Világhírű épületek és látványosságok az építésük közben
Számos ikonikus látványosság van a világban, melyekre már jól megszokottként tekintünk.
De vajon hogy néztek ki építésük alatt, mielőtt világhírűek lettek? A következőkben 20 jól ismert épületet tekinthetünk meg a Föld minden pontjáról, amik még építés alatt álltak akkoriban. Plusz egynek pedig odacsíptünk egy hazai darabot is, fővárosunk egyik ékkövét! (az évszámok az építkezés bejezésének évét jelzik) - írja az Érdekes Világ.
1. Manhattan Híd, 1909
A Manhattan híd egy függőhíd New Yorkban az East River felett, mely Manhattan alsó részét köti össze Brooklynnal. Ez volt az utolsó függőhíd, melyet az East River alsó részén építettek. A híd 1909. december 31-én készült el, tervezője Leon Moisseiff, aki később a hírhedt Tacoma hidat tervezte, mely 1940-ben egy szélviharban összeomlott.
2. Sydney-i Operaház, 1973
A Sydney-i Operaház új épületének megépítésére 1954-ben pályázatot írtak ki. A nyertes egy addig ismeretlen dán építész Jørn Utzon lett. A terv ihletője Sydney hatalmas jachtkikötője, az ott gyakran látható vitorlák voltak. Az építkezés azonban tíz évnél többet vett igénye és a tényleges költségei meghaladták a 100 millió dollárt.
3. Tower Bridge, 1894
A Tower Bridge egy közúti híd a Temze felett, ami London északi és déli felét köti össze. Neogótikus tornyai és a köztük található felnyitható hídszakasz tette különlegessé, napjainkra London szimbólumává vált. A masszív kőburkolatú tornyokat, a függesztő láncokat utánzó sarló alakú rácsos tartót többször próbálták lecseréltetni a kornak megfelelő karcsú, modern anyagokat használó szerkezetre, de ezek a próbálkozások nem jártak sikerrel, és az 1980-as években a hidat végül műemlékké nyilvánították.
4. Szabadság-szobor, 1886
A Szabadság-szobor New York előtt, a Liberty Islanden található, a Hudson folyó torkolatánál. A rézből készült szobrot Franciaország adta az Amerikai Egyesült Államokfüggetlenségének százéves évfordulója alkalmából. A szobrász Frédéric Auguste Bartholdi volt, a belső szerkezet mérnöki munkáit Gustave Eiffel végezte.
5. Hoover-gát, 1936
A Hoover-gát egy nagy teljesítményű vízerőmű Arizona és Nevada államok határán, a Colorado folyón, az Amerikai Egyesült Államok területén. Építése 1931-től 1936-ig tartott, és elkészültekor ez volt a világ legnagyobb gátja. Az elnevezés sok vitát kavart a közvéleményben, végül a korábbi elnökről, Herbert Hooverről nevezték el. A duzzasztás eredményeként a gát mögött létrejött tó a Mead-tó.
6. Az Egyesült Államok Capitoliuma, 1800
A Capitolium az Egyesült Államok Kongresszusa, a szövetségi kormányzat törvényhozó ágának székhelye. Washingtonban van, a Capitolium-dombon, a National Mall nevű nagypark keleti végén. Az amerikai nép és az amerikai törvényhozás szimbóluma, egyúttal egy jelentős amerikai művészeti kiállításnak is otthont ad. Tervezője William Thornton volt. 1793-ban kezdték építeni, a Kongresszus először 1800. november 17-én ülésezett itt, az építkezés azonban ezután még folytatódott.
7. Eiffel-Torony, 1888
Az Eiffel-torony Párizs egyik jelképe, ami a tervezőcég tulajdonosáról, Gustave Eiffel mérnökről kapta a nevét. Az 1889. évi világkiállításra készült és az eredeti tervek szerint a kiállítás után lebontották volna. A torony összmagassága 324 méter, ebből maga a torony 300 méteres. A legmagasabb épület volt a világon a New York-i Chrysler Building 1930-as felépítéséig.
8. Flatiron Building, 1902
A Fuller Building vagy ismertebb nevén a Flatiron Building egy épület New York Manhattan kerületében. A háromszögletű épületet 1902-ben fejezték be és akkoriban New York legmagasabb épületeinek egyike volt a 82 méteres magasságával.
9. The Empire State Building, 1931
Az Empire State Building New York jelenlegi második legmagasabb, 102 emeletes, 381 méter magas épülete és egyben az egyik jelképe. Az épület New York Manhattan kerületében a 34. utca és az Ötödik sugárút sarkán magasodik. Nevét New York állam becenevéből (Empire State) kapta.
10. Luxor (Las Vegas), 1993
A Luxor egy hotelként és kaszinóként működő épület, ami a Las VegasStripen helyezkedik el. Az 1993-ban épült szálloda az MGM Mirage tulajdona. Az építők ókori egyiptomi stílusban építették a szállodát. Fellelhető itt a Királyok völgye, a luxori templom és a karnaki templom másolata is. A 4407 szobával rendelkező épület a strip egyik legfényűzőbb hotelja.
11. Space Needle torony, 1962
A Seattle-ben található Space Needle torony és a rajta közlekedő lift is a 21. század elnevezésű világkiállításra épült az amerikai Seattle városában, 1962-ben. A városjelképének számító torony kora ellenére felejthetetlen felvonó-élményt kínál a vendégeknek a mai napig.
12. Golden Gate híd, 1937
A Golden Gate híd az Amerikai Egyesült Államok második leghosszabb függőhídja, amely a Csendes-óceánt és a San Francisco-i öblöt elválasztó szorost íveli át. A San Francisco-félsziget északi csúcsán elterülő San Franciscót köti össze Marin megyével. A Golden Gate híd építését 1933-ban kezdték el, és 1937-ben adták át a forgalomnak. Ezt követően 27 évig, a világ leghosszabb függőhídja volt.
13. Chrysler Building, 1930
A Chrysler Building egy art déco stílusú felhőkarcoló New Yorkban, Manhattan keleti oldalán. Az 1930 májusában elkészült 319 méteres Chrysler Building tizenegy hónapig volt a világ legmagasabb épülete, mígnem a közelben felépült Empire State Building elvette tőle a címet. A Chrysler Building azonban mindmáig a legmagasabb téglaépület a Földön, bár rendelkezik egy belső acélvázzal.
14. World Trade Center, 1973
A Világkereskedelmi Központ egy eredetileg hét épületből álló épületkomplexum volt New York Manhattan kerületében. Legismertebb épületei a 110 emeletes ikertornyok voltak, amiket Jamaszaki Minoru japán-amerikai építész és segítőtársa, Emery Roth tervezett. Az Egyesült Államok legfontosabb és a világ egyik legfontosabb pénzügyi központja volt, ezenkívül New York legmagasabb és az Egyesült Államok második legmagasabb épülete. A 2001. szeptember 11-ei terrortámadásokban az ikertornyok megsemmisültek.
15. Gateway Arch, 1965
A Gateway Arch a Jefferson National Expansion Memorial részeként épült St Louis (Missouri) városban 1965-ben, megemlékezendő Thomas Jefferson és St. Louis szerepéről az Egyesült Államok nyugati expanziójában. Az emlékmű rozsdamentes acélból készült, 192 m magas, íve a szivárványéra emlékeztet, amely a reményt, ember és Isten közötti megbékélést jelképezi.
16. Rushmore-hegy, 1941
A Rushmore-hegy az amerikai Dél-Dakota államban található. A hatalmas nemzeti emlékhely 1927 és 1941 között, azaz 14 év alatt készült el. A hegy oldalába négy nagy amerikai elnök arcmását vésték: az elsőt, George Washingtont, a harmadikat, Thomas Jeffersont, a tizenhatodikat, Abraham Lincolnt és a huszonhatodikat, Theodore Rooseveltet. (Az arcok sorrendben balról jobbra: Washington, Jefferson, Roosevelt, Lincoln) Az eredeti tervek szerint az alakokat derékig ábrázolták volna de finanszírozási gondok miatt csak a jelenleg látható arcok készültek el.
17. Burj Khalifa, 2010
A Burj Khalifa egy szupermagas felhőkarcoló az egyesült arab emírségekbeli Dubaiban. Jelenleg a világ legmagasabb épületének számít 828 méteres magasságával. Az építkezés 2004. szeptember 21-én kezdődött el. Az eredeti elképzelésnél valamivel később került sor az átadásra, mivel a 2004-es tervekhez képest a burkolatokat sokkal modernebb és fényűzőbb anyagokra cserélték, illetve a belső tereket még esztétikusabban és praktikusabban alakították ki. Átadása 2010. január 4-én volt.
18. One World Trade Center, 2013
A One World Trade Center, illetve a korábbi tervek szerint Freedom Tower komplexum középső és legnagyobb épülete, ami 104 emeletes, 550 méter magas és összesen 300 ezer négyzetméter. Az épületet 2006 áprilisában kezdték építeni és közel 12 évvel a szeptember 11-i terrortámadás után, 2013 május 2-án a helyükre emelték a One World Trade Center csúcsának elemeit. Az építkezés becsült költsége közel 3,8 milliárd dollár volt.
19. Lincoln emlékmű, 1922
A Lincoln-emlékmű épület az Amerikai Egyesült Államok fővárosának, Washingtonnak National Mall parkjában, az amerikai törvényhozás székhelyéhez közel áll. Az Egyesült Államok 16. elnökének, Abraham Lincolnnak emlékére építették a 20. század elején. Az épület dór stílusú görög templomot mintáz. Helyet ad Abraham Lincoln hatalmas ülőszobrának és az elnök két ismert beszédéből készült feliratoknak.
20. Petronas-ikertornyok, 1998
A Petronas-ikertorony az építtető kőolajtársaság (Petronas) nevét viselő 452 méter magas felhőkarcoló a malajziai Kuala Lumpurban. A tornyok otthont adnak több bevásárlóközpontnak, a Petrosains Természettudományi Múzeumnak, a Malajziai Filharmonikusok koncerttermének, egy képzőművészeti galériának és számtalan irodának. Különösen impozáns az itt található Suria KLCC bevásárlóközpont a maga luxusüzleteivel és vendéglátóipari egységeivel.
+1. Erzsébet-híd, 1964
Az Erzsébet híd Budapest egyik közúti hídja a Dunán, amely az V. kerületet köti össze az I. kerülettel. A 6300 tonnás acélhíd 29 darab, egyenként 90 tonnás hídtagból áll, ezt a terhet alig több, mint ezertonnányi kábel tartja. A hidat 1964. november 21-én adták át a forgalomnak. (Az eredetileg a 1903-ban átadott Erzsébet-lánchíd a második világháború áldozatává vált: 1945 januárjában a visszavonuló német csapatok felrobbantották, a helyére épület a jelenlegi kábelhíd.)