A globális minimumadó megvétózása miatt Amerika visszavág Magyarországnak
Az amerikai pénzügyminisztérium pénteken közölte, hogy felmondja a Magyarországgal kötött 1979-es kettős adóztatást kizáró egyezményét.
Budapest úgy döntött, hogy megvétózza az Európai Unió új, 15 százalékos globális minimumadójának bevezetését – írja a Reuters.
Az amerikai pénzügyminisztérium szóvivője elmondta, hogy mivel Magyarország által alkalmazott 9 százalékos társasági adókulcs miatt - ami kevesebb mint fele a 21 százalékos amerikai adókulcsnak -, az adóegyezmény előnyei egyoldalúan Magyarországnak kedveznek, és már nem az Egyesült Államoknak.
Az előnyök már nem kölcsönösek - az Egyesült Államoknak jelentős potenciális bevételkiesést jelentenek, és az amerikai vállalkozások és befektetések számára kevés a magyarországi megtérülés
- közölte a pénzügyminisztérium szóvivője.
Az időzítés arra utal, hogy az amerikai pénzügyminisztérium ezzel próbál nyomást gyakorolni Budapestre, hogy járuljon hozzá a közel 140 ország által elfogadott 15 százalékos globális minimumadó bevezetéséhez.
A felmondási folyamat várhatóan hat hónapot vesz igénybe, miután a pénzügyminisztérium hivatalos értesítést küld a magyar hatóságoknak.
Magyarország az 1979-es adóegyezménnyel kapcsolatos, régóta fennálló amerikai kormányzati aggályokat súlyosbította azzal, hogy megakadályozta a globális minimumadó bevezetéséről szóló uniós irányelvet
- mondta a pénzügyminisztérium szóvivője.
Három hete derült ki, hogy a magyar kormány a tavalyi álláspontját felülbírálva mégsem támogatja a globális minimumadó bevezetését. A kormány azzal érvelt, hogy rontaná a versenyképességet az európai uniós irányelv elfogadása a globális minimumadóról és a háborús helyzet és annak súlyos gazdasági következményei sem indokolják az "adóemelést". Szijjártó Péter külügyminiszter pár hete még az amerikai külügyminiszterrel, Antony Blinkennel is tárgyalt az ügyben, ahol a magyar tárcavezető már jelezte, hogy a magyar kormány nem lelkes a globális minimumadó ötletétől, annak bevezetésétől még egy mélyütést kapna az európai versenyképesség. Majd június közepén Varga Mihály pénzügyminiszter közölte: a globális minimumadó bevezetése adóemelést, a versenyképesség csökkenését és munkahelyek megszűnését jelentené Magyarországon, ezért a kormány a nemzetközi nyomás ellenére sem támogatja az erről szóló uniós irányelv elfogadását.
Az amerikaiak részéről érkező nyomást jól jelezte, hogy Szijjártó Péter pár héten belül június végén másodszor is beszélt amerikai kollégájával.
Egy hete pedig Bruno Le Maire francia pénzügyminiszter jelezte határozottan: az Európai Unió akár Magyarországgal, akár Magyarország nélkül, de elfogadja a minimumadót. Le Maire hozzátette, hogy Paolo Gentiloni uniós gazdasági biztossal együtt dolgozik egy olyan jogi alternatíván, amely lehetővé tenné a tagállamok számára, hogy megkerüljék a magyar vétó problémáját. (Portfolio)