Válságtanácskozásra ült össze az Európai Központi Bank
Válságtanácskozást tartott az Európai Központi Bank (EKB) monetáris tanácsa, hogy megvizsgálja az elmúlt napokban tapasztalt nagymértékű állampapír-eladások okait – idézi a Reuters a jegybank szóvivőjét.
Az euró 0,6 százalékkal lőtt ki a hírre a zöldhasúval szemben, a keresztárfolyam pillanatok alatt 1,0475-re emelkedett.
A kötvényhozamok meredek emelkedésbe kezdtek azt követően, hogy az EKB bejelentette, véget vet a laza monetáris politikának, és kamatemelési ciklusba kezd.
A benchmarknak számító német hozam és a perifériás országok, elsősorban az olasz kötvények hozama közötti különbség kétéves csúcsra emelkedett. A 10 éves bund hozama 1,77 százalékra ugrott, ahol utoljára 2014-ben járt, ezzel szemben a nagy államadóssággal küzdő Olaszország állampapírjainak hozama 240 bázisponttal magasabb szinten van. Ilyen nagy különbségre 2020 eleje óta nem volt példa.
A piaci volatilitás másik oka, hogy ma tartja kamatdöntő ülését a Fed is, a befektetők pedig egyre nagyobb mértékű kamatemelést jósolnak, már a 75 bázispontos szigorítást sem tartják kizártnak. (vg.hu)