h i r d e t é s

A harmincas évek antiszemitizmusa fenyegeti a mai Európát a Zsidó Világkongresszus elnöke szerint

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

A harmincas évek antiszemitizmusa fenyegeti a mai Európát a Zsidó Világkongresszus elnöke szerint

2018. január 29. - 17:45

Az új Európa egyre inkább a harmincas évek Európáját idézi, és zsidóként semmit nem tartok veszélyesebbnek - mondta Ronald Lauder, a Zsidó Világkongresszus elnöke az EBESZ Rómában tartott antiszemitizmus elleni nemzetközi konferenciáján hétfőn. 

 

Ronald Lauder, a Zsidó Világkongresszus elnöke - Forrás: The Times of Israel

Ronald Lauder kijelentette, arra alapozza aggodalmát, hogy néhány európai országban a közelmúltban tartott választások "a szélsőobboldali erők növekvő népszerűségével zárultak". 
A Zsidó Világkongresszus (WJC) elnöke Franciaországot és Németországot hozta fel példaként. Kijelentette, hogy jelenleg Oroszország az egyik legbiztonságosabb ország a zsidók számára, és Moszkva biztonságosabb számos más európai fővároshoz képest. Hangsúlyozta, hogy minden kormánynak ellenőrzés alatt kell tartani országában az antiszemitizmus összes megnyilvánulását. 
Moshe Kantor az Európai Zsidó Kongresszus elnöke azt szorgalmazta, hogy az EBESZ összes tagállama fogadja el az antiszemitizmusnak a Nemzetközi Holokauszt-emlékezési Szövetség (IHRA) által meghatározott definícióját, amelyet eddig az Egyesült Királyság, Németország, Románia, Bulgária és Ausztria vezetett be. 
Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) a római külügyminisztériumban rendezett nemzetközi konferenciát a szervezethez tartozó államok, intézmények és egyének felelősségéről az antiszemitizmus elleni küzdelemben. 
Thomas Greminger EBESZ-főtitkár szerint az antiszemitizmus a mai napig veszélyezteti a biztonságot. Hangsúlyozta, hogy az antiszemitizmust mindenekelőtt emlékezéssel, neveléssel és a gyűlöletből fakadó bűncselekmények elleni fellépéssel lehet leküzdeni. A nemzetközi konferencián többek között részt vett Ingibjörg Sólrún Gísladóttir a Demokratkius Intézmények és Emberi Jogok Hivatalának (ODIHR) igazgatója, valamint Ivica Dacic szerb külügyminiszter. Magyarországot Mikola István biztonságpolitikai és nemzetközi együttműködésért felelős államtitkár képviselte. Az EBESZ-konferencia résztvevőit fogadta Ferenc pápa, aki hangsúlyozta: a világ országai felelősséget viselnek azért, hogy küzdjenek az antiszemitizmus és "a közönyösség vírusa" ellen, ami azzal fenyeget, hogy az emberiség memóriájából kitörlődik a holokauszt emléke. Az egyházfő arra kérte a keresztényeket és a zsidókat, hogy hozzák létre a holokauszt "közös emlékét". "A mi felelősségünk, hogy ezt méltó módon adjuk tovább a fiatalabb generációknak" - hangsúlyozta Ferenc pápa. (MTI)