggel egy diplomáciai jelzésű járművel érkeztek az egyébként szigorúan őrzött hotelhez, majd megrohanták a szállodát, s a támadás során azt kiáltozták, hogy Allah akbar (Allah nagy). Az épületből lövöldözés hallatszott, és egy szemtanú szerint kézigránátokat is bevetettek a támadók, akik az AFP francia hírügynökség egy biztonsági forrása szerint dzsihadisták. Az al-Dzsazíra pánarab hírtévé értesülései szerint a túszok között van Aliko Dangote nigériai milliárdos is, aki az amerikai Forbes magazin szerint 18,6 milliárd dolláros vagyonával Afrika leggazdagabb embere. Rajta kívül francia, török és kínai állampolgárok is vannak a túszok között. A 190 szobás luxusszállodát gyakran veszik igénybe külföldi diplomaták, és például a francia Air France légitársaság személyzetet is itt szokott megszállni. A hotel környékét a hatóságok lezárták, a helyszínen vannak a mali különleges erők és francia katonák is.
Forró a helyzet Maliban
Mali északi része 2012-ben egy katonai államcsíny után szélsőséges iszlamisták ellenőrzése alá került, akiket 2013-ban francia katonai beavatkozással vertek vissza. Az országban ENSZ-békefenntartók, illetve legalább ezer francia katonai állomásozik. A külföldi katonai jelenlét ellenére számos lázadócsoport hajtott végre támadást az utóbbi időben Mali déli, korábban biztonságosnak tekintett területein. Bamakóban márciusban egy étterem elleni támadásban öten haltak meg, a merényletet szélsőséges iszlamisták vállalták magukra. A külföldi katonai jelenlét ellenére számos lázadócsoport hajtott végre támadást az utóbbi időben Mali déli, korábban biztonságosnak tekintett területein. Bamakóban márciusban egy étterem elleni támadásban öten haltak meg, a merényletet szélsőséges iszlamisták vállalták magukra.
civishir.hu (Címlap: Radisson Blu Hotel, Bamako - Forrás: tripadvisor.fr)
Az AFP hírügynökség értesülései szerint katonák kezdték meg a szálloda ostromát. Az eddigi információk szerint 170-en rekedtek abban a bamakói szállodában, amit fegyveresek támadtak meg péntek reggel. A Mali fővárosában lévő szállodából a helyszíni jelentések szerint lövöldözés hallatszott.
A Bamako központjában lévő Radisson luxusszállodát lerohanták a fegyveresek, a 190 szobás hotel környékét a rendőrség lezárta. Az AFP francia hírügynökség egy biztonsági forrása szerint a támadók dzsihadisták. A folyosókon jelenleg lövöldözés zajlik, a fegyverek hangja az utcáról is hallható.
Szemtanúk és a Reuters brit hírügynökségnek nyilatkozó magas rangú biztonsági illetékések szerint a fegyveresek 140 vendéget és a szálloda személyzetének 30 tagját ejtették foglyul.
Augusztusban is volt egy hasonló támadás Mali egy másik vársoában, Sevare-ben. Akkor a fegyveres támadó 13 embert ölt meg, köztük az ENSZ egyik munkatársát.
11:11 - A BBC azt írja, hogy néhány túsznak sikerült kiszöknie az épületből. Közben kínai hírügynökségek szerint öbb kínai állampolgár is a hotelban rekedt. A Reuters szerint két biztonsági őr megsérült a támadásban.
11: 20 - A Reuters szerint a fegyveresek elengedtek néhány túszt, akik tudtak idézni a Koránból.
11:50 - A CNN -nek az ENSZ egyik munkatársa azt mondta, hogy három embert megöltek a támadás során.
Kínai túszok is vannak
Közben felkerült egy videó is, ahogyan a katonák megközelítik a szállodát. A videót az egyik kínai túsz készítette.
At least 7 Chinese tourists among #hostages in Bamako, #Mali. (Cell phone video filmed by one Chinese hostage)
https://t.co/e6NEwS2z78
— China Xinhua News (@XHNews) 2015. november 20.
12:55 - A Guardian szerint a a katonság különleges erői is támadást indítottak a fegyveresek ellen.
13:10 - A helyi, állami televízió szerint 80 túszt sikerült épségben kiszabadítani a hotelből.
13:40 - Egy kiszabadított túsz nyilatkozott a France 24 hírcsatornának. Azt mondta, hogy a rendőrség és a helyszínen lévő biztonsági erők segítettek neki kimenekülni az épületből.
"Még mindig nagyon sokan vannak az épületben. A bejáratnál holttesteket is láttam. Szörnyű volt."
- mondta a túsz a televíziónak.
13:51 - A Reuters egy kiszabadított túszra hivatkozva azt írja, hogy az egyik támadó angolul beszélt.
13:55 - Egy helyi újságírónak azt nyilatkozták a biztonsági erők, hogy azért sikerült ennyi túszt kiszabadítaniuk, mert a támadók nem ismerték jól az épületet.