h i r d e t é s

A nemzeti kukaholding 3,7 milliárd saját tőkéből egy év alatt -3,7 milliárdot csinált

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

A nemzeti kukaholding 3,7 milliárd saját tőkéből egy év alatt -3,7 milliárdot csinált

2018. december 11. - 14:17

Ezzel a cég sikeresen megduplázta a megelőző évben felhalmozódott adósságait.

Előző évi veszteségénél bő kétszer nagyobb, mínusz 3,6 milliárd forintos adózott eredménnyel zárta 2017-et a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt. (NHKV). Eredménytartaléka mínusz 2,4 milliárdról mínusz 8,3 milliárdra romlott – írja a Világgazdaság.

Bő fél évet késtek

A hétköznapokban csak kukaholdingnak becézett vállalat az elmúlt napokban teljesítette az eredetileg 2018. május 31-i határidejű kötelezettségét, miszerint nyilvánosságra hozza a 2017-re vonatkozó beszámolóját. Ugyan a jelentés azt is tartalmazza, hogy az NHKV több gazdasági mutatója is javult, ám mindent összevetve

az NHKV saját tőkéje egy év alatt 3,7 milliárd forintról mínusz 3,7 milliárdra esett.

Mivel „a jegyzett tőkéhez képest a saját tőke értéke jelentős mértékben negatív előjelet mutat (…) veszélyeztetve van a társaság vállalkozásának folytatása” – áll a Moore Stephens K-E-S Audit Kft. 2018. július 12-i dátumú jelentésében. A független könyvvizsgáló ezért felhívta a figyelmet a tőkehelyzet rendezésére, amelyről már szó volt az NHKV 2017. december 6-i igazgatósági ülésén – foglalja össze a portál.

Többek között gond van az üzleti modellel is

A könyvvizsgálói jelentés szerint ellentmondásokat tartalmaz a társaság fő (hulladékgazdálkodási) tevékenységét és a bevétele elszámolását meghatározó szabályozási környezet, amit pontosítani kell. Nincs kielégítően szabályozva a társaság tervezett tevékenységi köre, a vagyonkezelés sem, ezért a hosszabb távú vagyongazdálkodás, eredményelszámolás és finanszírozás érdekében ezt a szabályozást és az üzleti modellt is célszerű áttekinteni. A jogszabályi környezet ellentmondásai miatt az NHKV jogi megfelelősége és belső ellenőrzési rendszere is csak korlátok között érvényesülhet, ezért a társaság számlázási és az egyenlegközlési gyakorlata sem tudott egységes lenni. E fő kockázatból adódóan több gyakorlati hibalehetőség merült fel – írja a könyvvizsgáló. Például a számlázás elmaradásban van, emiatt az árbevétel egy része nincs kiszámlázással dokumentálva, továbbá rendezetlen és adózás szempontjából kockázatos a Fővárosi Közterület-fenntartóhoz fűződő jogviszony. (startlap.hu)