A vártnál is gyorsabban repülhet a Lockheed Martin hiperszonikus gépe
A Lockheed Martin SR-72-es repülőgépe 2025-ben repülhet először, és ha pontosak az adatok, néhány óra leforgása alatt képes lehet megkerülni a Földet.
Az amerikai Lockheed Martin hosszú évek óta fejleszti az SR-72 néven emlegetett repülőgépét, ami hiperszonikus sebességgel lesz képes repülni. Bár konkrétumot eddig nem nagyon lehetett hallani a szerkezetről, a várható végsebességére vonatkozó adat most napvilágot látott.
Az Interesting Engineering azt írja, az SR-72-es a hangsebesség hatszorosával is képes lesz szelni az égboltot, ami egészen pontosan 7407 km/h-t jelent. Az amerikai légierőben a gép az SR–71 Blackbird utódja lehet, és ha a fenti szám pontos, az azt jelenti, hogy a harci jármű több mint kétszer olyan gyors, mint az elődje. Az SR-71 még 1976-ban állította fel repülési osztálya sebességrekordját. Ez 3529,56 km/h volt.
A mostani adat azért is izgalmas, mert néhány évvel ezelőtt még arról lehetett hallani, hogy a hangsebesség nagyjából ötszörösével lesz képes repülni az SR-72-es. Így ez a nagyjából 1225 km/h plusz igen komoly előrelépés lehet.
A gép a különleges képességét a hajtómű bonyolult kialakításának köszönheti. Ennek lényege röviden annyi, hogy egy meglévő rendszerhez egy új hajtóművet is fejlesztettek, a kettő együtt pedig azt is lehetővé teszi, hogy már felszállásnál a hangsebesség sokszorosára gyorsuljon. Ha mindez igaz, akkor a gép néhány óra leforgása alatt képes lenne megkerülni a Földet. Kérdés persze, hogy az üzemanyaga mennyi repülési időt tesz majd lehetővé. (hvg.hu)