h i r d e t é s

A Budapest Bankot és az MKB Bankot is eladják!

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

A Budapest Bankot és az MKB Bankot is eladják!

2015. október 08. - 15:39
0 komment

Magyar kormány döntött arról, hogy lehetőség szerint még az idén – de legkésőbb 2016 első felében – értékesíti az átmenetileg állami tulajdonban levő Budapest Bankot és az MKB Bankot - mondta Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón.

Fotó: Napi.hu

Véleménye szerint hiba lenne, ha többségi külföldi tulajdonba kerüljön az MKB Bank - de kisebbségi részesedés bevonása kívánatos, elfogadható. Lázár szerint a gazdasági növekedés élénkítéséhez szükség van a kereskedelmi banki hitelezés élénkítéséhez, amelyhez minden támogatást meg kell adni - írja a napi.hu. Ennek jegyében vizsgálják felül az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bankkal (EBRD) kötött megállapodást. Erről a tárgyalások megkezdődtek a pénzintézettel, azokat Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter vezeti.

Lázár szavai egybecsengenek Balog Ádám korábbi kijelentésével. A bank vezérigazgatója a Reutersnek azt mondta: az MKB Bank Zrt. legalább 51 százalékát egy nemzetközi tender keretében szeretné eladni az állam december végéig, és a preferált tulajdonosi struktúrában külföldi befektetők is szerepelnek. Balog szerint 10-20 százalékot megtarthat az állam, 2016-ban pedig "mérsékelt" nyereséget érhet el a bank.

A magyar állam 2014 július végén vásárolta meg az MKB Bankot a Bayerische Landesbanktól (BayernLB). A kormány 55 millió eurót fizetett a bankért, a BayernLB ugyanakkor tőkerendezés keretében elengedte az MKB-val szemben fennálló 270 millió euró követelését. Az MNB 2014 decemberében átvette az MKB irányítását és bejelentette, a leányvállalatokra is kiterjedően újjászervezi a hitelintézetet.

Az MKB a reorganizáció során több száz fős létszámcsökkentést hajtott végre, csökkentette a vezetői pozíciók számát, szűkítette az autóflottát, értékesítette tulajdonrészét biztosító társaságaiban, folyamatosan megválik rossz portfólióelemeitől.

Az MKB korábbi közlése szerint a tavaly megkezdett reorganizáció pozitív hatásai már az első féléves számokban is megjelentek: a bank több mint 10 százalékkal lefaragta banküzemi költségeit, ennek révén a bankcsoport vesztesége 2014 első hat hónapjához képest a negyedére, 4,041 milliárd forintra esett. Az MKB Bank konszolidált mérlegfőösszege a nemzetközi számviteli standardok (IFRS) szerint 4,1 százalékkal, 1 865,2 milliárd forintra csökkent 2015 első félévében - írta az MTI.

 

napi.hu (Címlap Fotó: Napi.hu)