h i r d e t é s

A szocialisták most nem gondolnak "úgy" Gyurcsány Ferencre, kivéve talán a budapesti elnököt

Olvasási idő
5perc
Eddig olvastam
a- a+

A szocialisták most nem gondolnak "úgy" Gyurcsány Ferencre, kivéve talán a budapesti elnököt

2016. augusztus 17. - 14:53
0 komment

Összevissza olvad az MSZP és a DK?

Fotó: Tóth Gergő / nepszava.hu

Ez mutatja, hogy az MSZP-ben több vélemény is megfér egymás mellett. Nyakó István, a szocialisták sajtófőnöke így reagált lapunknak arra, hogy hétfőn este az ATV Egyenes Beszéd című műsorában tíz perc különbséggel Kunhalmi Ágnes, a párt budapesti elnöke nem zárta ki, hogy egyszer egyek lehetnek majd a DK-val, majd Harangozó Tamás korábbi frakcióigazgató elképzelhetetlennek nevezte a jövőt Gyurcsány Ferenccel. A sajtófőnök szerint az MSZP-ben fel sem merült a fúzió ötlete. A DK-s Gréczy Zsolt pedig arra figyelmeztetett: Gyurcsány több alkalommal szorgalmazott közös demokratikus pártot, ám ebben nem kettő, hanem sok szervezetnek lenne helye.

Sajnos látta mind a két nyilatkozatot, bárcsak el lehetett volna kerülni - fogalmazott a Népszavának az egyik névtelenséget kérő szocialista, aki saját bevallása szerint hétfőn este nagyon kínosan érezte magát. Az ATV Egyenes Beszéd című műsorában ugyanis a közös MSZP-Demokratikus Koalíció (DK) népszavazási kampány kapcsán Kunhalmi Ágnes közölte: "vannak pártok, akik valamikor egyek voltak, azután szétszakadtak és még lehet, hogy egyszer egyek lesznek". A szocialisták fővárosi elnöke szerint a politikában annyi minden megtörténhet, az MSZP és a DK sok tekintetben már egymásra is talált, így nem véletlen, hogy közösen szólítanak a kvótanépszavazás bojkottjára. Kunhalmi visszautasította azt a feltételezést, hogy Molnár Gyula, a szocialisták új elnöke jobban szót ért Gyurcsány Ferenccel, mint elődje. "Itt nem személyekről van szó" - állította, hozzátéve: Gyurcsány 5 évig irányította az országot, a szocialista pártot, az ő hangja mindig messzebbre fog hallatszani, mint mondjuk az aktuális pártelnöké, vagy egy egyszerű fővárosi elnöké, aki most épp Kunhalmi.

Gyurcsánnyal nem képzelhető el a jövő. "Ennek az embernek volt lehetősége az országot, a pártot irányítani és látjuk az eredményeket" - ezt kérdésre válaszolva, alig tíz perccel a szocialisták budapesti vezetője után már Harangozó Tamás, az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának MSZP-s alelnöke mondta, szintén az ATV-ben. A korábbi frakcióigazgató, aki a pártelnöki posztért is ringbe szállt a júniusi tisztújításon, világossá tette, ő nem tudná a nevét adni egy esetleges összeolvadáshoz. Közölte: arról ne kérdezzék, hogy a két ellenzéki párt vezetése pillanatnyilag mit csinál, mert már nem tagja a vezetésnek, így "ideológiailag alulképzett", de érdeklődéssel figyeli, mit fog mondani az MSZP és a DK közeledéséről az új pártelnök, illetve a szocialisták jelenlegi vezető politikusai. Kiderült az is, Harangozó számára nem csak az a fontos, hogy Orbán Viktort és rendszerét eltávolítsák, hanem hogy ezt követően, másnap reggel milyen országot építenek a győztesek. Azt, amit 2010 előtt Gyurcsány irányításával csináltak, nem akarja visszahozni, ezért elvi kérdés számára, hogy a volt miniszterelnökkel nem közösködik.

Mindez éppen azt mutatja, hogy az MSZP-ben több vélemény is megfér egymás mellett - reagált lapunknak az elhangzottakra Nyakó István. A szocialisták új sajtófőnöke állítja: fel sem merült az eggyé válás, ám ha ilyen ötlet mégis terítékre kerülne, arról - ahogyan mindenről - közösen, demokratikusan döntenének a párt testületei. Nem csak az elnökség, hanem a választmány is. Erről a kérdésről azonban vita sem folyik a pártban. "A demokratikus ellenzék sok mindenben egyetért. Mindenki számára az a legfontosabb, hogy az Orbán-rezsimet leváltsuk, de az MNB-alapítványok, illetve a posta ügyében is tudunk együttműködni. A legtöbben a kvótareferendumról szintén egyformán gondolkodunk, ezért hirdettünk bojkottot október 2-ra" - folytatta Nyakó.

A szóvivő miatt ez utóbbi érdekében ugyan valóban közös szlogennel kampányol az MSZP és a DK, de nem együtt, illetve szervezeti együttműködésről sem tárgyalnak. A Népszaván keresztül a szóvivő Kunhalminak azt üzente, hogy az aktuális pártelnök hangja az egész országban hallatszik. Molnár Gyula jelenleg is járja a megyéket, hogy azonnal meg tudják kezdeni a felkészülést a 2018-as választásra, amiben elengedhetetlennek tartja, hogy a demokratikus ellenzék mind a 106 választókerületben csak egy jelöltet indítson a Fidesz-KDNP jelöltjével szemben. Békéscsabán azért hirdette meg a választási menetrendet, mert tudja, a szocialista párt elnökére odafigyelnek. Az MSZP október végére, november elejére minden kerületben kijelöli saját jelöltjét, és azt kéri a baloldali ellenzéktől, hogy ugyanígy járjon el. Ahol több jelölt van, 2017 nyaráig előválasztáson döntenének arról, ki vegye fel a versenyt a kormánypárti jelölttel. Arról a szocialisták nem beszéltek, milyen szervezeti formában kellene a pártoknak a következő parlamenti választáson indulni. Nyakó szerint a lényeg az, hogy ne forgácsolják szét az erőket, hanem az egyetlen kormánypárti politikussal szemben a demokratikus ellenzék is csak egy közös jelöltet állítson helyben.

"Előbb utóbb létre kell hozni egy demokrata pártot Magyarországon, ám ebben a szervezetben minden demokratikus erőnek, a politizáló és változást akaró civileknek is ott a helye". Gréczy Zsolt, a DK szóvivője arra emlékeztetett, hogy Gyurcsány ezt már több alkalommal elmondta, leírta, amivel eddig nem aratott osztatlan sikert. Az ilyen párt alapítása nem az MSZP és a DK belügye, ilyesmiről ezért sem tárgyalnának a szocialistákkal. Ez a párt a maga egységével, erejével, a közös jelöltek megtalálásával reális eséllyel tudná felvenni a versenyt a Fidesszel - tette ugyanakkor hozzá a szóvivő. A volt miniszterelnököt a magyar politika egyik meghatározó szereplőjének nevezte, akinek valóban messze hallatszik a hangja, amit a DK természetes adottságnak tekint. Pártja nevében Gréczy örömét fejezte ki, hogy a szocialisták között van olyan politikus, aki Gyurcsányt, mint az MSZP korábbi elnökét, kormányfőjét nem utasítja el, sőt esetleges együttműködésről beszél. Emlékeztetett, a DK elnöke nyert legutóbb választást a magyar baloldalnak.

Ami a kvótareferendum kampányát illeti, a szóvivő közölte, a bojkottot elsőként Gyurcsány javasolta. Már a népszavazás bejelentésének napján tudatták, hogy távol maradnak a népszavazástól és erre szólítottak fel minden demokratát. Amíg Tóbiás József volt az MSZP elnöke, addig a szocialisták a szóvivő szerint "amolyan egyrészt-másrészt álláspontot képviseltek", ám az új vezetés kiállt a távol maradás mellett, ezért - legalábbis ebben az ügyben - együttműködik a két párt. Közös lesz a kampányszlogen, a "Maradj Otthon, maradj Európában" eredetileg a DK ötlete volt, ezt használják már a szocialisták is. A közösködés a gyakorlatban azt jelenti, hogy a DK mozgósít az MSZP október 2-i Szabad Európa Napjának rendezvényeire is, a szocialisták pedig szimpatizánsaikat arra kérik, a népszavazás előtti napon, október 1-jén menjenek a Parlamenthez, ahol Gyurcsányék élőláncot alkotnak az épület körül. Miután a népszavazás nem az MSZP és a DK ügye, hanem az összes demokratikus párté, ezért Gyurcsányék örülnek, hogy a távolmaradást szorgalmazó javaslatukhoz az Együtt, a PM és a MoMa is csatlakozott.

Szerző: Fazekas Ágnes / nepszava.hu

Címkék: