A rendőrök és a jobbikosok egymásnak feszültek - VIDEÓ
A Jobbik alelnöke és néhány tucat szimpatizáns ígéretükhöz híven a Szabadság térre vonultak, hogy kalapácsokkal szétverjék a Szovjet emlékművet. Összesen hárman ugrottak fel a talapzatra: Novák Előd, Pongrácz András és egy aktivista, de egyiküknek sem sikerült eljutni az emlékműig. A rendőrök szerint mindez csak a médiának szólt.
Az ATV munkatársa a helyszínről jelentette, hogy a körülbelül 60 fős csoport 2 óra után elindult a Kossuth térről a Szabadság tér felé. Köztük volt Novák Előd, a Jobbik alelnöke is, akinél célszerszámok is voltak.
Néhány perc alatt elérték a Szabadság teret, ahol a Szovjet emlékműt körülállva rendőrök biztosították a helyszínt. A demonstrálók egy méretes sárga létrával közelítették meg a szobrot - írja az ATV.
"Magyar rendőr velünk van!" - kiabálták az emlékmű körül álló 40-50 rendőrnek, akiknél rohamsisak is volt, bár nem viselték azokat. Novák Előd az önkényuralmi rendszer jelképeiről beszélt, a tömegben feltűnt Budaházy György és Hegedűs Lórántné is.
A párt alelnöke felugrott a Szovjet emlékmű talapzatára, de a szobrot biztosító rendőrök nem engedték, hogy használja a kezében lévő vésőt. Pongrácz András kiabált egy sort a rendőrökkel, a 100-150 fősre „duzzadt” tömeg hőzöngve figyelte az eseményeket, felhangzott a szokásos zsidózás és cigányozás is.
Pongrácz és Novák egy idő után már azzal is kiegyezett volna, ha elhelyezhetik a szobornál a mécseseiket, de a rendőrök ezt sem engedték nekik. Ekkor Pongrácz András némi segítséggel felmászott a kiszemelt szobor talapzatára, de a rendőrök gyorsan levették onnan. Novák is megpróbált felmászni, de őt is leszorították.
A párt alelnökét nem is engedték közelebb az emlékműhöz. A tömegben figyelő Budaházy György oda kiabált neki, hogy "bravó Előd, te vagy itt az egyetlen jobbikos!”. Novák erre megjegyezte, hogy ez nem igaz, mert ott van Hegedűs Lórántné meg a Z. Kárpát Dániel is, és ez egyébként is, ez nem egy jobbikos ügy. Kijelentette, hogy addig nem megy el, míg le nem szedik a szovjet címert az emlékműről. Ezután körbe-körbe ment a fűben az emlékmű körül, a sajtósok utána, a rendőrök pedig a talapzatról követték. Több rendőr is méltatlankodva megjegyezte, hogy az egész csak a médiának szól.
Majd Novák egy hirtelen mozdulattal elkezdte vésni a talapzathoz vezető betonjárdát, de a rendőrök elvették tőle az eszközt, és egy rövid időre a földre vitték a politikust, bár hamar fel is emelték onnan. „Nem kérek mentőt, de rendőrt sem” – kommentálta az eseményeket Novák.
Ezután Hegedűs Lórántnéval kettesben folytattak tanácskozást arról, hogy mi legyen a következő lépésük. Kis idő múlva azonban kénytelen volt elismerni, hogy „ez ma nem fog menni”. 37 percig tartott a próbálkozás, amely során összesen hárman ugrottak fel a talapzatra: Novák Előd, Pongrácz András és egy aktivista.
Novák Előd még néhány szót szólt az egybegyűltekhez, akiknek azt mondta, hogy legközelebb nem jelentik be, ha jönnek. A demonstráció a Himnusz közös éneklésével zárult, a szobor a helyén maradt.
Két napja jelentették be
Október 23-án jelentették be, hogy a Szabadság térre vonulnak leverni a Szovjet emlékművet. Pongrácz András a párt pénteki megemlékezésén beszélt 1956-ról, és családjának a Sztálin-szobor ledöntésében, és a magyar zászló címerének kivágásában játszott szerepéről. Nehezményezte, hogy a Szabadság téren még áll a szovjet emlékmű, mire a tömegből bekiabáltak, hogy két nap múlva leszedik az elnyomó vörös csillagot.