A pápa elítéli, azt amit egyes országok a migráns ügyben cselekszenek!
A pápai diplomáciai testülethez intézett éves beszéde hagyományosan áttekinti az elmúlt év utazásait, és összefoglalja a főbb eseményeket a világ minden tájáról.
RÓMA - Ferenc pápa sürgette az Egyesült Államokat és Iránt, hogy gyakoroljanak „párbeszédet és önmegtartóztatást” a közelmúltbeli feszültségek enyhítése érdekében.
Ezek a feszültségek, az amerikaiak által végrehajtott drónos kivégzés miatt állt be, a kialakult helyzet „mindenekelőtt veszélyeztetik az iraki újjáépítés fokozatos folyamatát, valamint megalapozhatják az olyan roppant konfliktus alapjait, amelyre mindannyian szeretnénk elkerülni ”- mondta a pápa csütörtökön a Szentszék külföldi nagyköveteinek megbeszélésben.
Jelenleg úgy tűnik, hogy mindkét fél visszavonult a konfliktus eszkalációjából. Trump elnök szerdán kijelentette, hogy „Irán látszólag áll le.”
A pápa diplomáciai testülethez intézett éves beszéde, amelyet a Vatikán Apostoli Palotájának regenerált Sala Regia-ban tartottak meg, ez egy hagyományosan alkalom, hogy áttekintse az előző évi nemzetközi utazásait, és felmérje a világ minden tájáról származó problémákat. A Szentszék diplomáciai kapcsolatban áll 183 állammal és az EU-val.
Emlékeztetett az Egyesült Arab Emírségekben történt tavaly februári látogatására – amelynek során, az első pápaként látogatott az Arab-félszigetre-, Ferenc pápa felhívta a figyelmet a békére a Közel-Keleten, többek között az izraeli és a palesztinok között, és figyelmeztette a nemzetközi közösséget, hogy ne felejtsék el a szíriai polgárháborút. , amely majdnem kilenc évig tartott.
A pápa, aki a menekültek és más bevándorlók érdekképviseletét tartja uralkodásának fő céljának, megköszönte Jordánia és Libanon számára a szír menekültek ezreinek fogadását. Szomorúan nyilatkozta az Európába irányuló migráció folyamatos válságáról is, mondván, hogy „fájdalmas elismerni, hogy a Földközi-tenger továbbra is hatalmas temető” az Észak-Afrikából és a Közel-Keletről átmenni próbálkozó emberek számára.
Ferenc pápa újólag megerősítette reményét, hogy 2020 folyamán meglátogatja Dél-Szudánt a 2013 óta tartó polgárháború végleges befejezésének elősegítése érdekében. Justin Welby, Canterbury érsek, az anglikán közösség vezetője azt mondta, hogy ő és a pápa márciusban együtt utazzanak Dél-Szudánba, ha az ottani vezetők megállapodnak egy ideiglenes kormányban.
Egy másik prioritásához, a környezetvédelemről szólva, a pápa sajnálatát fejezte ki azért mert az Egyesült Nemzetek múlt hónapban az éghajlatváltozással kapcsolatos konferenciájának eredményével, amely anélkül zárult le, hogy megállapodásra jussanak a globális szénpiac szabályairól.
A nemzetközi közösség válasza továbbra is nagyon gyenge és komoly aggodalomra ad okot a globális kérdések, például az éghajlatváltozás által felvetett problémák szempontjából.
Az argentin pápa emellett szólt a kialakult konfliktusokról a szülőföldjén Dél-Amerikában, különösen Venezuelát emelte ki. Számos venezuelai kritizálta a pápát azért, mert nem szólalt fel nyilvánosan Nicolás Maduro elnök tekintélyelvű kormányával szemben . Az Egyesült Államok és közel 60 ország elismerte Juan Guaidó ellenzéki vezetõt Venezuela vezetõjének.
Ferenc pápa az európai integráció támogatását is kifejezte, a pápa a Brexitre való utalás nélkül kijelentette: „Az európai projekt továbbra is alapvető garancia a fejlődésre azok számára, akik már régóta részt vesznek benne, és lehetőséget nyújt a békére. A viharos konfliktusok elkerülését azon országok számára, amelyek a részvételre törekszenek. benne, vagy be kívánnak lépni." (wsj.com)