Alig négy órát dolgozunk egy bevásárlásért Szlovákiában
Az árak stagnálásának és az átlagbér enyhe növekedésének köszönhetően a lakosság egyre többet engedhet meg magának a fizetéséből – derül ki a Postabank legújabb elemzéséből, amelyben a pénzintézet szakemberei arra keresték a választ, hogy az átlagbért keresőnek mennyit kell dolgoznia egy-egy termék megvásárlásához - írja az ujszo.com.
A Postabank elemzői felmérésükben a Statisztikai Hivatal adataiból indultak ki, amelyek szerint a tavalyi bruttó havi átlagbér Szlovákiában 883 euró volt. „Egy ilyen fizetéssel rendelkező alkalmazottnak egy átlagos, 20 eurós élelmiszer-vásárláshoz tavaly 3 órátés 41 percet kellett ledolgoznia” – nyilatkozta Dominika Ondrová, a Postabank elemzője. Ehhez persze nem árt hozzátenni, hogy a 883 eurós átlagbér enyhén torzított adat, hiszen az átlagba beszámolják az álomfizetésekkel büszkélkedő vezető beosztású alkalmazottakat is, az emberek jelentős része így ennél kevesebbet visz haza.
Hány perc munka?
* Sertésoldalas: 37 perc
* Fagyasztott csirke: 27 perc
* Kenyér: 15 perc
* Tojás: 15 perc
* Tej: 10 perc
* Burgonya: 10 perc
* Liszt: 10 perc
(Egységek: 1 kg/csomag/liter)
Az élelmiszerek közül a legtöbbet, mintegy 37 percet egy kilogramm sertésoldalasért kellett dolgozniuk a szlovákiai alkalmazottaknak. Egy kilogramm fagyasztott csirke esetében ez 27, ugyanennyi kenyér és egy csomag tojás esetében 15, egy liter tej, fél liter sör, egy kilogramm burgonya és ugyanennyi liszt esetében pedig kevesebb mint 10 perc. Az ország egyes régiói között azonban jelentős eltérések vannak a fizetések szempontjából. Míg egy pozsonyi alkalmazottnak az említett 20 eurós bevásárláshoz nem egész 3 órát kellett csak dolgoznia, egy kassainak több mint 4-et.
A Postabank arra is kíváncsi volt, mennyi időt kell munkában töltenünk, hogy az értékesebb fogyasztási cikkeket is megvásárolhassuk. Eszerint egy LCD televízióért egy hetet, a beépített fagyasztóval rendelkező hűtőszekrényért 8 napot, egy átlagos személyautóért pedig egy évet kell dolgoznunk. Ez azonban csak arra az esetre érvényes, ha az egész fizetésünket félretesszük, ami a többség számára elképzelhetetlen, vagyis ha egy átlagos alkalmazott például egy autóra szeretne összespórolni csak a fizetéséből, erre több évre lenne szüksége. (mi, TASR)