A szlovák miniszterelnök megismerkedett Orbán Viktorral, és rájött, hogy hamis képet alkotott róla a média alapján
A Válasz Online-nak adott interjújában Matovič azt mondta, akkoriban ellenségesnek tartotta, hogy a Szlovákiában élő magyarok megkapták a kettős állampolgárságot. - írja a 444.hu.
Igor Matovič szlovák miniszterelnök 2011-ben még annyira ellenségesen viszonyult Orbán Viktorhoz, hogy azt mondta, azért kellene magyar nyelvű csatorna a szlovák köztévénél, mert
a magyarjaink az Orbán TV-t nézik, mert nincs alternatívájuk. Mutassuk meg nagyságunkat, és drámaian megnő a lojalitásuk, emellett Orbánnak már nem lesz lehetősége kimosni a magyarjaink agyát.
Ehhez képest az utóbbi hetekben kifejezetten barátságosnak tűnik a két fél viszonya.
Állítása szerint ezt azért nem támogatta, mert attól tartott, hogy "drámaian megnövelné a magyargyűlölő Ján Slota támogatottságát. Azzal, hogy vettem ehhez a bátorságot az állampolgárság-osztás megakadályozásához, Slota és Szlovák Nemzeti Pártja (SNS) nem tudta kijátszani a magyar-kártyát, és sikerült kirekeszteni a szlovák politikából azt az idiótát”.
(...) És van még valami. Amikor valamit nem ismerünk, a média segítségével próbálunk képet alkotni róla. Viszont
annak köszönhetően, hogy megismerkedtem Orbán Viktorral, kiderült, hogy hamis a média alapján róla alkotott képem.
Matovič az interjúban megígérte, hogy a kormányprogramnak megfelelően törölni fogják a Robert Fico-féle ellentörvényt, és engedélyezni fogják a kettős állampolgárságot,
amennyiben az illetőnek valós kötődése van ahhoz az országhoz, amelyben él.
Ismét méltatlannak nevezte, hogy a magyar származású lakosság felé tett gesztusból szervezett, Trianonra emlékező eseményen a Magyar Koalíció Pártjának képviselői memorandumot adtak át neki.
Ha valóban a változtatás lett volna számukra fontos, és nem a marketing, már csak a régi ismeretségre való tekintettel is másképp oldották volna ezt meg. Visszaéltek az eseménnyel, és személyes célokra használták fel.
A memorandumban többek közt az a követelés is szerepelt, hogy töröljék el a 75 éve elfogadott Beneš-dekrétumokat, ami a (cseh)szlovákiai magyarok kollektív bűnösségét is kimondja. Matovič erre azt mondta,
a kollektív bűnösség bármilyen elvének alkalmazása nem lesz egy európai ország jogrendjének sem alapja és része,
de nem ígérte, hogy ezen túlmenően intézkedni fog az ügyben.