A világ legjobb egyeteme fizetne a világ jobbátételéért
A világ egyik legjobb felsőoktatási intézménye, a Massachussets-i Egyetem (MIT), pontosabb az intézet egyik kutatóegysége pályázatot hirdetett szabályszegők számára - írja a Portofilo.hu.
Negyedmillió dollár (vagyis mintegy 75 millió forint) ütheti a markát annak, aki a közjó érdekében sért meg valamilyen szabályt, vagy szembeszegül olyan normákkal, amelyek a társadalom egészére nézve károsak.
Az amerikai Massachussets-i Egyetem (MIT) hosszú ideje a világ egyik legnagyobb becsben tartott, legkomolyabb kutatómunkát végző felsőoktatási intézménye, amely szinte minden tudományterületen a világ élvonalába tartozik. Az intézmény égisze alatt működő egyik kutatóintézet, az MIT Media Lab egy olyan pályázatot hirdetett, ami finoman szólva is nem hétköznapi.
Az intézet 250 ezer dolláros (körülbelül 75 millió forintos) díjat kínál fel annak az egyénnek, vagy csoportnak, aki tudatosan a közjó érdekében hajt végre valamilyen nagy visszhanggal járó szabályszegést.
Persze nem egy gyorshajtásra, vagy hasonló kaliberű szabálysértésre kell gondolni: a pályázat kiírása úgy fogalmaz, hogy az adott személynek, vagy csoportnak személyes kockázatot kell vállalnia annak érdekében, hogy hatást gyakoroljon egy, az egész társadalmat érintő pozitív változási folyamatra.
A kutatóintézet vezetője frappánsan indokolta a pályázat kiírása mögötti megfontolást:
Úgy nem tudod megváltoztatni a világot, ha mindig azt csinálod, amit mondanak neked. A Nobel-díjakat is azért osztják, mert a díjazottak valamilyen módon megkérdőjelezték a fennálló rendszert.
Az intézet május elsejéig fogadja a jelüléseket, a győztest pedig július 21-én hirdetik majd ki. Az egyetlen pályázási kritérium az, hogy a jelölt életben legyen.
(CNN, MIT) / portfolio.hu