Veszélyessé vált a jégréteg a tavakon, az olvadás miatt
Ha valaki a tiltás ellenére mégis rámegy a jégre, 50-ezer forintig terjedő helyszíni bírságot kaphat. Súlyos esetben pedig szabálysértési eljárás is indulhat, amelyben akár 150-ezer forintos pénzbírság is kiszabható.
A katasztrófavédők szombat délelőtt a budapesti Naplás-tavon mutatták be, mi történik, ha valaki alatt beszakad a jég. Azt mondják, az a legfontosabb, hogy baj esetén ne essünk pánikba, feküdjünk fel a vízre és mihamarabb próbáljunk felcsúszni a lék melletti jégre.
Ha mással történik baleset, azonnal hívni kell a segélyhívót, és csak akkor szabad a bajbajutott közelébe menni, ha a saját testi épségünket nem veszélyeztetjük.
Úgy tudunk talán a legjobban segíteni, ha olyan tárgyakat, eszközöket keresünk, amivel a lehető legkevésbé kell megközelíteni az adott személyt. Ebben az esetben kötlek, hosszú faágak, amiket odanyújtunk, hogy minél kevésbé kelljen a lék közelébe mennünk. Minél kevesebb esélye legyen annak, hogy beszakadunk. Ha nem tudunk segíteni, akkor próbáljuk meg szóval tartani az adott személyt.
- nyilatkozta Szél Norbert, a Fővárosi Katasztrófavédelem Búvárszolgálat merülésvezetője.
Jelenleg az enyhe téli időjárás miatt, sehol sem alkalmas a természetes vizeken kialakult jég ahhoz, hogy azokon sportolni lehessen vagy rá lehessen merészkedni. Ahhoz, hogy valóban korizni lehessen egy-egy természetes tavon kialakult jégen, ahhoz bizony 10-12 centis jégvastagság kell.
- nyilatkozta az ATV Híadónak Mukics Dániel, az Országos Katasztrófavédelem szóvivője.
Ilyen jégréteg csak tartós -10 fok körüli hidegben alakul ki. Erre a következő napokban esély sincs, hiszen kora tavaszias idő lesz még hétfőn is. (atv.hu)