h i r d e t é s

8 milliárdon bukik 315 milliárd euró?

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

8 milliárdon bukik 315 milliárd euró?

2015. május 11. - 17:26
0 komment

Bár még el sem indult, máris veszélybe került az Európai Bizottság elnökének nevével fémjelzett Juncker-terv.

Az elképzelések szerint hat év alatt 315 milliárd eurót pumpálnának a kontinens gazdaságába - a politikusokat azonban már most megakasztotta egy 8 milliárdos tétel. - írja a stop.hu

Borúlátóan számoltak be az Európai Parlament tárgyalódelegációjának tagjai a 315 milliárd eurós beruházási csomag egyik pillérének számító európai stratégiai befektetési alap (EFSI) szabályairól a jogalkotók, az EP és a Tanács között folyó egyeztetésekről. "Semmilyen készséget nem láttunk eddig a Tanács részéről arra, hogy érdemi tárgyalásokba bocsátkozzon a kérdésről" - panaszkodott Roberto Gualtieri, az EP gazdasági és pénzügyi bizottságának szocialista párti elnöke. Noha a képviselők gyorsítani szeretnék a megállapodást, úgy érzik, semmit nem halad előre a folyamat, mivel a tagállami vezetőket tömörítő Tanács nem hajlandó semmilyen engedményre az uniós költségvetésből biztosítandó 8 milliárd eurós garancia alap finanszírozásának kérdésében.

A tárgyalásokat az EP nevében folytató honatyák céloztak rá, hogy amennyiben a pénzügyminiszteri tanács keddi ülése után sem változik meg a Tanács hozzáállása, fennáll a veszély, hogy a megcélzott május végi időpontig nem sikerül dűlőre jutni a jogszabályról, ami miatt csúszhat a beruházási terv megvalósítása. 

A finanszírozási vita középpontjában annak eldöntése áll, hogy miből fedezzék annak a 8 milliárd eurós garancia alapnak a költségeit, ami a magánbefektetők számára kívánja vonzóvá tenni a 315 milliárd eurós beruházási tervben való részvételt. Ez az összeg a fele annak a 16 milliárd eurónak, amivel az EU költségvetése járul hozzá az EFSI induló tőkéjéhez. Ez kiegészül még az Európai Beruházási Bank (EIB) 5 milliárd eurós hozzájárulásával, összesen 21 milliárd euró közpénzt áldozva a programra, amely túlnyomórészt magántőkét szeretne mozgósítani az európai növekedést előmozdítani hivatott infrastrukturális és egyéb beruházásokra Európa-szerte. 

Az Európai Parlament azonban nem ért egyet a Bizottságnak és a Tanácsnak azzal az álláspontjával, hogy a 8 milliárdos garancia alap feltöltéséhez az európai infrastrukturális fejlesztésekre létrehozott alap (CEF) és a kutatási és innovációs program, a Horizon2020 számára elkülönített költségvetési forrásoktól vegyenek el pénzeket. Az EP néhány hete elfogadott tárgyalási álláspontjában, ehelyett a költségvetés éves végrehajtása során megmaradó pénzeket forgatná vissza az alapba, minimalizálva a CEF és a Horizon2020 büdzséjére gyakorolt hatást. 
Erről azonban a Tanács hallani sem akar. A képviselők úgy tudják, hogy a lett soros elnökség a pénzügyminiszteri tanács keddi ülésén új, nagyobb mozgásteret biztosító mandátumot kíván kérni a kormányoktól. A parlamenti jelentéstevő, José Manuel Fernandes szerint azonban erre semmi szükség, mert a Tanács jelenlegi mandátuma is elegendő rugalmasságot biztosít az elnökségnek, hogy ráálljon az alkura az EP-vel.

Azzal, hogy a képviselők a nem felhasznált költségvetési pénzeket állítanák csatasorba az EFSI garancia alapjához, jó eséllyel egy vitát robbanthatnak ki a 2014 és 2020 közötti többéves pénzügyi tervről korábban kötött alkuról. A portugál néppárti képviselő és kollégái úgy véli, hogy a Tanács nagyon közelkerült annak a három intézmény által kötött megállapodásnak a felrúgásához, ami megnyitotta az utat a költségvetési források rugalmas felhasználása, és az egyik évben bennragadt forrásoknak a másik évre való átcsoportosítása előtt.

 

stop.hu

Posted by SEJT on 2015. május 11.