A mágikus hetes
A hetet hosszú idő óta mágikus számnak tekintik – a babilóniaiak hét bolygót ismertek, templomaiknak hét szintje volt, és hét nap alkotott egy hetet.
A hét számos vallásban szent szám: a zsidó gyertyatartónak, vagyis a menórának hét ága van, és a hetes szám több, mint 500-szor bukkan fel a Bibliában.
Talán mert szerencseszámnak tekintik, a hét minden számnál gyakrabban szerepel a szólásokban és a kifejezésekben.
A hét számos termék nevében is szerepel, mint például a Boeing-747-es Jumbo Jetjében, és sokan vannak olyanok, akik úgy hiszik, hogy a hetedik fiú hetedik fia különleges képességekkel bír.
Ez a legtöbb ember kedvenc száma, és ha arra kérjük őket, hogy válasszanak egy számot 0 és 10 között, legtöbben a hetest választják.
A hét dolgot tartalmazó lista egyben a leghosszabb is, amire az emberek még könnyen vissza tudnak emlékezni.
A hét halálos bűn
A főbűnökként is ismert hét halálos bűn a következő:
- torkosság
- restség
- bujaság
- kevélység
- harag
- irigység
- fösvénység
Nem a Bibliában találjuk őket, hanem Aquinói Szent Tamás (1225-1274) keresztény szerző írta le ezeket mint a legsúlyosabb bűnöket, amelyek elkövetőire a legkomolyabb büntetést kell kiróni.
A szivárvány hét színe
A fény az elektromágneses spektrumnak nevezett sugárzástartomány része. A fehér fényt hét szín alkotja:
- piros
- narancssárga
- citromsárga
- zöld
- kék
- lila
- indigókék
De ezek a színek csak különleges körülmények esetén látszanak. Amikor a napfény átsüt az esőn, a színek különválnak, és a vízcseppek belsejéből visszatükröződve szivárványt alkotnak. Egyes szakértők azt állítják, hogy csak hat látható szín van, és Isaac Newton, a tudós csak azért tette melléjük az indigókéket, hogy meglegyen a mágikus hetes.
A hét törpe
Hófehérke és a hét törpe jól ismert történetét a 19. századi német írópáros, a Grimm testvérek tündérmese-gyűjteményéből ismerjük.
Azonban a törpék csak az 1937-es Walt Disney-filmbe kaptak a személyiségükhöz tökéletesen illő nevet – így lett belőlük:
- Hapci
- Morgó
- Tudor
- Vidor
- Szende
- Szundi
- Kuka
Újabb hetesek
Az emberek élete hét korra oszlik (Shakespeare színdarabja, az Ahogy tetszik után): a kisdedére, a pityergő nebulóéra, a szerelmesére, a katonáéra, a bíróéra, a hóbortos vénemberére és végül a második gyermeki létre, a teljes feledésre (a halálra).
A Teremtés hét nap alatt történt (a Biblia szerint):
1 nap: fény; 2. nap: mennyország; 3. nap: föld, tengerek, növények; 4. nap: Nap, Hold, csillagok; 5. nap: tengeri lények és madarak; 6. nap: földi állatok és az ember, 7. nap: Isten megpihen.
A hét napjai:
vasárnap (angolul Sunday — a „Nap” szó után); hétfő (angolul Monday a „Hold” szó után); kedd (angolul Tuesday — Tyr, viking hadisten után); szerda (angolul Wednesday — Woden, isten után); csütörtök (angolul Thursday — Thor isten után); péntek (angolul Friday — Freya istennő után); szombat (angolul Saturday — Szaturnusz, római isten után).
Az iszlámban hét mennyország van:
ezüst, arany, gyöngyszínű, fehérarany, rubin, gránát és az isteni fény hona.
A kereszténység hét erénye:
hit, remény, könyörületesség, igazságosság, mértékletesség, állhatatosság, megfontoltság.
A kontinensek száma is hét:
Európa, Ázsia, Afrika, Ausztrália, Észak-Amerika, Dél-Amerika, Antarktisz.