A CEU elítéli a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény tanszabadságot korlátozó módosításának elfogadását, jogi lépéseket tervez
A Közép-európai Egyetem (CEU) elítéli a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény módosításának az Országgyűlés által a mai napon történt elfogadását. Az új törvény nem csak a CEU, de más magyar felsőoktatási- és kutatóintézmények tanszabadságát is veszélyezteti.
Az elfogadott törvénymódosítás még hátrányosabb határidőket jelöl meg, mint az eredeti törvényjavaslat. Az az elvárás, mely szerint a CEU-hoz hasonló külföldi intézményeknek felhatalmazást kell kapniuk az Egyesült Államok szövetségi kormányától, az Egyesült Államok Alkotmányának téves értelmezésén alapul. Az Egyesült Államok törvényei egyértelműen a szövetségi államok hatáskörébe utalják az oktatásügyet. 2004 óta egy, a Magyar Köztársaság akkori Miniszterelnökének és New York Állam Kormányzójának közös nyilatkozata alapján működik a CEU.
A CEU szerint az új törvény sérti az Alaptörvénynek a tudományos kutatás szabadságát óvó rendelkezéseit. “Jogi úton fogjuk megkérdőjelezni a törvénymódosítás alkotmányosságát.” – mondta Michael Ignatieff, a CEU elnök-rektora. “Addig is megkérjük a Magyar Kormányt, hogy bocsátkozzon párbeszédbe annak érdekében, hogy megvizsgáljuk, lehetséges-e a jelen helyzetet rendező megegyezésre jutni. Az ennek eredményeképpen létrejövő kötelező érvényű nemzetközi szerződésnek biztosítania kell a CEU további működését Budapesten, és meg kell védenie a tanszabadságot.”
„A törvénymódosítást a CEU-t és diplomáit is érintő támadások kereszttüzében egy hét alatt erőszakolták át az Országgyűlésen. Ezek a támadások nem értek célt. Elmondhatatlanul hálásak vagyunk a magyar oktatóktól, tudósoktól, diákoktól és oktatási intézményektől kapott támogatásért” - mondta a törvénymódosítás kapcsán Ignatieff.
Szeretnénk felhívni a Magyar Kormány figyelmét az egyetemünk és a tanszabadság mellett megnyilvánuló nagyszámú támogatásra, amely Magyarország vezető tudósaitól, Nobel-díjasoktól, egyetemi rektoroktól és elnököktől, az Egyesült Államok Külügyminisztériumától, felsőoktatási szervezetektől, diákszervezetektől és magyar állampolgároktól érkezett.
A CEU változatlan formában fenntartja oktatási programjainak integritását és folytonosságát ebben az időszakban is, és biztosítja minden jelenlegi és jövőbeli hallgatóját, hogy az egyetemünk minden körülmények között folytatja működését.
A CEU-t támogató, és a törvénymódosításról szóló javaslatot elítélő állásfoglalást tett többek között:
- 17 Nobel-díjas és több mint 500 európai és amerikai tudós
- Lovász László, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, és az intézmény Társadalomtudományi Kutatóközpontja
- Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája
- Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Egyetemvezetői Értekezlete
- A Szegedi Tudományegyetem 18 dékánja
- A Pécsi Egyetem Közgazdaságtudományi kara
- Andrássy Egyetem
- 18 egyetemi szakkollégium
- Frank-Walter Steinmeier, Németország elnöke
- Christopher L. Eisgruber, a Princeton Egyetem rektora
- Az Egyesült Államok Külügyminisztériuma
- A Brit Bölcsészet- és Társadalomtudományi Akadémia
- Az Oxfordi and Cambridge-i Egyetem Regius Professzorai
- Louise Richardson, az Oxfordi Egyetem kancellárhelyettese
- A Cambridge-i Egyetem Európai Társasága
- A Kanadai Egyetemi Oktatók Egyesülete
- A Svéd Királyi Tudományos Akadémia
- Indian Academy of Sciences
- European University Association / Európai Egyetemi Szövetség
- Továbbiak https://www.ceu.edu/category/istandwithceu (hírformában) és itt https://www.ceu.edu/istandwithCEU/support-statements (lista)