h i r d e t é s

A gyulladásos betegségek ellen fogtak össze pécsi és debreceni kutatók

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

A gyulladásos betegségek ellen fogtak össze pécsi és debreceni kutatók

2019. december 19. - 10:50

A GINOP-2.3.2-15-2016-00050 „PEPSYS – A peptiderg szignalizáció komplexitása és szerepe szisztémás betegségekben” című  pályázati projekt keretében 1,3 milliárd forint visszanemtérítendő uniós támogatást fordíthat a két magyar egyetem a kiválóság fejlesztésére, kutatási infrastruktúra korszerűsítésére. 

A forrás elnyerésére csak kiemelkedő tudásbázisok pályázhattak, és a nemzetközi porondon is legerősebbnek ítélt szakmai programok nyerhették el a négy évre szóló támogatást. A már közel három éve tartó kutatás eddig elért eredményeiről tájékoztatjuk.

A Pécsi Tudományegyetem (PTE) és a Debreceni Egyetem (DE) munkacsoportjai által létrehozott Stratégiai Műhely célja annak feltárása, hogy az egyes fehérjék hogyan vesznek részt a szervezet egészséges működésének szabályozásában és fenntartásában, valamint milyen szerepük van egyes betegségek (pl. a sokízületi gyulladás [reumatoid artritisz], pikkelysömör, immunológiai kórképek, daganatos elváltozások, gyulladásos betegségek stb.) kialakulásában.

A cél elérésének érdekében a Műhely egy teljes mértékben eredeti, új szemléletet kíván meghonosítani, amely rendszerszinten, az élettani és kórélettani funkciókat meghatározó folyamatok (információcsere, védelem, táplálás, megújítás) rendszer-biológiai komplexitása mentén vizsgálja a fehérjék szerepét a betegségek patológiájában, diagnózisában, megelőzésében és személyre szabott terápiájában.

A kutatásban a PTE számos intézetete és kutatócsoportja is részt vesz: az Anatómiai Intézetben működő MTA-PTE Lendület PACAP Munkacsoport, a Farmakológiai Intézet Neuro-Immunfarmakológia Kutatócsoportja, az Immunológiai és Biotechnológiai Intézet, a Reumatológiai és Immunológiai Klinika Kutatócsoportja, a Bőr-, Nemikórtani és Onkodermatológiai Klinika Kutatócsoportja, a Molekuláris Farmakológia Kutatócsoport, a Laboratóriumi Medicina Intézet és a Szenzoros Neuron-farmakológiai Kutatócsoport.

A munkacsoportok kutatásaik során olyan modern orvosbiológiai, gyógyszerfejlesztési és egészségipari technológiákat, valamint világszínvonalú műszerparkot használnak, amely által végzett munka jelentős mértékben hozzájárul a hazai tudásbázisok K+F kapacitásának erősítéséhez és nemzetközileg is magas színvonalú kutatási eredmények létrehozásához. 

A projektről bővebb információt a https://pii.pte.hu/ginop-232-15-2016-00050 oldalon olvashatnak.