Vagyoni helyzetünkre is rákérdezhet az orvos
Jövő hónaptól személyes kérdéseket tesznek fel betegeiknek a háziorvosok, a válaszokat pedig feltöltik az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térbe (EESZT).
Jövő hónaptól személyes kérdéseket tesznek fel betegeiknek a háziorvosok, a válaszokat pedig feltöltik az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térbe (EESZT).
Július 1-jétől a háziorvosok által kitöltött törzskartonokat vezető informatikai rendszer is kapcsolódik az EESZT-hez. A lakosság egészségi állapotának felmérését célzó dokumentum a beteg családi anamnézisét, krónikus betegségeit, műtéteit, a diagnosztikai beavatkozásokat, a kapott terápiákat, a rendszeresen szedett gyógyszerek leírását és laboratóriumi eredményeit is részletesen tartalmazza, de rögzíti a dohányzási, alkoholfogyasztási, táplálkozási és testmozgási szokásait is, illetve mentális állapotát - írja a delmagyar.hu. Szexuális irányultságra és vagyoni helyzetre is irányulnak kérdések, a válaszadás azonban önkéntes.
A háziorvosoknak július 1-jétől számított 3 éven belül kell feltölteniük az adatokat. A lap által megkérdezett szakemberek egyelőre el sem tudják képzelni, mindezt hogyan tudják megvalósítani. "Felháborítónak tartom ezt az adatgyűjtést" - fogalmazott Szabó Mária szegedi háziorvos.
"Teljesen biztos, hogy sem a beteg, sem az orvos érdekét nem szolgálja, hogy dokumentáljam, hány keresőképes ember él a családban, vagy hogy milyen szexuális beállítottságú. Én határozottan visszautasítom ezt a feladatot, nem is fogom megcsinálni."
A háziorvos kiemelte, amellett, hogy nem rájuk tartozó dolgokról kellene kérdezniük a betegeket, idejük sincs ilyesmire. "Nagyjából 40 percet venne igénybe betegenként ennek a törzskartonnak a kitöltése. Vajon mikor kellene mindezt megcsinálni, amikor a betegellátásra sem jut elég idő?
Van, amikor napi 80 beteg is megfordul a rendelőben, emellett sokan hoznak leleteket is, amelyeket még rendelési idő után rögzítünk. Ezt követően még délutánra kellene visszahívnom kérdőívezésre a betegeimet? Vagy vegyek fel erre egy embert, aki csinálja, miközben pénzt nem adnak hozzá?" - sorolta a felmerült kérdéseket Szabó Mária.
Forrás: hazipatika.com