h i r d e t é s

A siker titka: Miért fontosabb az érzelmi állóképesség, mint az IQ?

Olvasási idő
6perc
Eddig olvastam
a- a+

A siker titka: Miért fontosabb az érzelmi állóképesség, mint az IQ?

2024. november 23. - 10:51

Amikor a sikerről beszélünk, az emberek többsége az IQ-ra, az intelligenciára gondol. Az, hogy valaki okos, képes gyorsan tanulni, és jól teljesít az iskolában, valóban fontos. De vajon ez elég ahhoz, hogy valaki igazán sikeres legyen az életben vagy a 20Bet Magyar felületén a játékokat játszva? Egyre több kutatás mutatja, hogy az érzelmi állóképesség, azaz az EQ, még fontosabb tényező a siker elérésében. Miért van ez így? Nézzük meg közelebbről!

Mi az érzelmi állóképesség, és miért számít?

Az érzelmi állóképesség az a képesség, hogy hogyan kezeljük a kihívásokat, a kudarcokat és a stresszt, valamint hogyan találunk újra egyensúlyra a nehézségek után. Ez nem azt jelenti, hogy valaki soha nem érez negatív érzelmeket, hanem azt, hogy képes hatékonyan megbirkózni velük. Az érzelmi állóképesség fő elemei közé tartozik:

  • Önkontroll: Az érzelmek és impulzusok kezelése.
  • Kitartás: Nehézségek ellenére sem adod fel.
  • Rugalmasság: Gyorsan alkalmazkodsz a változásokhoz.
  • Önbizalom: Hinni abban, hogy képes vagy megoldani a problémákat.

Az IQ és az EQ közötti különbség

Az IQ, vagyis az intelligenciahányados, a problémamegoldó képességünket, a logikánkat és az analitikus gondolkodásunkat méri. Az EQ azonban azt mutatja meg, hogyan tudunk kapcsolatokat építeni, érzelmeket kezelni, és stresszes helyzetekben döntéseket hozni.

Az IQ fontos, amikor tanulásról vagy szakmai készségekről van szó, de az EQ az, ami a mindennapi életben, az emberi kapcsolatokban és a karrierépítésben igazán számít. Miért? Mert az élet nem egy egyenlet, amit meg kell oldani – sokkal inkább egy folyamat, ahol az érzelmek, a döntések és a kapcsolatok játszanak kulcsszerepet.

Miért fontosabb az érzelmi állóképesség a sikerhez?

Nézzük meg viszont a főbb pontokat, amiért fontosabb az érzelmi állóképesség a siker szempontjából.

1. A kudarcok kezelése

A sikerhez vezető út tele van kudarcokkal. Az érzelmi állóképesség segít abban, hogy ezeket a kudarcokat ne végzetes hibaként, hanem tanulási lehetőségként éljük meg. Azok, akik magas EQ-val rendelkeznek, könnyebben találnak új utakat és stratégiákat, amikor valami nem sikerül.

2. Stresszhelyzetek kezelése

Az élet tele van stresszes helyzetekkel – legyen szó munkahelyi határidőkről, személyes problémákról vagy váratlan akadályokról. Az érzelmi állóképességgel rendelkező emberek képesek megőrizni a nyugalmukat és jó döntéseket hozni a nehéz időkben. Ez különösen fontos a vezetők számára, akiknek másokat is inspirálniuk kell a bizonytalan időkben.

3. Kapcsolatok építése

A siker nem magányos műfaj. Ahhoz, hogy előrébb juss, szükséged van támogató kapcsolatokra, csapatmunkára és jó kommunikációs készségekre. Az érzelmi állóképesség segít megérteni másokat, empatikusnak lenni, és olyan kapcsolatokat építeni, amelyek hosszú távon is értéket teremtenek.

Hogyan fejleszthető az érzelmi állóképesség?

A jó hír az, hogy az érzelmi állóképesség tanulható és fejleszthető. Íme néhány tipp, hogyan kezdheted el:

1. Tudatosítsd az érzelmeidet

Ahhoz, hogy jobban kezeld az érzelmeidet, először is meg kell értened őket. Naponta szánj időt arra, hogy végiggondold, milyen érzelmeket tapasztaltál, és mi váltotta ki őket.

2. Gyakorold az önkontrollt

Stresszes helyzetekben próbáld meg tudatosan visszafogni az impulzív reakcióidat. Vegyél mély levegőt, számolj el tízig, vagy várj néhány percet, mielőtt reagálsz. Ez segít higgadtabban és megfontoltabban dönteni.

3. Építs támogató hálózatot

Az érzelmi állóképesség nem azt jelenti, hogy mindent egyedül kell megoldanod. Támaszkodj barátokra, családtagokra vagy mentoraidra, akik erőt adhatnak a nehéz időkben.

4. Tűzz ki reális célokat

Olyan célokat válassz, amelyek motiválnak, de nem érik el az elérhetetlen kategóriát. A kisebb sikerek megerősítik az önbizalmadat és segítenek kitartóbbá válni.

5. Fogadd el a változást

A rugalmasság kulcsfontosságú az érzelmi állóképességben. Fogadd el, hogy a dolgok nem mindig alakulnak a terveid szerint, és keresd az új lehetőségeket a változásokban.

Amíg tehát az IQ is nagyon fontos a technikai készségek és az analitikus gondolkodás szempontjából, az EQ az, ami valóban meghatározza, hogy mennyire vagy képes boldogulni az életben.

 

Szerencsejáték
A túlzásba vitt szerencsejáték ártalmas, szenvedélybetegség kialakulásához vezethet!

A játék öröm. Minden ember igényli a szórakozást, a játékkal járó izgalmakat. Ha szerencsejátékot játszunk, pénzt fordítunk arra, hogy a játék során nyereményt érjünk el. A kockázat izgalma, a kisebb-nagyobb, vagy éppen az álomösszegű nyeremények elérésének lehetősége teszi vonzóvá a szerencsejátékokat.

Felelős játék 

A szerencsejáték a legtöbb ember számára a szórakozás egyik formája. Azonban vannak olyanok, akiknek veszélyt jelenthet. A mértéktelen játék játékfüggőség kialakulásához vezethet, amelynek számos negatív következménye van. A felelős játékos csak annyit költ szerencsejátékra, amennyit megengedhet magának, hiszen tudja, hogy a nyerés a véletlen műve, és nem létezik biztos szisztéma. 

Játékfüggőség

Vannak, akik képtelenek abbahagyni a játékot, ami egyfajta kényszerré válhat. Újra és újra játszanak, vagy azért, hogy nyerjenek, vagy azért, hogy a már elveszített pénzüket visszakapják. Az, aki túl sokat játszik vagy nagyon belemerül a játékba, elveszítheti a helyes döntési képességét arról, hogy reálisan mérlegeljen: meddig és mennyiért?

A problémás szerencsejátékos pedig önmaga és környezete számára is súlyos problémákat okoz. Hazudik és kifogásokat keres, hogy eltitkolja a valóságot, például az eljátszott havi keresetet. Családi és baráti kapcsolatokat rombolhat le, mert a játék kényszere minden kapcsolatnál fontosabb lesz számára. Elveszítheti egzisztenciális hátterét, mert eljátssza a létfenntartáshoz szükséges pénzt is. A játékszenvedélyre hajlamos személyek esetében a függőség észrevétlenül fejlődik ki. Ők maguk is csak későn ébrednek rá, hogy egyre több komoly problémával kell szembenézniük. 

Akkortól tekintünk betegnek egy játékost, amikor a túlzásba vitt szerencsejáték már életviteli problémákat okoz, tehát hátráltatja a munkát vagy a tanulást, rombolja a családi kapcsolatokat. Magában a játékban pedig az jelzi a függőséget, ha az illető már nem tudja kontrollálni, mennyi idejét és pénzét viszi el ez a tevékenység. A játékfüggőség súlyos betegség, aminek a kialakulásához genetikai tényezők és a személyiség különböző jellemzői is hozzájárulnak. 

A játékszenvedély az alábbi súlyos következményekkel járhat: 

• pénzzavar, majd egyre nagyobb mértékű eladósodás 
• munkahely, lakás elvesztése 
• családi és párkapcsolati problémák 
• konfliktusok a közvetlen környezetünkben lévő emberekkel: barátokkal, ismerősökkel 
• a hobbi és az érdeklődés feladása 
• magányosság, izoláció 
• az életöröm megszűnése, depresszió kialakulása 
• bűntettek elkövetése (lopás, csalás, sikkasztás, hogy a játékon elvesztett pénzt pótoljuk) 

Önkorlátozás 

A Szerencsejáték Zrt. internetes játékrendszere egyre szélesebb körben lehetővé teszi a játékosoknak, hogy önmaguknak meghatározzák, maximum mennyit akarnak játékra költeni. Belépés után az „Önkorlátozás” menüpont használatával beállítható a napi és a heti költési limit az adott játékra. A játékosnak nem kötelező beállítani ezt a féket, de önkéntes vállalásként a felelős játékszervező megfontolásra ajánlja a lehetőséget. Ennek segítségével ugyanis a rendszer nem engedi, hogy a játékost elragadja a hév, és túllépjen a racionális kereteken. Használja az önkorlátozást, legyen partnerünk a felelős játékban!

Tesztelje önmagát az alábbi linkre kattintva!
www.maradjonjatek.hu/onteszt

Hova fordulhat segítségért?

Ha úgy érzi, hogy játékfüggőségi problémákkal küzd vagy kérdései vannak a témában, legyen akár érintett vagy családtag, forduljon szakemberhez:

Szerencsejátékos Segélytelefon

Az ELTE PPK Klinikai Pszichológia és Addiktológia Tanszékével és a Pro Psychologia Alapítvánnyal együttműködve Segélytelefon szolgáltatást működtetünk. Szerencsejátékkal összefüggő problémák, kritikus helyzetek kezelése esetén ingyenesen, anonim módon hívható hétköznapokon 15.00- 19.00 között a 06-21-262-0603 telefonszámon.

A szolgáltatás igénybe vehető és elérhető a szerencse@ppk.elte.hu e-mail címen, valamint az „ELTE Szerencsejátékos Segélyszolgálat” Skype azonosító segítségével is.
A Segélytelefon információs vonala: 06-1-411-6778

A függőségekkel foglalkozó ellátóhelyek listáját megtalálja a https://rolunk.szerencsejatek.hu/uploads/files/original/static_page/20180801093422/ellatohelyek-listaja.pdf dokumentumban.
Játékfüggőséggel foglalkozó civil szervezetek listáját megtalálja a https://bet.szerencsejatek.hu/cmsfiles/7a/5e/jatekfuggoseggel-foglalkozo-szervezetek.pdf dokumentumban.

Játékfüggőséggel és felelős játékszervezéssel kapcsolatos további információk a www.maradjonjatek.hu tematikus weboldalunkon érhetők el.

Ne feledje: problémájával nincs egyedül!