h i r d e t é s

Álházasságok - 214 esetben pénzért mondták ki a boldogító igent

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Álházasságok - 214 esetben pénzért mondták ki a boldogító igent

2015. október 23. - 10:49
0 komment

Összesen 74 gyanúsítottal szemben javasol vádemelést a nyomozó hatóság.

Fotó: police.hu

A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda családi kapcsolatok létesítésével visszaélés vétség megalapozott gyanúja miatt folytatott büntetőeljárást 73 magyar és 1 szerb állampolgárral szemben - írja a police.hu.

Az 58 éves szerb gyanúsított 73 társával 2013 márciusa óta anyagi ellenszolgáltatásért szerb férfiak magyar hajadon nőkkel való házasságkötését szervezte meg. Így a házasságot kötött szerb férfiak - mint harmadik ország állampolgárai - úgy juthattak Németországban, illetve Ausztriában tartózkodási engedélyhez, hogy ezzel az európai uniós jogszabályokat megsértették.

A szervezők megbízásából a magyar állampolgárságú közvetítők olyan - szintén magyar -  hajadon vagy elvált nőket kerestek fel, akik anyagi ellenszolgáltatásért vállalták, hogy egy ismeretlen szerb férfival házasságot kötnek. Az esküvőt követően a feleségeknek - a szervezők segítségével - ki kellett utazniuk újdonsült férjeikkel Németországba vagy Ausztriába, ahol jelen voltak a tartózkodási engedélyek megszerzéséhez szükséges eljárásoknál - bizonyítva ezzel a külföldi hatóság előtt az együttélést. A menyasszonyok 50.000 forint és 2.000 euro közötti összegeket kaptak egy-egy házasságért, melyet két részletben fizettek ki nekik: az első részletet a házasságkötés után, a másodikat a tartózkodási engedély megszerzését követően kapták meg. A szervezők ezzel biztosították, hogy az arák hajlandóak legyenek - ha az eljárás úgy kívánta esetenként akár többször is - külföldre utazni.

Az asszonyok először az esküvőn találkoztak vőlegényükkel, akikkel a nyelvi nehézségek miatt általában beszélni sem tudtak. A nyomozás során számtalan Szerbiában megkötött házasság esetében merült fel az „érdekházasság” gyanúja, 214 esetben bizonyíthatóan anyagi haszonszerzés miatt jött létre a frigy, életvitelszerű együttélés nem volt ezekben a kapcsolatokban.

A Magyarországon folytatott nyomozás adatai alapján - nemzetközi együttműködés keretében - a német és az osztrák társszervek jelezték, hogy több eljárást is indítottak névházasság, tartózkodási szabályok megsértése, továbbá engedély nélküli tartózkodás miatt.

A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda az eljárást befejezte, a nyomozás során keletkezett iratokat 2015. október 22-én vádemelési javaslattal küldte meg a Kiskunhalasi Járási Ügyészségre.

 

police.hu