h i r d e t é s

Álhíreket terjesztő portálok – Hogyan ismerjük fel őket?

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Álhíreket terjesztő portálok – Hogyan ismerjük fel őket?

2022. március 11. - 16:39

Az álhírek gyakran jelen vannak az interneten és valószínűleg lesznek is, viszont fontos lenne, hogy fel tudjuk ismerni őket, és ne dőljünk be az állításaiknak. Legfőképpen viszont ne osszuk meg ezeket és ne járuljunk hozzá, hogy még tovább terjedjenek.

Mire figyeljünk, hogyan ismerjük fel őket?

Leggyakrabban a közösségi oldalakon – főként a Facebookon – találkozhatunk álhíreket terjesztő cikkekkel. Tipikus ismertetőjegyük, hogy kattintásvadász, szenzációhajhász címekkel vannak ellátva, amiből gyakorlatilag nem derül ki semmilyen konkrétum, és az emberek úgy érzik, muszáj megtudniuk, miről is van szó. Gyakran csak oldal like vagy megosztás után válik láthatóvá a cikk, amelyből azonban általában semmi érdekesség nem derül ki, vagy teljesen más témáról szól, mint amit a cím ígért. Ezek a tényezők már legyenek gyanúsak! Amennyiben kétségeink vannak, hogy álhírekkel van-e dolgunk, próbáljunk figyelni az árulkodó jelekre!

Például a magyartalan fogalmazás és rossz helyesírás kételkedésre adhat okot, hiszen ilyet egy elismert hírportál nem engedhet meg magának.

Továbbá érdemes megnézni a weboldal domain nevét. Ami szemet szúrhat, az nem más, mint ha egy népszerű hírportálhoz kísértetiesen hasonló – csupán egy betű vagy kötőjel eltéréssel – domainen fut az oldal, vagy már a domainben is szenzációhajhász szavakat használnak, például hihetetlen, elképesztő. Legyünk gyanakvóak, ha ilyen oldalon járunk!

Amennyiben még mindig nem vagyunk teljesen biztosak, nézzük meg, hogy találunk-e a honlapon elérhetőségeket. Cím, telefonszám és email cím mindenképp kell, hogy legyen feltüntetve, enélkül ne tekintsünk hitelesnek egyetlen hírportált sem!

Ezenkívül árulkodó jel lehet maga a kétes tartalom is. Hihetetlen történetek, kétségbeejtő, megfélemlítő esetek, valótlannak tűnő gyógymódok, mások rossz hírének keltése. Ha ilyenekkel találkozunk, kezeljük fenntartással az igazságtartalmát és igyekezzünk több forrásból tájékozódni a valódiságáról!

Előfordulhat, hogy április elsején ismert és elismert portálokon jelennek meg hasonló hírek, ilyen esetben valószínűleg tréfával van dolgunk, de ezt általában jelzik is, azaz nem áll fenn a megtévesztés esélye.

Mit tehetünk az álhírek terjedése ellen?

Azért érdemes felismernünk az álhíreket, hogy közösségi média like-okkal és megosztással ne segítsük a futótűzként való terjedésüket és ne járuljunk hozzá ahhoz, hogy másokat megfélemlítsenek vagy hamis gyógymódok alkalmazására sarkalljanak, miközben a tulajdonosok a honlapon elhelyezett reklámokra való kattintásokból csalás árán meggazdagodnak. Egyébként a rémhírterjesztés büntetendő is, ne segítsük semmilyen formában, valamint igyekezzünk ismerőseink figyelmét is felhívni a veszélyire!