h i r d e t é s

A tanárok 76 százaléka szerint a gyerekek nem tudják beosztani a pénzüket

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

A tanárok 76 százaléka szerint a gyerekek nem tudják beosztani a pénzüket

2019. október 25. - 09:15

A K&H felmérést készített pénzügyi programjába bevont pedagógusokkal

A 10 éves K&H Vigyázz, kész, pénz! pénzügyi vetélkedő szervezői 300 pedagógus bevonásával készítettek felmérést: arra voltak kíváncsiak, hogy mit gondolnak az általános- és középiskolások pénzkezeléséről és információs forrásaikról. Az eredmények szerint a fiataloknak még sokat kell tanulniuk, hogy tudatos döntéseket hozhassanak. Ebben a munkában a szülőket és pedagógusokat több kezdeményezés is segíti: a K&H Vigyázz, kész, pénz! pénzügyi vetélkedő például egy teljes tanéven át, izgalmas pénzügyi ismeretanyaggal és játékos versennyel ösztönzi a fiatalok pénzügyi nevelését.

Jól osztják be a zsebpénzüket?

Ha nem vagyunk elég tudatosak vásárlásainkkor, bizony gyakran érhet csalódottság minket bankszámla egyenlegünket látva. Fokozottan igaz ez a gyerekekre: a K&H Vigyázz, kész, pénz! pénzügyi vetélkedő szervezői által készített kutatásból kiderült, hogy a megkérdezett pedagógusok 76 százaléka úgy látja, hogy a gyerekek nem osztják be jól pénzüket, azonban 97 százalékuk szerint a tudatos pénzkezelés tanítható. Legyen szó akár kisebb, akár nagyobb összegről fontos, hogy a gyerekek tisztában legyenek annak értékével.

Hol szerzik a gyerekek a pénzügyi tudást?

A kutatásban megkérdezettek 68 százaléka gondolja úgy, hogy az általános iskolások elsősorban a családtól tanulnak a pénzügyekről és csupán 10 százalék voksolt amellett, hogy az iskolának is döntő szerepe lenne ebben. Ennek főként abban látják az okát, hogy pénzügyi fogalmakkal alig találkozhatnak diákok az iskolában, ha mégis, akkor inkább pár matematikai példán keresztül.

A középiskolások esetében az internet szerepét, befolyását helyezték magasra a pedagógusok: a válaszadók 46 százaléka a középiskolások esetében az online tájékozódást vélte a gyerekek fő információszerzési módjának. Itt már több szó eshet a pénzügyekről, mint az általános iskolai évek alatt, így a középiskolai felkészítők 31 százaléka tartja az iskolát lényeges tényezőnek a gyerekek pénzügyi oktatásában és 47 százalék gondolja ezt a családról.

Hazánkban a versenyeknek is kiemelt szerepe van a pénzügyi oktatásban. A K&H Vigyázz, kész, pénz! pénzügyi vetélkedő egyik legfontosabb értéke például a felkészítő pedagógusiok szerint, hogy szakmailag hiteles forrásból tanulhatnak a pénzügyekről a gyerekek. A verseny 9 éves története során 2812 felkészítő és több mint 46 ezer diák vett részt a tanéveken átívelő játékos pénzügyi ismeretek megszerzésében. A vetélkedő fontos részét képezi a bankfióki mentorprogram, amely lehetőséget ad a nevező csapatoknak lakhelyük közelében egy bankfiók kulisszái mögé is belesni. Az októberben 10. alkalommal útjára indult vetélkedősorozatban a gyerekek olyan praktikus tudást szerezhetnek, amely nagy hasznukra válik majd fiatal felnőtt életükben, a családi biztonságból kilépve. Nevezési határidő: 2020. január 21.