Szükség van egy az állami egészségügy mellett magánbiztosításra?
Ahogy mondani szokták, az egészségünk a legnagyobb kincsünk. Ez elsősorban akkor derül ki, amikor valamilyen egészségügyi problémánk van. Jobb esetben csupán egy kisebb megfázás, amelyet egy házi orvos által felírt vagy vény nélkül is kapható gyógyszer pár nap alatt rendbe tesz. Azonban vannak ennél súlyosabb betegségek is, amelyek nap mint nap fenyegetnek bennünket. Amelyekről talán egyik nap még nem is hallottunk, másnap már tönkretehetik az egész életünket.
A baleset okozta sérülések és a különböző súlyos betegségek hónapokra le tudják dönteni a lábáról az embert, így kiesik a munkából. A hitelek, albérleti díjak és a rezsiköltségek azonban nem várnak, az életnek tovább kell haladnia egészségügyi probléma esetén is. Ebben segít az egészségügyi biztosítás melletti magánbiztosítás. Noha, sokan még a kettő közti különbségről nem is hallottak és szinonimaként használják, azonban ez a két dolog merőben eltérő, különböző dolog. Nézzünk hát utána, hogy miben különböznek és megéri-e magánbiztosításban is gondolkodni!
Mi a különbség az társadalombiztosítás és a magánbiztosítás között?
Bár minden magánbiztosítás más és más, azért általános összehasonlítást egyszerűen végezhetünk a mindenkinek kötelezően befizetendő társadalombiztosítással, amiért általában tudjuk, hogy mit kapunk. A társadalombiztosítás jelenlegi díja, havi 7.500 Forint, 2020-tól pedig 7.710 forintra változik. Ezt általában a munkáltató fedezi vagy bizonyos élethelyzetek esetén mentesülünk a fizetése alól (életkor, anyagi helyzet vagy valamilyen szociális támogatás formájaként). A kötelező egészségbiztosításért cserébe orvosi ellátást, gyógyszertámogatást és anyagi ellátást (táppénz) kaphatunk, bizonyos feltételek teljesülése esetén.
Ezzel szemben a magánbiztosítás egy szerződéses kapcsolat valamilyen biztosító társasággal és nem kötelező, hanem önkéntes. Különböző szolgáltatók különböző csomagjai vannak jelen a piacon, amelyek havi vagy éves díjért a sima egészségügyi biztosításon felüli szolgáltatásokat vagy juttatásokat garantálnak betegség vagy baleset esetén. A díj minden esetben a kockázattal arányos, így jellemzően 65 év alattiak vehetik igénybe olyan szolgáltatóknál mint a CIG, Medicover, Groupama, Generali, Union, Uniqa vagy Medihelp.
Óriási segítség lehet a magán egészségügyi biztosítás!
Még a kötelezően fizetendő társadalmi egészségügyi biztosításért cserébe hosszú várakozási időkre számíthatunk az állami (hazai) intézményekben és meghatározott gyógyszerekre használhatjuk fel a kedvezményeket, addig a magán egészségbiztosítások sokkal rugalmasabbak ezen a téren is. Akár magán praxisokban vagy külföldi kórházakban is felhasználhatjuk a biztosítási díjat, a gyógyszerek típusa pedig nincs korlátozva. Még a táppénzes ellátás szintén korlátos, addig egy magán szerződésben ennél sokkal magasabb összegre is igényt tarthatunk.
A hazai biztosítások árai csomagonként változnak és akár már évi 25.000 forinttól is elérhetőek, de több százezres csomagokat is köthetünk, amennyiben teljes körű szolgáltatáspalettára vágyunk. Így ha fekvőbeteg ellátásra és VIP szobára van szükségünk, akkor érdemes magasabb csomagokat igénybe vennünk. Elsősorban azoknak érdemes magánbiztosításban gondolkozni, akik családjában örökletes daganatos vagy más súlyos betegségek vannak de mindenki számára ajánlott egy kisebb csomag előfizetése, amellyel kiegészítheti az állami egészségügyi biztosítás előnyeit.