h i r d e t é s

Állami megbízásból százmilliós céget épített a polgármester testvére

Olvasási idő
5perc
Eddig olvastam
a- a+

Állami megbízásból százmilliós céget épített a polgármester testvére

2015. november 13. - 11:27
0 komment

Állami, önkormányzati és felsőoktatási megbízásokkal néhány év alatt a semmiből nőtt évi 380 milliós forgalmúvá az a cég, amelyet a XVII. kerületi polgármester, Riz Levente testvére alapított és vezet mind a mai napig. Riz Levente és a korábban szintén a közigazgatásban dolgozó Riz Ádám azt mondják, nincs összeférhetetlenség, egymás munkájához semmi közük.

Riz Levente - Fotó: MTI / Szigetváry Zsolt

Riz Ádám szerint a cég azért nőtt ekkorát, mert épp fellendülés volt az uniós pénzek kiosztásában - írja a VS.hu.

Jó évet zárt a szervezeti hatékonyság növelésével foglalkozó Rávezető Projekt Kft. 2013-ban: az előző évi 25 milliós bevételét majdnem megtízszerezve 214 milliónyi munkát söpört be a cég. Tavaly aztán sikerült ezt is jelentősen túlszárnyalni, 386 millió forint megrendelés jött össze, ezzel a kft. három év alatt megnegyvenszerezte a forgalmát.

Ehhez főként állami intézmények, esetenként önkormányzatok által vitt európai uniós projektek adtak lendületet: a cég tanácsadói, szakértői munkát vállalt a Társadalmi Megújulás Operatív Programban (TÁMOP) és az Államreform Operatív Programban (ÁROP) részt vevőknek.

Rokonok

A céget 2010-ben a XVII. kerületi polgármester, Riz Levente testvére, Riz Ádám alapította feleségével, Rizné Majoros Ritával. Riz Ádám 2013 júliusában kiszállt a cégből, de ügyvezetőként jelenleg is irányítja, felesége pedig egy egyszemélyes cégen keresztül továbbra is kisebbségi tulajdonos a nyolc fővel működő kft.-ben.

Riz Ádám korábban magas pozíciókban dolgozott a közigazgatásban:

  • 1995–2002-ig az Oktatási Minisztériumban a határon túli magyarok oktatástámogatási rendszerének kiépítése tartozott hozzá.
  • 2002–2006-ban a Munkaügyi Minisztériumban szintén humánerőforrás operatív programokban vett részt.
  • 2006–2008 között az uniós pénzeket osztó Nemzeti Fejlesztési Ügynökség Humánerőforrás Programok Irányító Hatóságnál dolgozott, a végrehajtási igazgatói székig jutott.
  • 2011-ben a határon túli szervezetek programjait támogató, az Orbán-kormány által alapított Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. általános vezérigazgató-helyettese volt.

Riz tehát a Pokorni vezette Oktatási Minisztériumban dolgozott vezetőként, majd Pokorni néhány évvel később polgármesterként szerződtette a Rávezető Kft.-t.

Riz Ádám határozottan tagadta, hogy összefüggés lenne a Rávezető Kft. megbízásai és politikai kapcsolatai között. A XII. kerületi megbízásról azt mondta, az Oktatási Minisztériumban 1999–2002 között főosztályvezetőként dolgozott, „Pokorni Zoltán miniszter úrral jó munkakapcsolatom volt ebben az időszakban.

"A 2014-es szakértői munka, amelyet a XII. kerületi önkormányzatnak végeztünk, nem alapozza meg az összeférhetetlenséget sem jogi, sem etikai értelemben."

Riz azzal is érvelt, hogy a kispesti önkormányzattól is kapott ugyanilyen megbízást, holott az szocialista vezetésű kerület. A szakember azt mondta a VS.-hu-nak, hogy 2013-as növekedésüknek nincs köze az önkormányzati megbízásokhoz, abban az évben egyetlen ilyen sem volt, bevételük megtízszereződését nem ennek köszönhetik. (A lapunk által összegyűjtött részletes megbízási listát lásd cikkünk végén.)

„2012 őszén a növekvő számú megkeresések alapján döntöttem úgy, hogy az addigi jellemzően egyéni szakértői munkán túllépve a Rávezető Projekt Kft.-t önálló profillal és saját humánerőforrás-kapacitással rendelkező céggé fejlesztem tovább, amely így nagyobb volumenű megbízásokat képes teljesíteni. Ennek a fejlesztésnek volt a következménye a 2013-as forgalomnövekedésünk” – magyarázta Riz. Hozzátette: a 2007–2013 uniós programozási időszak során konjunktúra-időszaknak tekinthető 2013, 2014 és részben 2015 is, mivel „ebben az időszakban nagymértékű forráskihelyezésre került sor, és a projektek megvalósítása jelentős mértékben erre az időszakra koncentrálódott”.

Riz Ádám cége a fővárosi önkormányzatnál is indult egy közbeszerzésen 2014 őszén, egy hónappal az előtt, hogy testvérét polgármesterré választották, ami által novemberben a Fővárosi Közgyűlésbe is bekerült. Az energiaszolgáltató cégek innovatív továbbfejlesztésével kapcsolatos piackutatási feladatok ellátására, a piackutatásra épülő megvalósíthatósági tanulmány kidolgozására kiírt tenderen aztán nem nyert, mert 10 ezer forinttal drágább ajánlatot adott, mint a nyertes Ernst and Young Tanácsadó Kft. Utóbbi 12 millió 390 ezret, a Rávezető 12 millió 400 ezer forintot kért a munkáért.

Riz Levente a VS.hu ezzel kapcsolatos kérdését azzal hárította el, hogy semmilyen összeférhetetlenség nem áll fenn testvére cégének megbízásai és az ő fővárosi, kerületi tisztsége között. A kérdéses pályázat lebonyolítása idején ugyanis még nem volt a Fővárosi Közgyűlés tagja, testvére – és testvére feleségének – cége pedig soha nem végzett munkát a fővárosi önkormányzatnak.

A cég kerületi önkormányzatoknál végzett munkája – kizárva természetesen a XVII. kerületet – sem jogilag, sem etikailag nem összeférhetetlen – mondta Riz Levente. A Budapesti Önkormányzati Szövetség alelnöki tisztét is betöltő politikus úgy fogalmazott: "kezdetektől fogva világosan, tisztán és becsületesen követjük azt az elvet: munkánk nem találkozhat."

Testvérem sem magánszemélyként, sem cégként nem vállalhat szerepet olyan területen, amely az én felelősségi körömhöz tartozik. Még olyan esetben sem, ahol egyébként nem ütközne jogszabályba” – mondta. „Ami pedig rám nézve kötelező: soha, semmilyen formában nem jártam, nem járok közben érte, semmilyen megbízás érdekében. Ehhez tartjuk magunkat.”

Összehangolták

És hogy mit csinál pontosan a cég? Soltvadkerten például 10,8 millióért, Kispesten 22,4 millió forintért adott tanácsot az önkormányzat szervezeti hatékonyságának növeléséhez. A veszprémi önkormányzat nem csak szervezetfejlesztőként foglalkoztatta a Rávezetőt, a Pannon Tudásparkkal kapcsolatos szervezetfelépítési feladatokat is ellátta 19,5 millió forintért. A veszprémi közüzemi szolgáltató szintén a Rávezetőt választotta, "A munka és a magánélet összehangolását segítő munkahelyi kezdeményezések" című projekt keretében tanácsot adtak és képzést szerveztek. Ennek értéke 9,5 millió forint volt.

Kapcsolatok

444 júniusban írt arról, hogy Riz Ádám feltűnt az „Ifjúság.hu a sikeres nemzedékért – Átfogó ifjúsági szolgáltatásfejlesztés a köznevelésben tanuló diákok esélyegyenlőségének növelése érdekében” című, 3 milliárd összértékű projektben: 7,23 millió forintért vállalta a kapcsolódó szakmai programok arculattervezését, míg Riz egy korábbi munkahelye, a Konett Kft. 9,88 millióért készítette fel a program kontaktpontjainál dolgozó munkatársakat.

A 3 milliárdos projektet fővállalkozóként az állami tulajdonú Új Nemzedék Központ Kft. nyerte, ennek egyik ügyvezetője 2012–2014 között Siklódi László volt. Az ő cégvezetői időszakában, még 2013-ban az Új Nemzedék Központ szintén a Rávezető Kft.-t választotta szervezetfejlesztési vezető szakértőnek, 18,9 millió forintért.

 

A teljes cikket itt olvashatja.

vs.hu