h i r d e t é s

75 százalékkal esett a félretájékoztatás, miután letiltották Trumpot a Twitterről

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

75 százalékkal esett a félretájékoztatás, miután letiltották Trumpot a Twitterről

2021. január 20. - 11:37

Drámai módon csökkent az emberek lelkét és tudatát mérgező félretájékoztás az internetes platformokon, miután letiltották Trumpot a Twitterről. 

A kép illusztráció! - Forrás: BBC.com

A Zignal Labs kutatása ezzel igazolja az internetes cégek, a közösségi média, a techóriások szerepét és felelősségét a közvéleményt mérgező álhírek, hamis információk tekintetében. Mindez azt támastzja alá, hogy ezek a magáncégek kötelesek keményen fellépni és tiltani a szándékos rombolás, usítás, dezinformálás ellen, és annak óriási jelentősége van az emberek lelki egészségére és az államok biztonságára nézve.

A San Franciscó-i elemzőcég kutatása szerint a választási csalásokról folytatott beszélgetések 2,5 millió említésről 688 000 említésre csökkentek a közösségi oldalakon a héten, miután Trumpot kitiltották a Twitterről. Ez alátámasztja azt is, hogy a közösségi média a sokszorozódás műfaja, egyetlen szuperfertőző, mint amilyen Trump a megosztások és a kommentek által képes elborítani a földet a hazugságaival és az uszításaival. A Capitolium elleni támadás egyértelműen ennek a következménye, és azt bizonyítja, hogy az összeesküvés-elméletek, a hazug uszítások állatot csinálnak az emberből, és a legnagyobb hazugságokért is képesek akár az életüket is áldozni. Mindez a techcégek felelőssége.

Trump száműzését a közösségi oldalak más akciói követték, köztük a Twitter több mint 70 ezer fiókjának betiltása az alaptalan QAnon ideológiához kapcsolódóan, amelyek kulcsszerepet játszottak a Capitolium ostromának elősegítésében január 6-án. “Ezek a tiltások együtt valószínűleg jelentősen csökkentik az online félretájékoztatások mennyiségét” – mondta Kate Starbird, a Washington Egyetem dezinformációkutatója. Feltéve, ha nem tévesztik össze egyesek az állam és a magáncég fogalmát, szerepét, valamint a szólásszabadságot az erőszakra való uszítással és az emberek lelki mérgezésével.

A szólásszabadság védelme az államra vonatkozik, hogy az állam nem korlátozhatja a szólásszabadságot. Egy magáncég a saját szabályai szerint ezt bármikor megteheti, és ott húzza meg a szólás határát, ahol akarja. Akinek ez nem tetszik, az nem veszi igénybe a magáncég szolgáltatásait. Ugyanakkor a szólásszabadság még Amerikában sem korlátlan, ahol az első alkotmánykiegészítés a legszigorúbb védelmet biztosítja a szólásszabadságnak. Még Amerikában is vannak törvényes korlátai a szólásszabadságnak.

Az amerikai Legfelsőbb Bíróság a Brandenburg vs. Ohio ügyben meghúzta a szólásszabadság határát. Eszerint nem tartozik a szólásszabadság védelme alá az olyan gyűlöletbeszéd, amely erőszak elkövetsésére uszít és amely erőszakot eredményez. Trump esetében mindkét feltétel teljesült. Ezért a Twitter az amerikai törvényekkel összhangban korlátozta Trump hazug uszításait azzal, hogy letiltotta örökre az oldalát. Másnaptól kezdve szinte fizikailag érezhető nyugalom szállt az országra. Ekkor lehetett leginkább megérezni, hogy milyen borzalmas légkört teremtett ez a gyűlöletkeltő, hazugságokat terjesztő, uszító ember négy éven át Amerikában és talán az egész világon.

Ha nincs, aki rakja a fát tűzre, elalszik a láng – ez a tiltás tapasztalata. A Zignal megállapította, hogy a capitoliumi zavargáshoz kapcsolódó hashtagek használata is jelentősen megcsappant. A #FightforTrump hashtag említése, amelyet a tüntetés előtti héten széles körben alkalmaztak a Facebookon, az Instagramon, a Twitteren és más közösségi médiaszolgáltatásokon, 95 százalékkal csökkent. A #HoldTheLine és a „March for Trump” kifejezés is több mint 95 százalékkal esett. Ezek a számok önmagukért beszélnek. A Twitter tiltása többet ér az elnöki beiktatás biztonsága szempontjából, mint 25 ezer katona.

A Zignal kutatása arra utal, hogy egy erős, integrált dezinformációs szisztéma magas színvonalú befolyásolókból, és a csúcsán magából Trumpból áll. Ez központi szerepet játszott abban, hogy amerikaiak milliói elutasítsák a választási eredményeket, miközben a csalásra semmiféle bizonyíték nem volt. A kutatók megállapították, hogy Trump tweetjeit figyelemre méltó ütemben retweetelték a támogatók, a témától függetlenül, gyakorlatilag páratlan képességet biztosítva számára az online beszélgetések alakítására.

Leysia Palen, a Colorado Egyetem információs professzora több hónapos kutatás után októberben kijelentette: “Trump erősítőgépe páratlan.” A platformmentesítés, különösen a múlt héten bekövetkezett skálán, gyorsan visszafogja a lendületet és az új közönség elérésének képességét, mondta a Washinton Postnak Graham Brookie, az Atlanti Tanács téves információkat nyomon követő digitális törvényszéki kutatási laboratóriumának igazgatója. Trump állítólag új közösségi platformot keresett, és csak Jared Kushner, Trump veje akadályozta meg, hogy csatlakozzon a szélsőjobboldal által használt Parler, Gab vagy Telegram oldalára. Ezzel egybezárta volna magát valód közönségével, a neonácikkal.

Ezeket az eredményeket sikernek kell tekinteni, és a korlátozások szükségességének bizonyítékaként. Ez a techóriások érdeke is, mert ha a szolgáltatásuk segítségével az emberek elpusztítják a civilizációt, az elpusztítja őket is. (nepszava.us)