h i r d e t é s

"Több mint két évtizede vagyok igazgató, de most betelt a pohár"

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

"Több mint két évtizede vagyok igazgató, de most betelt a pohár"

2016. január 18. - 18:58
0 komment

A Marcali Noszlopy Gáspár Általános és Alapfokú Művészeti Iskola Mikszáth Kálmán Utcai Általános Iskolája 36 fővel támogatja a Herman Ottó Gimnázium nyílt levelében megfogalmazottakat – olvasható a Tanitanek.com oldalon a miskolci intézmény nevelőtestületének nyílt levelét támogató immáron több mint tízezer szignó között.

Forrás: maps.google.com

A megyéből több mint százan vállalták névvel, hogy egyetértenek a miskolciak által felvetettekkel: a hermanosok az oktatás gondjai között említették többek között a működtetési problémákat, a túlterheltséget, a felesleges adminisztrációt, a folyamatosan változó tanterveket, tankönyveket, elvárásokat, szabályokat, az ezekhez szükséges egyeztetések hiányát, az oktatáspolitika ad hoc-szerűségét, hogy reformok címszóval szétverték a közoktatást, s hogy mindezeknek a gyerekek isszák meg a levét - írja a SONLINE.hu.

A nyílt levelet pedagógusok, oktatási szakdolgozók mellett szülők, diákok, civil szervezetek mellett egyre több intézmény írja alá, melyek tantestületi döntéssel csatlakoznak a változásokat követelőkhöz. Somogyból eddig négy intézmény, a marcali tagiskola mellett az öreglaki iskola, a siófoki Perczel gimnázium, valamint a kaposvári Napsugár módszertani központ csatlakozott a petícióhoz. Illetve információink szerint a Balaton-parti gimnáziumban a közalkalmazotti tanács nevében támogatták, az akcióval nagyjából a tantestület háromnegyede – harmincegy tanár – értett egyet, s úgy tudjuk, az igazgató például nem írta alá a csatlakozást. Forrásunk szerint a siófoki pedagógusok bíznak benne, megfelelő támogató aláírás esetén érdemi párbeszéd kezdődik a felvetett problémákról.

– Reméljük, lesz foganatja a közös fellépésnek – mondta Hegedüs-Beleznai Csilla, a kaposvári Napsugár módszertani központ vezetője. – Jó lenne például, ha a közoktatás bármiféle átalakítása kapcsán meghallgatnák a gyakorló pedagógusokat is, kihasználva, hogy hosszú évek tapasztalatával rendelkeznek, nem pedig egy elképzelt-kitalált világot akarnának felépíteni.
Az intézményvezető szerint jelenleg több értelmetlen és fölösleges dologgal kell foglalkoznia a pedagógusoknak, például a tanfelügyelettel, illetve a minősítési rendszerrel kapcsolatosan rengeteg adminisztrációs feladat hárul rájuk, melyet szakmai munkájuk szenved meg.

– Minden ilyen feladat a gyerekektől veszi el az időt – jelentette ki –, ráadásul ezek a pluszfeladatok sem specifikusak, nekünk, súlyosan és halmozottan sérült gyerekekkel foglalkozóknak is ugyanazokat a sémákat kell követnünk, mint a normál közoktatás tagjainak. A tanfelügyeleti rendszerben például ugyanúgy két egymást követő órát néznek meg, mint egy sima iskolában, noha súlyos fogyatékkal élő gyerekek esetében ez értelmetlen. De egy kalap alá vesznek mindenkit, ki akarnak ölni minden kreativitást, zajlik az uniformizálás. Ugyanakkor akadnak iskolák, szakszolgálatok, ahol a normális munka minimális feltételei sem adottak.

A megyeszékhelyről amúgy csak a civil fenntartású Napsugár állt testületileg a nyílt levél mellé, noha úgy tudjuk, több intézményben felvetődött, csatlakozni kellene. Csakhogy vagy a pedagógusok tartanak a következményektől, vagy az igazgatónak sikerült meggyőznie kollégáit, egyelőre maradjanak passzívak, mert ha nekik nem is lesz bajuk, a vezetőn bizony számon kérheti a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik), miért nem tud „fegyelmet tartani” az iskolájában – egyik forrásunk munkahelyének hangulata kapcsán József Attilát idézte: Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény...

„Az Öreglaki Általános Iskola tantestülete egyöntetűen támogatja felhívásotokat, az abban leírtakkal teljes mértékben egyetért! Köszönjük bátor kiállásotokat! Üdvözlettel: Az Öreglaki Általános Iskola tantestülete” – a település oktatási intézménye 4713-ként csatlakozott a petícióhoz, méghozzá valóban egyhangúlag.
– Olyan fokú a tanáraink leterheltsége, s idegileg annyira megviselik őket az oktatásban jelenleg tapasztalható anomáliák és állapot, hogy betelt a pohár: ezt így nem lehet tovább csinálni velünk – indokolta a nyílt levél egyhangú aláírását Horváth Endre Csaba igazgató. – A portfoliókészítés, az ellenőrzések a mindennapi munka rovására mennek. Más kérdés, hogy személy szerint nem nagyon bízom benne, hogy sikerül változásokat elérnünk.

Az intézményvezető kérdésünkre megjegyezte, a Klikből még nem reagáltak rá, hogy testületileg támogatták a petíciót, de akkora az elkeseredettség a tantestületben, hogy nem is foglalkoznak az esetleges következményekkel.
– Nem érdekel engem sem – jelentette ki –, több mint két évtizede vagyok igazgató, de most betelt a pohár: nem vagyok hajlandó fenyegetettségben dolgozni-élni...

 

sonline.hu