h i r d e t é s

Aljamunka, avagy a kormány dolgozik

Olvasási idő
6perc
Eddig olvastam
a- a+

Aljamunka, avagy a kormány dolgozik

2016. január 16. - 15:57
1 komment

Lázár János a sajtótájékoztatón nem csak hazudott, hanem alig burkoltan fenyegetőzött is.

Fotó: Gépnarancs

Lázár János 2016. január 14-i sajtótájékoztatóján szóba került, hogy a miskolci Herman Ottó Gimnázium tantestülete nyílt levelében alapvető bírálatot fogalmazott meg az egész orbáni oktatáspolitikáról - írja a gepnarancs.hu. A bírálathoz már negyvenegy iskola  (1) és tíz, oktatásban érintett szervezet (2) csatlakozott. Az MTI szerint Lázár János ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere folyamatosan konzultál a közoktatás szereplőivel, és „bürokráciacsökkentést készít elő a pedagógiai munkában”. Aki figyelemmel kíséri az emberminiszter tevékenységét, az tisztában van azzal, hogyan szokott „konzultálni” Balog Zoltán. Azok kedvéért, akik nem követik az eseményeket, fölidézek két esetet.

Az egyik az Antiszegregációs Kerekasztal esete. A Kerekasztalt 2013-ban hozta létre a miniszter kormányzati és civil szereplőkkel. Célja az volt, hogy javaslatot tegyen a szegregáció felszámolására. Azóta több civil résztvevő (akik egyben a téma szakértői is voltak) távozott, mert véleményüket rendszeresen semmibe vették. Utoljára L. Ritók Nóra hagyta ott a bizottságot, mert „az utóbbi időben már nagyon rosszul éreztem magam a pozitívumokat hangsúlyozó megbeszéléseken, miközben én a terepen pont az ellenkezőjét tapasztalom. Mindig ugyanazokban a körökben jártunk, ugyanazokat mondtuk, ugyanazokra nem kaptunk választ.”

Vagy vegyük a másik esetet! 2015. november 3-án az Élenjáró Gimnáziumok Igazgatóinak Grémiuma (EGIG) tizenhat iskola igazgatójának aláírásával levelet küldött a minisztériumba. A levél a pedagógus önértékelés elhibázott tervét kifogásolta. Nem akármilyen iskolákról van szó, hanem a magyar közoktatás krémjéről (3). (Az EGIG kezdeményezéséhez azóta 103 iskola és öt, oktatással kapcsolatos szervezet csatlakozott.) Mondhatni, az illetékesek kutyába sem vették őket, ezért december 17-én újabb levelet írtak, amely így kezdődik: „Őszintén sajnáljuk, hogy a 2015. november 3-án kelt levelünkre nem kaptunk választ Öntől.” Hát így konzultál Balog Zoltán!

Azt már megszoktuk, hogy kormányférfiaink összevissza hazudoznak. De Lázár János a sajtótájékoztatón nem csak hazudott, hanem alig burkoltan fenyegetőzött is. Fölhívta a figyelmet arra, hogy folyamatosan romlik a gyermekek tudásszintje, és „nem dughatja homokba a magyar pedagógustársadalom a fejét, mintha ehhez neki semmi köze nem lenne”. Ennél cinikusabb aljasságot rég hallottam. Miután az Orbán-kormány olyan körülményeket teremtett a magyar közoktatásban, hogy még a jó tanárok se tudnak eredményesen dolgozni, a romló tudásszintet megpróbálja a tanárok nyakába varrni. Ezzel lerakta az alapjait a „pedagóguskérdés” jövőbeni kezelésének.

Aki ismeri a Fidesz módszereit az már tudja, mi fog következni. Kezdenek a pedagógusok túl sokat ugrálni? Hát majd eltapossuk őket, akárcsak a hajléktalanokat, a rokkantakat, a civilszervezeteket, a betegeket vagy a menekülteken segítőket. Első menetben az összes újságunkban, rádiónkban és televíziónkban kampányt kezdünk az oktatás színvonalának süllyedése ellen. Második menetben – de már az első közben is egy kicsit – rá fogunk mutatni az ellenségre: a pedagógusokra. Miattuk süllyed a színvonal. Pedig mennyi szabadságuk van nyáron, pedig nyakló nélkül emeltük a fizetésüket, pedig életpálya-modellt is csináltunk nekik. Lehet kezdeni gyűlölködni, és amíg a népek a pedagógusokat szidják, addig legalább nem arról beszélnek, hogy több pénzt nem adunk az oktatásra, hogy se a tankönyvválasztás szabadságát, se az iskolák önállóságát nem állítjuk vissza, hogy a 19. századba hátráló, cselédképző pedagógiai elveinket és tantervünket nem adjuk föl.

Ha a menekültkérdés majd kifúj, legalább lesz új ellenség. Könnyű lesz a pedagógusok ellen hangulatot kelteni, mert mindenkinek van valamilyen rossz emléke iskoláskorából, vagy volt egy tanár, aki pikkelt a gyerekére, vagy utálta a nyelvtant vagy a matematikát. Könnyebb lesz bűnbakká tenni őket, mint a hajléktalanokat, akik csak pár tízezren vannak, vagy mint a menekülteket, akik egyáltalán nincsenek. Azt pedig a többség úgy sem érti, hogy a tanárok a rossz tanterv, a rossz tankönyvek, a taneszközök hiánya, az egyre jobban burjánzó fölösleges adminisztráció miatt nem tudnak tanítani. Egyszerűbb elhitetni, hogy azért, mert lusták, tehetségtelenek és szabotálnak. Ez vár a pedagógusokra, ha továbbra sem tudják megszervezni magukat, és hagyják, hogy a kormány a nyakukra lépjen.

Lázár János kijelentette ezen a bizonyos sajtótájékoztatón, hogy Magyarországon a pedagógusok munkaadója az állam, és nem terveznek vitát nyitni arról, hogy a munkaadó milyen szervezeti formában látja el feladatát. Látva a kormány elszánt makacsságát, itt már alighanem csak egy igazi sztrájk segíthet. Ahhoz, hogy ez összejöjjön, a pedagógusoknak bízniuk kellene egymásban. Bízni abban, hogy a másik nem csak morgolódik, hanem majd csatlakozik is. Ha meglenne a bizalom, akkor biztosak lehetnének abban, hogy majdnem mindenki részt fog venni, és ha majdnem mindenki részt vesz, akkor a kormány – minden fegyveres és nem fegyveres hatalmával együtt – tehetetlen. Akkor biztosak lehetnének abban is, hogy a kormány minden utólagos, egyedi bosszúállási kísérletét újabb, egyre nagyobb sztrájk fogja megakadályozni. Minél erősebb a bizalom, annál kevésbé kellene félni. Nem lehet mindenkit kirúgni, sőt még a pedagógusok felét sem lehet kirúgni, mert akkor összeomlik az oktatás. És erre a területre külföldről sem lehet sztrájktörőket hozni. Azt pedig még a legvadabb 20. századi diktátor sem merte vállalni, hogy megszünteti a közoktatást

Andor Mihály

 

Jegyzetek

1 jegyzet. A nyílt levélhez csatlakozó iskolák:

  1. Avasi Gimnázium
  2. Békéscsabai Andrássy Gyula Gimnázium és Kollégium
  3. Békéscsabai Belvárosi Általános Iskola és Gimnázium
  4. Budai Középiskola
  5. Budaörsi Illyés Gyula Gimnázium és KSZKI
  6. Budapest VI. Kerületi Erkel Ferenc Általános Iskola
  7. Budapest XVIII. kerületi Kondor Béla Általános Iskola
  8. Budapesti Kölcsey Ferenc Gimnázium
  9. Budapesti Leövey Klára Gimnázium
  10. Diósgyőri Gimnázium
  11. Dr. Batthyány-Strattmann László Általános Iskola
  12. Egri Dobó István Gimnázium
  13. Fazekas Utcai Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola
  14. Fóti Népművészeti Szakközépiskola és Gimnázium
  15. Gödöllői Török Ignác Gimnázium
  16. Kecskeméti Bányai Júlia Gimnázium
  17. Kiskunhalasi Bibó István Gimnázium
  18. Kispesti Kós Károly Általános Iskola
  19. Komlóstetői Általános Iskola
  20. Kőbányai Szent László Gimnázium
  21. Losonci Téri Általános Iskola
  22. Mezőkövesdi Szent László Gimnázium és Közgazdasági Szakközépiskola
  23. Miskolci Éltes Mátyás Óvoda, Általános Iskola és Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény
  24. Miskolci Földes Ferenc Gimnázium
  25. Miskolci Kazinczy Ferenc Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és a Tapolcai tagiskola
  26. Miskolci Szabó Lőrinc Általános Iskola
  27. Miskolci Zrínyi Ilona Gimnázium
  28. MSZC Berzeviczy Geregely Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági Szakközépiskolája
  29. MSZC Diósgyőr-Vasgyári Szakképző Iskolája és Kollégiuma
  30. MSZC Kandó Kálmán Szakközépiskolája
  31. Nyíregyházi Krúdy Gyula Gimnázium
  32. Nyíregyházi Zrínyi Ilona Gimnázium és Kollégium
  33. Pécsi Apáczai Csere János Általános Iskola, Gimnázium, Kollégium és Alapfokú Művészetiskola 2. Sz. Általános Iskolája
  34. Sátoraljaújhelyi Kossuth Lajos Gimnázium és Szakképző Iskola
  35. Szederkényi Anna Tagiskola Mezőnyárád
  36. Szegedi Deák Ferenc Gimnázium
  37. Szigetszentmiklósi Batthyány Kázmér Gimnázium
  38. Szolnoki Verseghy Ferenc Gimnázium
  39. Terézvárosi Magyar-Angol, Magyar-Német Két Tannyelvű Általános Iskola
  40. Tiszakeszi Széchenyi István Általános Iskola
  41. XIV. Kerületi Teleki Blanka Gimnázium

2. jegyzet A nyílt levélhez csatlakozó szervezetek:

  1. Oktatói Hálózat
  2. Magyartanárok Egyesülete
  3. Hivatlanul Hálózat
  4. Történelemtanárok Egylete
  5. Hálózat a Tanszabadságért
  6. Tankönyvesek Országos Szakmai Egyesülete
  7. A Miskolci Herman Ottó Gimnázium Szülői Választmánya
  8. Pedagógusok Szakszervezete Miskolc Városi Szervezete
  9. Független Diákparlament
  10. Könyvtárostanárok Egyesülete
  1. jegyzet. Az EGIG-levél aláírói: Pannonhalmi Gimnázium, Révai Miklós Gimnázium (Győr), Földes Ferenc Gimnázium (Miskolc), Lovassy László Gimnázium (Veszprém); Budapesten:Ciszterci Szent Imre Gimnázium, Kempelen Farkas Gimnázium, az ELTE három gyakorlóiskolája (Trefort, Radnóti, Apáczai), Piarista Gimnázium, Deák Téri Evangélikus Gimnázium, Szent István Gimnázium, Eötvös József Gimnázium, Békásmegyeri Veres Péter Gimnázium, Városmajori Gimnázium, Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium.

 

gepnarancs.hu

1 komment