Tervezd meg álmaid kerti medencéjét 5 lépésben!
Az egyre forróbbá váló nyarakat néhány dologgal elviselhetőbbé tudjuk tenni. Amellett, hogy a házat vagy a lakást próbáljuk hűvösen tartani, a saját testhőmérsékletünkkel is így kell tenni. A megfelelő mennyiségű vízbevitelen kívül már egy kis kerti medence is sokat tehet azért, hogy túléljük a kánikulát. Ha egy minőségi medence szivattyút is beszerzünk mellé, akkor a gazdaságos vízkezelésről is le van a gond.
Első lépés: a medence helyének kijelölése a kertben
Ha olyan medencét szeretnél, ami nem a talajba süllyesztett, akkor nagyon fontos, hogy viszonylag egyenes felületen álljon a medence. Az sem baj, ha nem a tűző napon van, hanem félig a fák árnyékában. Az árnyat adó fákról hullhatnak levelek, ezeket folyamatosan el kell távolítani a vízből, az egyéb szennyeződésekkel együtt. A kisebb, de merev falú medencék hamar felmelegszenek, ezért érdemes őket legalább félig árnyékba tenni.
A talajba süllyesztett komolyabb medencék elhelyezését talajrendezés kell, hogy megelőzze, amit munkagép végez. Az ilyen medence helyét is alaposan mérjük fel, hogy biztosan jól elférjen, és még egy kis napozósaroknak, pihenőgarintúrának is maradjon hely.
Jó, ha a medence nincs túl messze a háztól, hiszen bármi adódhat, amiért be kell szaladni, valamint a gyerekekre is könnyebb figyelni, ha nincsenek túl messze. Nem jól úszó gyermeket semmiképp se szabad egyedül a vízbe engedni, mindig legyen mellette felnőtt.
Második lépés: válaszd ki a kertedhez és igényeidhez leginkább illő medencét!
Kicsi, közepes, nagy? Szögletes, íves vagy sarokmedence? Lépcsős vagy létrás? Olyan sokféle színű és formájú medencét lehet kapni, hogy alig lehet választani köztük. Kérdés, hogy hányan fogják használni a medencét, és milyen korúak. Ha gyerekek és idősek is, akkor érdemes olyan lejáratot választani, amit könnyen tudnak használni. Az úszómedencékben gyakori létrás megoldás nem biztos, hogy mindenkinek kényelmes.
Az épített és készen kapható medencéknél is van arra lehetőség, hogy kicsit a saját stílusunkra szabjuk a medencét és a környékét is. Épített medencéknél választhatunk a gyönyörű csempék közül, amik kerülhetnek néhány sávban a medence falára, de az aljára is.
Harmadik lépés: a medence kifogástalan működéséhez szerezz be egy medence szivattyút
Már egy közepes méretű medencébe is sok száz liter víz kerül, ami nem olcsó mulatság. Ahhoz, hogy ez a víz folyamatosan keringjen, és minél tovább tiszta maradjon kell néhány eszköz. Az egyik ilyen a medence szivattyú.
A medence szivattyú feladata, hogy folyamatosan keringesse és tisztítsa a medence vizét. Ezek a szivattyúk egy úgynevezett előszűrővel vannak ellátva, így a nagyobb szennyeződések nem jutnak be a szivattyúba, hanem ott fennakadnak. Hasonlóan a tenger vizéhez, ami a partra teszi le a nagyobb hordalékot, a köveken és a homokon tisztul meg, a medence vizénél ugyanezt a medence szivattyú végzi el.
E nélkül tehát nem szabad medencét használni és működtetni. Ha elsőre nagyobb kiadásnak tűnik is, bőven megtérül az, amit rá költöttünk.
Negyedik lépés: néhány kiegészítővel varázsold a nyugalom szigetévé a medence környékét
Ha megvan a medence és a hozzá nélkülözhetetlen medence szivattyú, akkor elkezdődhet a medence környékének kialakítása is. Minden munkálat végeztével először is a körülötte lévő füvet, ha azt szeretnénk ültessük vissza. Ha valamilyen fedést gondoltunk a medence köré, például fa kilépőket, akkor azok kialakítása is ilyenkor kezdődhet.
A medenceélmény teljessé tételéhez szükséges még néhány dolog. Elsőként pár kényelmes nyugágy, amin az úszás vagy pancsolás után megpihenhetünk esetleg limonádét iszogatva. Ha ezek mellé még egy kis asztalka is kerül, akkor étkezni is lehet a medence mellett. Arra persze fokozottan kell figyelni, hogy étellel ne szennyezzük be a medence vizét.
A medence szélére jöhet még néhány napernyő, ami alatt kellemesen ki lehet kerülni a legmelegebb órákat. Az sem baj, ha a felmosó a közelben van, ugyanis a medence széle hamar vizes lesz, az pedig csúszásveszélyes. Napközben is érdemes ezért többször végigtörölni a medence környékét.
Ötödik lépés: figyelj a medence karbantartására is
A legjobb medence is hamar tönkremegy, ha nem rendeltetésszerűen használjuk, valamint nem vigyázunk a benne lévő víz tisztaságára. Hetente javasolt egy nagyobb tisztítás, hogy a medence aljára leült nagyobb szennyeződéseket el tudjuk távolítani. Ehhez kaphatók különböző eszközök, víz alatt használható medence porszívók. A medence vizében a fertőtlenítésre és az algák távoltartására kell még figyelni, ezekhez különböző szerek állnak a rendelkezésünkre. Fontos, hogy ezeket megbízható helyről szerezzük be, hiszen a fürdés során óhatatlanul is juthat a szervezetünkbe a medence vizéből. A fentieken végigmenve igazi megoldást találhatsz a nyári meleg ellen.