A Rogán-Lázár vita megoldása: Rogán kapjon önálló minisztériumot!
A kormányzati struktúra átalakításával oldotta meg Orbán Viktor a Lázár-Rogán ellentétet - az új poltikai kabinetfőnök is saját tárcát kap, és megmaradt Lázár János Miniszterelnöksége is.
Önálló minisztériumként jön létre a Miniszterelnöki Kabinetiroda - írja az Index.
A kormány már be is nyújtotta a parlamentnek a minisztériumok felsorolásáról szóló törvény módosítását. A javaslatot Lázár János jegyzi.
Eszerint két külön álló minisztérium lesz:
- a Miniszterelnökség, "mint elsősorban az állam tevékenységének kormányzati, valamint a kormány társadalompolitikai tevékenységének összehangolását ellátó minisztérium",
- a Miniszterelnöki Kabinetiroda, mint "elsősorban általános politikai koordinációt" ellátó minisztérium.
Mindez tehát azt jelenti, hogy teljesül Lázár János kívánsága, hogy egy pozícióhoz "saját felelősség is társuljon". A korábbi tervek szerint ugyanis a Rogán Által vezetett kabinet szervezetileg a Miniszterelnökség alá tartozott volna. Vagyis munkajogilag Lázár Rogán felett lett volna, miközben Rogánnak csak a miniszterelnök felé kellett volna elszámolnia.
A most benyújtott törvény arról is rendelkezik, hogy a miniszterelnöki kabinetet a szervezési kabinetfőnök közvetlenül vezeti, akinek a tevékenységét a miniszterelnök irányítja. A javaslathoz Lázár csak annyi általános indoklást fűzött, hogy a kormány "élve szervezetalakítási szabadságával úgy határozott, hogy a Miniszterelnöki Kabinetiroda önálló minisztériumi formában kerül megalakításra".
A törvény szerint a miniszterelnöki kabinet, azaz az általános politikai koordinációért felelős miniszter által vezetett minisztérium főosztályokra és osztályokra tagozódik majd.
Lázár János nagy sikere, hogy ki tudta harcolni az új minisztérium felállítását. Orbán Viktor ugyanis eddig pont arról beszélt mindig, hogy minél kevesebb önálló minisztériumot és minisztert lát jónak. Emlékezetes, hogy a kormányfő ötéves értékelőjén májusban Boross Péter pendítette meg, hogy "a kormány működik, két miniszterrel bővülhetne is". Mire Orbán úgy reagált, hogy sok mindent felírt a volt kormányfő beszédéből, de ezt a kétminiszteres javaslatot véletlenül sem.
index.hu (Címlap: Rogán Antal - Fotó: MTI / Kovács Tamás)