A sötét ló a választó – Már többen vannak Orbán ellen, mint mellette
A hatalomőrzés receptjének hozzávalói: a széttagolt ellenzékkel és a reményvesztett elfordulókkal szemben az egységes kormánypárti szavazói tömb állagóvása, szünetmentes, az aktuális ellenségre fókuszáló félelemkampány, valamint mindenféle tiltakozó akció megbélyegzése, adminisztratív akadályozása, büntetése. - írja a 168ora.hu.
Választási felkészülés illiberális módra.
Versengő, de nem tiszta választásra készül – ismét – a Nemzeti Együttműködés Rendszere.
Az ellenzéki pártok indulását a kormány nem akadályozza, viszont bezárta őket a választási rendszer labirintusába, átalakította körülöttük a médiakörnyezetet, lábhoz parancsolta a választási hatóságot, és legutóbb már Alaptörvény-ellenesen nyúlt bele a kampányhirdetések szabályozásába is.
És ezek csak a választást közvetlenül befolyásoló tényezők. Mint megannyi választásos autokráciában, a voksolásnak van tétje, csak éppen a kormányoldal igyekszik mindent megtenni, amit szükségesnek lát és ami erejéből telik, hogy a hatalom ajtaja az ellenzék előtt zárva maradjon, sőt, még az ajtórést is gondosan eltömi.
A legújabb óvintézkedés a kormány részéről a „Soros-terv” elhárítását szolgáló nemzeti konzultáció, aminek ötlete Kósa Lajos távozó frakcióvezető és leendő miniszter közlése szerint több frakciótag fejéből egyidejűleg pattant ki – talán egyenesen úgy, mint Pallasz Athéné Zeusz fejéből, teljes fegyverzetben.
A nemzeti konzultációk fejlődéstörténete lenyűgöző. Ellenzéki konzultációi idején még csupán a többmilliós részvételről füllentett a Fidesz, amely akkoriban klasszikus populista toposzokkal operált a szociális elégedetlenség témakörében.
Kormányra visszajutva az alkotmányozásról szóló konzultáció esetében csak azt az apróságot nem kérdezték meg a nemzettől, óhajt-e egyáltalán új alkotmányt.
Aztán egyre inkább belelendültek a témául választott jelenségek radikális átértelmezésébe meg a sugalmazott kérdések megfogalmazásába, mostanra pedig az Orbán-rendszer eljutott oda, hogy egy nem létező tervre hivatkozva hordozza körül az országban a konzultáció véres kardját.
Soros György nem annyi menekültet és nem úgy javasol (nem utasít) befogadni Európába, ahogyan azt a magyar kormány róla állítja. Tipikus szalmabábérvelés: a kijelölt ellenfélnek tulajdonított álláspontot készül romba dönteni Orbán, vagyis azzal harcol, amit ő maga talált ki azért, hogy harcolhasson ellene.
A sokadik konzultáció egyúttal reakció a csúfosan elvesztett kvótaperre, amit a kormány maga kezdeményezett, így utólag eléggé snassz az Európai Bíróság állítólagos politikai befolyásoltsága feletti hüppögés.
Nehéz helyzetbe hozta Orbánt a szlovák miniszterelnök diplomatikus nyilatkozata az ítéletet követően, ezután a magyar kormányfő is kénytelen volt fogcsikorgatva kimondani, hogy „tudomásul vesszük” a döntést. Ez azonban kifelé szól, belső használatra itt van a konzultáció, az „úgysem számít az ítélet”-érvelés meg Brüsszel ostorozása.
Az uniókritika és a menekültellenesség társítása a nemzeti retorikával a jelenlegi kormányzati ciklus kiemelkedő ideológiai és kommunikációs innovációja, ami magán hordozza az orbáni politika legsajátabb vonását: a sérelmi és az erőpolitika egyesítését. Minket folyton bántanak, sőt a legmagasabb szinten összeesküsznek ellenünk, de Orbánnal végre mi győzünk. Akkor is, ha éppen nem.
A győzelem itt és most azt jelenti: nem leszünk bevándorlóország, pláne nem lesz itt nyugat-európai liberalizmus, mert az „egész egyszerűen szellemi öngyilkosságot jelentene” – miként ezt Orbán a minap a Keresztény Értelmiségiek Szövetségének országházi kongresszusán kifejtette.
A folyamatos, tömeges és legfőképpen veszélyes bevándorlás, az integrálhatatlan migránsok és a jöttüket titokzatos – de persze naponta leleplezett – okból támogató külső és belső hatalmak emelték magasabb szintre az orbáni szuverenitásretorikát, és alakították xenofóbiává „szimpla” nacionalizmusát.
Az érzelmi hatáskeltés mélyrétegeibe hatolva érte el a miniszterelnök, hogy nyolc év után is viszonylag nagy mozgósító erővel rendelkezik, és egyidejűleg tudja hívei számára a parancsoló erős vezető meg a lázadó szabadságharcos szerepét eljátszani.
Törekvéseinek szimbóluma a határkerítés, ami szeptember eleji kötcsei beszédének is központi témája volt.
A „meg kell védeni a kerítést” fordulat abszurditását mi sem jelzi jobban, mint az, hogy valójában alig van olyan politikai szereplő, aki azonnal lebontatná a határkerítést. Éppenséggel az ellenzék számos fajsúlyos szereplője izzadságos munkával formázza saját kerítéspárti mondatait, mert bár a kerítést nem szeretik, jobbat nem tudnak.
Ahogyan a 2014-es választás hallgatólagos tétje az Alaptörvénnyel megkoronázott orbáni országátrendezés választói jóváhagyása volt, úgy a 2018-as választáson a menekültellenes politikáról is szavazni fogunk, meg mindarról, amivel ezt Orbán összekapcsolta.
Márpedig Orbánnak jó ideje mindenről ez jut eszébe. Legutóbb az Egészségügyi Világszervezet európai regionális bizottsági ülésének résztvevőit örvendeztette meg azon tételének kifejtésével, miszerint a magyar demográfiapolitika célja, hogy „betelepítés helyett a családpolitika megerősítésével” oldja meg a súlyos „európai népesedési problémát”.
A kormánynak az országon belül korábban is az volt a célja, hogy a politikájának megfelelő gyerekek szülessenek meg, ezért jár kevesebb állami pénz a szegényebb családok gyerekei után, mint a tehetősebbeknek – ez ugyanis az adókedvezmény Fidesz által preferált formájának lényege.
Forrás: 168ora.hu
Ugyanezen logika mentén az egykulcsos adóval összegszerűen többet fizetnek ugyan a magasabb keresetűek, de ez a technika nem vesz tudomást az eltérő teherbíró képességről: ugyanaz a tizenöt százalékos adókulcs a magas keresetűek számára kedvező, ezért pedig akár voksokkal is kifejezhetik hálájukat, miközben a korábban adójóváírást igénybe vevő minimálbéreseket agyonnyomja.
Ők örüljenek, hogy nem csúsznak le a közmunkások közé, akik meg örüljenek, hogy kapnak közmunkát, hiszen a legyengített és a korábbinál is lyukacsosabb segélyezés megélni nem segít, viszont megbélyegez, és még ebből is ki lehet zuhanni.
Ez a munkaalapú társadalom valósága, ahol szélsőséges módon érvényesül a munkapiac és vele a társadalom részekre darabolása, a peremhelyzetek extrém bizonytalansága vagy éppen holtbiztos kiszolgáltatottsága.
Az így előálló „jóléti” politika büntet, fegyelmez, ellenőriz, az állami paternalizmus pedig olykor jutalmaz, lásd a nyugdíjasoknak karácsonyra ajándékozott Erzsébet-utalványokat vagy az ingyenes (értsd: többgenerációs) tankönyveket.
Az ajándékozó állam csúcsterméke a rezsicsökkentés, ami óriási szerepet játszott az előző választási kampányban, és mivel – mint arról lapunkban egy héttel ezelőtt írtunk – az árszabályozáson 2014 után busás hasznot kasszírozott az állami földgázkereskedő, a nála felhalmozott pénzmag akár egy újabb rezsicsata megvívását is lehetővé teszi.
Az érdemesség, az ajándékozás, a jutalmazás és a hangulatjavítás billentyűin virtuózan játszó voluntarista kormány jól célzott béremelésekkel csillapítja a kedélyeket az egészségügyben és az oktatásban.
Ez nem elég ugyan a beláthatatlan következményekkel fenyegető munkaerőhiány megszüntetésére, de a pályán és itthon maradtak időleges belenyugvását a fennálló helyzetbe el lehet érni általuk.
Az egészségügyi és az oktatási államtitkár győzelmi jelentései – Palkovics László például „nagy ugrást” vár az oktatás minőségében – bónusz üzenetek azoknak a kormányhíveknek, akikhez eljutottak a hírek és a tapasztalatok a szóban forgó ágazatok valódi helyzetéről: őket kell megnyugtatni, gondolatmankókkal ellátni a tekintetben, hogy az ellenséges propaganda állításaival szemben igenis minden a legnagyobb rendben van.
A történethez tartozik, hogy az infláció évtizedek óta most a legalacsonyabb, és az Orbán-kormány vitte tartósan a maastrichti háromszázalékos küszöb alá az államháztartási hiányt is. Ez teheti lehetővé egyebek mellett a választási osztogatást.
Igaz, amit Orbán „egy magyarcentrikus és egy profitcentrikus gazdaságpolitikai gondolkodásmód sikeres ötvözeteként” ünnepel, az valójában a klientúra hizlalását jelenti, méghozzá meghatározó részben az uniós források révén.
Bár Orbán szerint „színvonaltalan” azt állítani, hogy a magyar gazdaságot az európai források serkentik, a KPMG és a GKI által a Miniszterelnökség megbízásából készített, idén publikált tanulmány szerint 2006 és 2015 között az európai uniós források nélkül a GDP 4,6 százalékos növekedés helyett 1,8 százalékkal csökkent volna, és az államháztartás deficitje sem süllyedt volna három százalék alá.
A jövő egyik legfőbb kérdése éppen ezért az, hogy a pávatáncát uniós politikai lövészárkokban lejtő Orbán-kormány mire számíthat a soron következő európai költségvetési ciklusban, és a sejthető forrásszűkülés miként befolyásolja majd a Nemzeti Együttműködési Rendszer fenntarthatóságát.
MTI Fotó Forrás: 168ora.hu
A sorosozáson, a kerítés identitásképző szimbólummá emelésén, a társadalom megosztásán, a szegények fegyelmezésén, a nagyobb társadalmi tőkével rendelkezők követeléseinek részleges kielégítésén, valamint az uniós források klientúraépítésre költésén túl a hatalommegtartás orbáni terve gondot fordít az ellenzékre is.
Bár Czeglédy Csaba ügyében jócskán folyik még a nyomozás, a Fidesz egyre határozottabban arról beszél, hogy a gyanú szerint elcsalt milliárdok az MSZP és a DK pártkasszájában landolhattak. Bizonyíték erre mutatóban sincs, de ettől még épül az új Simon-ügy.
Hadházy Ákosból az újszülöttek, Vona Gáborból a nyugdíjasok rémét formálja a kormány propaganda- és heccmédiája.
Emellett a 168 Óra már júliusban írt arról, hogy a kormánypropaganda provokációvádakkal készül az őszre: bármilyen ellenzéki akcióra kerüljön sor, azt külső erők által irányított rendzavarásnak fogják beállítani. Ha ezt nem hiszi is el a kormánypárti törzsgárdán kívül más, arra azért alkalmas lehet, hogy a megbélyegzéstől és a retorzióktól való félelem sokakat távol tartson a politikai cselekvéstől.
Miközben az ellenzéki közvéleményben sok jogos kritika éri az egymással veszekedő ellenzéki pártokat, békétlen viszonyuk és önérdekvezéreltségük csupán az egyik tényező, ami a szisztematikus választásbefolyásolás közepette előnyt jelent a Fidesznek.
Annak a kormánypártnak, amely a rendszerváltás utáni politikatörténetben példátlan módon belső egységét megőrizve, esélyesként vág neki a választásnak két kormányzati ciklust követően.
A több mint kétséges ellenzéki egység mégis fontos kérdés, mert ha sok választókerületben egyetlen jelölt integrálná a kormányváltó voksokat, akkor fölébe lehetne kerekedni a pártok népszerűségi listáját több mint tizenegy éve megszakítás nélkül vezető Fidesznek. Orbán szilárd pozíciókkal rendelkezik,
de többen vannak ellene, mint mellette: a rendszerfenntartó korrupció, a fideszes elit basáskodása, a katasztrófa felé tántorgó egészségügy és oktatás, az orosz birodalmi érdek egyre irritálóbb kiszolgálása mélységes ellenszenvet alapozott meg az Orbán-rendszerrel szemben mindenféle politikai oldalon.
Más kérdés, ki mindenkit kellene beleérteni egy úgynevezett ellenzéki egységbe, és az is, vajon a pártok hivatalos megállapodását követnék-e a szavazók. Szóba jöhetnek informális egyezségek is, például a jelöltek célzott leléptetése a választás napja előtt, végső soron pedig a választók spontán is szelektálhatják a jelölteket, tömegesen átszavazva az esélyesre.
Van, aki szerint (Török Gábor) a centrális erőtér megroppant – kijelentő módban és múlt időben –, mert a baloldali-liberális és a jobbikos tábor egy-egy jelölt mögött ma már kész egyesülni.
Másfelől viszont kérdés, hogy a Fidesz támogatottsági mélypontján, 2015 elején tartott időközi választások eredményéből a 2018-as általános választásra vonatkozóan messzemenő következtetést lehet-e levonni. Az azonban a fenntartások mellett is látható, hogy a határátlépő átszavazás lehetősége soha nem volt annyira élénken vitatott téma, mint jelenleg.
A kormány által levajazni próbált 2018-as versenyben a sötét ló a választó, akiről nem tudni, hogy elégedetlenségét voksra váltja-e egyáltalán, és ha ezt teszi, érdeklik-e majd a párthatárok vagy a későbbi kormányalakítás nehézségei.
Az ellenzéknek (legalább) négyszer annyi egyéni kerületet kellene nyernie, mint 2014-ben, hogy száz mandátum alá szorítsa a Fideszt; a „mesterterv” tehát nem a győzelemre irányul, hanem arra, hogy a győztes párt ne tudjon egyedül miniszterelnököt választani.
Felmérhetetlen, mekkora változást hozna egy ilyen fejlemény, ennél már csak azt nehezebb elképzelni, miként következhetne be. Mégis, a valamiképp előálló ellenzéki erőkoncentráció – amit okos politikával elősegíteni és irányítani lehetne – az egyetlen olyan út a rendszer leváltása felé, amit Orbán nem tud kerítéssel eltorlaszolni.