A Hősök terétől a Lenin Mauzóleumig
Szétnéztem az író asztalomon, kutakodtam a fiókokban, de hiába. Mielőtt megkérdeznék az olvasók, töredelmesen be kell vallanom, nincs semmi - még csak egy papírfecni sem - a birtokomban, amely bizonyíthatná, hogy az orosz államfő, esetleg zsarolhatná az egykori fiatalembert, aki Nagy Imre és vértanú társai újratemetésekor még az orosz csapatok kivonását követelte.
Így nem is állíthatom azt, hogy a miniszterelnök pálfordulása mögött esetleges anyagi előnyök, netán a korábbi korrupciót bizonyító, a lejáratására alkalmas szupertitkos iratok állnak. Sajnos azt is be kell vallanom, hogy még a hírhedt G-nap egyik főszereplőjét sem ismerem, bizalmas információt a számomra nem adott. Így ,mint egy átlagos újságolvasó, a sötétben tapogatózom.
A következőkben néhány, a ma már nem ifjú és nem is demokrata "örökös miniszterelnök" beszédéből, írásából származó idézettel szeretném legalább a kétely magját elhinteni. A kis írás talán gondolkodásra készteti a hívőket és nem hívőket egyaránt, hogy milyen út vezethetett a Hősök terétől, a Lenin Mauzóleumig, akarom mondani, a Kremlig.
"Ha nem tévesztjük szem elől ’56 eszméit, olyan kormányt választhatunk magunknak, amely azonnali tárgyalásokat kezd az orosz csapatok kivonásának haladéktalan megkezdéséről. Ha van bennünk elég mersz, hogy mindezt akarjuk, akkor, de csak akkor beteljesíthetjük forradalmunk akaratát."
/Részlet, Orbán Viktor, 1989. június 16-án, a Hősök terén elmondott beszédéből/
"Kelet felől nézve mi vagyunk az utolsó olyan ország, ahol az állam lemondott a nemzetstratégiai és nemzetbiztonsági szempontból felbecsülhetetlen értékű közellátási rendszerek tulajdonáról. Tőlünk nyugatra ez nem lehetséges. Tegyük világossá: nem akarunk a Gazprom legvidámabb barakkja lenni!".
/2007. január 3./
"Most ez nem katonai megszállást, hanem gazdasági érdekszférába sorolást jelenthet. A kormány ezt a veszélyt vagy nem érzékeli, vagy nem aggasztja, sőt mintha elő is segítené ezt a veszedelmes folyamatot"
/2007. január 3./
" Az állami tulajdonú orosz Gazprom egyáltalán nem valódi piaci szereplő. Úgy tűnik, legfőbb célja geopolitikai pozíciók megszerzése az európai elosztórendszerekben, nem pedig a kitermelési infrastruktúra fenntartása."
/2007. március 29./
"Mi az ajtót a Nyugatnak kinyitottuk, az oroszoknak, a Szovjetuniónak, a kommunizmusnak meg ajtót mutattunk és azt üzenjük a jövőnek, hogy ne engedjék, hogy mindez visszamásszon az ablakon."
/2007. március 30./
"Lehet, hogy az olaj keletről jön, de a szabadság mindig nyugatról érkezik. A demokráciát pedig nem lehet fölülről irányítani, csak az emberek szívéből nőhet ki és rendezheti be az élhető magyar életet”
/2007. március 30./
„Tudnunk kell dolgokról. Nem lehet az oroszokkal olyan megállapodást kötni, olyan szerződést aláírni, amelyet tíz évre titkosítanak, hogy mi ne tudhassuk meg, hogy pontosan honnan, kik, hogyan befolyásolják az életünket, és pontosan milyen gazdasági számítások alapján várhatjuk Magyarország felemelkedését vagy éppen meggyengülését”
/Orbán Viktor, 2008. február 28./
"És aki elveszi tőlünk és a választott képviselőktől a valóság megismerésének a jogát, az valójában puccsot hajt végre a magyar alkotmányos rend, a népképviselők és az egész magyar néppel szemben.”
/2008.február 28/
"...uniós tagságunk hiányában az orosz térnyerés is jóval tekintélyesebb lenne a magyar gazdaságban, és még csak dilemmát sem okozna, hogy Magyarország vajon az orosz függést enyhítő Nabucco, vagy a függést erősítő Déli Áramlat gázvezeték mellett törjön lándzsát.”
/2009. január 11./
Az idézetek is mutatják, hosszú, kacskaringós út vezetett a magát egykor, az új nyugatos nemzedékhez soroló pártalapító számára, amíg eljutott oda, hogy az EU páriájává vált./ Vannak, akik ennél durvább kifejezést használnak. Én viszont szeretem a kutyákat./ A második kormányzása kezdetétől-2010-től -- fokozatosan, és tudatosan az orosz érdekszférába taszította hazánkat. Természetesen vannak evidenciák, a magyar gazdaság számára az orosz piac megkerülhetetlen. Azonban a nagy orosz medve ölelő karjaiból nehéz a szabadulás.Ezt volt ideje a magyar embereknek megtanulniuk, erre emlékeztet -a magyar kormányfő legendáját megalapozó-- 1989. június 16-ai szertartás is. Kizártnak tartom, hogy az ország első embereként nem számolt a következményekkel, nem volt tisztában azzal, mit vállalt akkor, amikor Putyin "kijáróembere" szerepét elvállalta.Azzal is tisztában lehetett, hogy az orosz elnök barátságát nem adják ingyen.
Az Európai Unió tagállamaként, ráadásul a NATO tagjaként, hazánkat -ma még-- gazdaságilag évtizedekre orosz függőségbe taszította. A Paks 2 építésére szánt irdatlan mennyiségi orosz kölcsön törlesztését, talán a dédunokáink is nyögni fogják. Több nemzedéket adósított el a Fidesz, keletre. Arról csak homályos elképzeléseink lehetnek, hogy vajon az erőmű kettes blokkjára szánt milliárdokból, mennyi pénz kerülhet magánosításra. Talán erre célzott az egykori -minden titkok tudója-- legjobb barát, amikor egy 2014-es találkozón elhangzottakról beszélt.
Az orosz szerepvállalás a napi politikában is megjelenik. A városi legendák szerint hazánk az orosz titkosszolgálat játszótere lett, a magyar szolgálatok nem sok vizet zavarnak. Vannak, akik szerint a letelepedési kötvények "kiárusítása", jó lehetőség volt arra is , hogy orosz fedett ügynökök szabadon járhatnak, kelhetnek az unióban.
Ma már büntetlenül randalírozhatnak csecsen verőlegények a magyar fővárosban,inzultálhatnak magyar állampolgárokat, a civil szervezetek megbélyegzésére készülő új törvény, a putyini mintát másolja. A Várba költőző kormányfő számára a demokrácia díszletei is terhesek, elképzelhető,már az elnöki rendszerrel járó teljhatalomról álmodik. Ki tudja,az is előfordulhat, hogy Putyintól különórákat is vesz.
A magyarság legjobbjai számára mindig a nyugat volt a követendő példa. Hazánk EU-s tagságával évszázados álom teljesült. Talán nem véletlen, hogy a legfrissebb közvélemény kutatások szerint a magyar emberek többsége Európa- párti. Mind többen tartanak azonban attól, hogy a tűzzel játszik a miniszterelnök akkor, amikor kelet felé, a putyini érdekkörbe tolja hazánkat. Igen kilóg a lóláb, ezzel is magyarázható , hogy tavaly november óta, megháromszorozódott azoknak a száma, akik szerint a magyar külpolitika orosz érdekeket szolgál.
A jövő kiszámíthatatlan. A 2018-as választás egyik fontos tétje, hogy az orosz barát politika folytatására vagy az Európához való tartozásra, a haladásra ad felhatalmazást az ország. Egy klasszikus üzenetét tolmácsolom minden honfitársam számára, amelyet a pártja megalakulásának 19. évfordulóján mondott:
"... továbbra is tartsanak ki a nyugatos Magyarország mellett, ne engedjék, hogy erről az útról Magyarországot letérítsék. Szeressék, hogy Magyarország egy nyugatos ország, ami azt jelenti, hogy hiszünk az emberi akarat szabadságában, és hiszünk az egymásért vállalt kölcsönös felelősségben, ami elválaszthatatlan része a nyugati kultúrának. "
Budácsik Lajos