Szijjártó dohánygyárat avatott, mit szól ehhez a közpénzből fizetett dohányzás-elleni miniszteri biztos?
A miniszter megtisztelőnek nevezte, hogy a világ egyik legnagyobb vállalata, a British American Tobacco Magyarországot választotta beruházása helyszínének.
A külgazdasági és külügyminiszter, Szijjártó Péter a világ egyik legnagyobb dohányipari vállalata, a londoni székhelyű British American Tobacco (BAT) mintegy 7,5 milliárd forintos fejlesztésével megvalósított új üzemének átadásán járt hétfőn. Kedélyesen átvágta a nemzeti színű szalagot, és úgy nyilatkozott:
a példátlan növekedést segítette az európai szinten legalacsonyabb mértékűnek számító magyarországi társasági adó.
Hasonlóan büszkélkedett hétfőn az olasz Breams Hungary Kft. balassagyarmati kapcsoló-gyárának avatásán Bodó Sándor, a Pénzügyminisztérium foglalkoztatáspolitikáért és vállalati kapcsolattartásért felelős államtitkára. Arról beszélt: szépen nő a GDP, és ehhez szükség volt a kormány intézkedéseire is, köztük említve az adózási szabályok megváltoztatását, a beruházásösztönzési programot vagy a bértárgyalásokat. Tény, ami tény: az egészségügyön vagy az oktatáson kérlelhetetlenül spóroló Orbán-kormány idén augusztusig már több mint 54 milliárd forintnyi beruházási támogatásról kötött megállapodást a külügyminisztérium az idei költségvetés terhére, amivel úgy sikerült elvileg 3729 magyarországi munkahely létrejöttét támogatni, hogy azok darabja 15 millió adóforintba került. Sőt, idén a Matolcsy György vezette MNB is beszállt a cégek közpénz-támogatásába a maga 300 milliárd forintos vállalati kötvényprogramjával. Továbbá, a Ginop-pályázatokkal a program indulása óta már 2530 milliárd forint közpénzt sikerült vállalati számlákra ömleszteni. Ha ehhez hozzávesszük a társasági adó leszállítását mindössze 9 százalékra, valamint a tao-rendszer bevezetését,
könnyen az az érzése támadhat valakinek, hogy ma Magyarországon a nagyvállalatoknak már nem is, inkább csak az embereknek kell adót fizetnie, és a közpénzek cégek érdekekeit szolgálják.
Na de a pécsi dohánygyárra visszatérve, a British American Tobacco által bezsebelt esetleges állami támogatásokról nem esett szó az ünnepélyes avatón. - a BAT ezen beruházása saját tőkéből valósult meg.* Tény ugyanakkor, hogy 2015 óta a kormány nagyvonalúságának hála, kizárólag a BAT és a Tabán Trafik Zrt. által alapított koncessziós társaság, az Országos Dohányboltellátó Kft. jogosult a dohányboltos kiskereskedők részére dohányterméket értékesíteni.
Szijjártó arról is beszélt, hogy micsoda megtiszteltetés, hogy a világ egyik legnagyobb vállalata Magyarországot választotta beruházása helyszínének. Azt az országot, ahol még külön miniszterelnöki biztosa is van a dohányzás visszaszorításának. Persze lehet mondani, hogy a konfliktus itt csupán látszólagos; az MTI közleménye ezt alátámasztandó hosszasan ecseteli, hogy olyan nikotinos párnákat is készítenek majd az új gyárban, amik nem füstölnek. - az új gyárban csak nikotinpárnák készülnek, semmi más.* Minden esetre jövőre a gyár idei termelésének volumenét 3,5-szeresére tervezik növelni, és a "dohányipart átalakító", "potenciálisan kevésbé káros", füstmentes termékkel mindössze egyetlen részleg foglalkozik.
A 110 éves pécsi dohánygyárat 1992-ben vásárolta meg a British American Tobacco. A cég hazai leányvállalata, a BAT Pécsi Dohánygyár Kft. két pécsi üzeme, a nagymúltú Pécsi Dohánygyár és a Szivarkagyár harminc piacot lát el világszerte. Árbevétele a tavalyelőtti 116 milliárd után tavaly meghaladta a 138 milliárd forintot, adózott eredménye a tavalyelőtti 2,8 után 2018-ban már az 5 milliárd forintot is meghaladta. (nepszava.hu)
* 2019. szeptember 3. 10:13. A vastag betűvel kiemelt mondatok a BAT kérésre kerültek helyesbítés/pontosításként a cikkbe.