A gazdasági mélypont az idei év vége felé, vagy jövő év elején érheti el Magyarországot
Ha súlyosbodik az energiaválság, akkor pedig akár egy újabb, januári rezsiemelés is benne lehet a pakliban a K&H elemzője szerint.
Alig szoktuk meg a „lakossági piaci ár” kifejezést, elképzelhető, hogy nincs vége a rezsiemelésnek. „Jelentős kilengésekre kell számítani, ami elől Magyarország sem tud elmenekülni” – mondta a K&H Bank vezető elemzője, Németh Dávid a Világgazdaságnak.
A szolgáltató szektor, a turizmus és a feldolgozóipar – amelyek két és fél év küzdenek az életben maradásért, – ismét kritikus időszak elé nézhetnek, főleg, ha a belső kereslet is visszaesik a költségvetési kiigazítások miatt. Németh jövőre 1 százalékos, stagnálás körüli GDP-növekedésre számít, szerinte a mélypont valamikor az idei év végén, vagy jövő év elején jöhet el a gazdaságban. Ebben a számításban azonban nincs benne az energiaválság, ami
további súlyosbodás esetén akár egy újabb, januári rezsiemeléshez vezethet Németh szerint.
Kétszer meggondoljuk
A következő években sokkal racionálisabbá válhat a fogyasztás, megváltozhat a fogyasztói kosár, legalábbis Pásztor Szabolcs, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány vezető kutatója szerint. Azt is elmondta: az idei magyarországi gazdasági növekedéssel még nem lesz gond, az Európai Bizottság kétszeres bővülést jelez előre Magyarországnak az eurozóna átlagához viszonyítva. A kibocsátás jövőre szorulhat vissza jelentősen.
Az inflációt egyáltalán nem lesz könnyű leszorítani: Németh úgy látja, a jegybankok sokáig nem vették azt elég komolyan. „Még mindig abban hisznek, hogy az infláció nem fog elszállni” – mondta.
A növekedés oldaláról a munkaerőpiacot tartja kulcsfontosságúnak: nagy kérdés, mennyiben marad feszes a jövőben. Ugyanis ha nem lesz az, akkor a lakossági fogyasztás sem bővül érdemben, így borítékolható, hogy a mainál jóval alacsonyabb növekedési pályára lehet számítani a következő néhány évben – tette hozzá. (Napi.hu)