166 évvel ezelőtt végezték ki a szabadságharc tizenhárom honvédtisztjét Aradon
Talán kevesebben tudjuk, hogy valójában tizenhatan voltak, ahogyan az sem feltétlenül nyilvánvaló, hogy egy jó részük magyarul sem tudott, hiszen pályafutásuk elején osztrák császári tisztek voltak. Mégis átálltak a forradalmárok oldalára.
Felelős honvédtisztjeink mellett Batthyány Lajost, az első magyar miniszterelnököt is kivégezték ugyanekkor golyó által Pesten.
Batthyány megsebesítette magát a börtönben, így a szabályoknak megfelelően nem akaszthatták fel. Így érte el Batthyány, hogy a csúfos, megalázó akasztás helyett puskagolyók oltsák ki az életét, amit nem túlzás eképpen fogalmazni: valóban hazájának ajánlott fel.
A magyar honvédsereg Világosnál nem a császárnak, hanem az orosz hadseregnek tette le a fegyvert, s ezt minden lehetséges módon kifejezetten hangsúlyozta Görgei Artúr tábornok is.
Bár a fegyverletételben hivatalosan foglaltak szerint a kapituláló magyar sereg vezetősége és közkatonái is azt az ígéretet kapták, hogy nem esik bántódásuk, Haynau - ahogyan ez sajnos várható volt - megszegte a szavát.
Felix zu Schwarzenberg miniszterelnök utasította az osztrák ítélő bizottságot arra, amit Ferenc József is jóvá hagyott: a magyar forradalmat vezető főtiszteket 1849. október 6-án ki kell végezni Aradon, ahogyan Batthyány Lajos miniszterelnököt is, a harcokban résztevőket pedig börtönnel kell súlytani.
A büntetések kiszabásának legnagyobb ellentmondása az volt, hogy a határozat szerint a főbűnösöket (tábornoki rangban lévőket) a törvények alapján kell büntetni, míg a harcokban résztevők elleni szankciók meghatározása Haynau feladata lesz (akinek magyargyűlölete Európa-szerte ismeretes volt már 1848 előtt is).
Az egyetlen tábornok, akit a sors megmentett a megalázó kivégzéstől Török Ignác volt. Ő a kivégzés előtt szívrohamot kapott és meghalt.
Vécsey Károlynak azonban végig kellett néznie társai kivégzését, őt akasztották fel legvégül.
Érdekes történelmi tény, hogy a magyar társadalom 1867 után különös módon tisztelni, majd kifejezetten szeretni kezdte azt a Ferenc Józsefet, aki 18 éves korában, a hatalom átvételekor döntött a forradalom véres megtorlásáról.
(Címlap: A tizenhárom aradi vértanú Barabás Miklós litográfiáján. Felső sor balról jobpa: Knezic Károly, Nagysándor József, Damjanich János, Aulich Lajos. Középső sor balról jobpa: Lahner György, Poeltenberg Ernő, Leiningen-Westerburg Károly, Török Ignác, Vécsey Károly. Alsó sor balról jobpa: Kiss Ernő, Schweidel József, Dessewffy Arisztid, Lázár Vilmos // Fotó: Wikimedia)