Új technológiák védik a görög-török határt az illegális bevándorlóktól
Megerősítette a görög-török határ védelmét az Európai Unió a járvány alatt. Az új határkerítések mellett csúcstechnológiás eszközöket is telepítettek a térségbe az illegális bevándorlók távol tartására.
Például egy hangágyút, ami bár akkora, mint egy kisebb televízió, olyan hangos, mint egy sugárhajtómű. Ezt az eszközt akkor vetnék be, ha az illegális bevándorlók megpróbálnának áttörni a határon.
„Készen állunk. Ki tudunk alakítani egy jó képet a helyzetről az új rendszerekkel, és oda tudjuk összpontosítani az erőforrásainkat, ahol tömeges betörési kísérlet várható. Az új eszközökkel, mint a hangágyúval vagy a páncélozott járművekkel, meg tudjuk akadályozni egy ilyen kísérletet” – nyilatkozta a regionális határőrség vezetője, Démosztenész Kamargiosz.
Az eszközparkot drónokkal, éjjellátó egységekkel és új szenzorokkal frissítették fel, a beérkező adatokat pedig mesterséges intelligencia segítségével dolgozzák fel. Az Evrosznál épített új határkerítés hasonló ahhoz, amit az Egyesült Államok telepített a mexikói határ egyes részeire. A észlelő- és megfigyelőrendszer ma már jórészt automatán működik, a bevándorlók azonosítására pedig vénaszkennereket is használnak.
Az egyik határ menti falu polgármestere örül a fejlesztéseknek.
„A szomszédunk mindig agresszív. Sosem képes kompromisszumra. Folyamatos védekezésre szorulunk, és kell is tennünk valamit annak érdekében, hogy megvédjük magunkat” – mondta Atanáziosz Pemúzisz.
Az Európai Unió 3 milliárd eurót költött a határvédelmi technológiák fejlesztésére a 2015-ös menekültválság óta. A járvány miatt jelentősen csökkent a határátlépési kísérletek száma, míg 2019-ben 75 ezren, 2020-ban viszont csak 15 ezren érkeztek a görög-török határhoz. A pandémia visszahúzódásával azonban várhatóan ismét egyre több bevándorló próbál majd meg bejutni az EU területére. (Euronews)
Egy friss kutatás szerint a magyarok 31% fél a migrációtól