h i r d e t é s

WHO: a depresszió miatt dőlnek ki legtöbben, egyre több a beteg

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

WHO: a depresszió miatt dőlnek ki legtöbben, egyre több a beteg

2017. február 24. - 08:12

Éves szinten több ezer milliárd dolláros globális veszteséget okoz az, hogy munkaképtelenné válnak depresszióval küszködő betegek. A WHO újra felhívta a figyelmet a betegségre. A mai fiatalokra hatalmas nyomás nehezedik, és ez is növeli a depressziósok számát.

A világ népességének (7391068000 ember) több mint 4 százaléka (295642720 ember) küzd depresszióval

és elsősorban a nőket, a fiatalokat és az időseket fenyegeti a pszichiátriai betegség mindennapokat megbénító hatása – derül ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelentéséből. Az ENSZ szakosított szervének adatai szerint 2015-ben nagyjából 322 millió ember küzdött depressziós betegséggel a világon. Ez 18,4 százalékos növekedést jelent egy évtized alatt, ami az emberek növekvő élettartamával van összefüggésben.

A depresszió okozta fásultságból és kimerültségből fakadó munkaképesség-csökkenés éves szinten több mint ezer milliárd dolláros globális gazdasági veszteséget jelent.

A depresszió a legfőbb oka a munkaképtelenségnek ma a világban – húzta alá Dan Chisholm, a WHO mentális egészséggel és a pszichoaktív szerek használatának hatásaival foglalkozó részlegének munkatársa, hozzátéve, hogy a betegség másfélszer gyakoribb a nőknél, mint a férfiaknál.

A jelentés szerint a depresszióval küzdőkön túl további 250 millió ember szenved szorongásos betegségektől, köztük fóbiáktól, pánikrohamoktól, kényszerbetegségtől és poszttraumás stressz-szindrómától.

Az említett mentális állapotoktól szenvedők csaknem 80 százaléka él alacsony- és közepes jövedelmű országokban, ami ellent mond annak a nézetnek, hogy ezek a gazdagok betegségei.

Három csoport érzékeny különösen a depresszióra: a fiatalok, a terhes, vagy nemrég szült nők és az idősek. Chisholm szerint a mai fiatalokra olyan nyomás nehezedik, amely talán még egyetlen korábbi nemzedékre sem.

Chisholm szerint évente nagyjából 800 ezren vetnek véget önkezűleg az életüknek. "A magas jövedelmű országokban a férfiak, míg az alacsony- és közepes jövedelmű országokban a nők körében gyakoribb az öngyilkosság" - fejtette ki a szakember. (MTI)